Gdzie najlepiej zamieszkać w Katowicach?

Materiał informacyjny Osiedle Witosa
Która dzielnica Katowic z roku na rok zyskuje na popularności? Jak się okazuje, coraz więcej młodych ludzi chce mieszkać na Osiedlu Witosa. Czy to nagła moda, czy może jednak rezultat długofalowego planu? Sprawdziliśmy – i wszystko wskazuje na to, że Osiedle Witosa jest po prostu dzielnicą dobrze doinwestowaną, przyjazną dla rodzin, z dobrą komunikacją i ciekawymi inicjatywami samych mieszkańców.

Osiedle Witosa – dlaczego warto tu zamieszkać?

Osiedle Witosa jest usytuowane w północno-zachodniej części miasta. Graniczy od zachodu z Chorzowem, od wschodu z Załężem, od północy z linią kolejową 137, a od południa z Lasem Kochłowickim oraz autostradą A4.

W pewnym sensie jest to osiedle tradycyjne:

 • Przeważa tu wysoka zabudowa mieszkaniowa z wielkiej płyty. Są one jednak stale unowocześniane i nabierają atrakcyjnego wyglądu po wykonanych termomodernizacjach - zyskując nowe elewacje.
 • Dzielnicę podzielono funkcjonalnie na część mieszkalną i handlową. Mieszkańcy osiedla mają dostęp do wielu sklepów i targów.
 • Z roku na rok przybywa tu także sporo nowych mieszkań budowanych przez katowickich deweloperów. Kupują je przede wszystkim młodzi ludzie, którzy wiążą z tą częścią miasta swoją przyszłość.
 • Przedsiębiorcy także inwestują na osiedlu – m.in. przy ul. Kossutha znajduje się ogromny biurowiec. Pracują tu nie tylko mieszkańcy dzielnicy, ale także pozostałych części miasta.

Warto podkreślić, że dzielnica jest dobrze skomunikowana. W obliczu wzrastającej stale mobilności mieszkańców, bliski dostęp do autostrady A4 i Drogowej Trasy Średnicowej z pewnością stanowi duży plus – i to nie tylko ze względu na biznes, ale także na szybki dostęp do rozrywek i usług, jakie oferuje miasto Katowice. Nikt nie narzeka tu na „korki” które są zmorą śródmieścia Katowic czy innych gęsto zabudowanych osiedli.

Rozwiązaniem zagadki stale zwiększającej się popularności Osiedla Witosa są też okoliczne lasy. Kto tak naprawdę chce nadal mieszkać w betonowej miejskiej dżungli? Jeśli chcemy gdzieś „zapuścić korzenie”, raczej wybieramy miejsca, gdzie jest sporo zieleni, parków i przestrzeni. Gdzieś trzeba odsapnąć. Na Osiedlu Witosa mamy dostęp do lasów, ale jest też i blisko do parku Trzy Stawy.

Rodzinne Osiedle Witosa

Sami mieszkańcy o Osiedlu Witosa wypowiadają się bardzo ciepło. Przeprowadziliśmy sondę uliczną dotyczącą warunków mieszkania w tej dzielnicy. Oczywiście, nigdzie nie jest idealnie, ale z reguły mieszkańcy wypowiadają się o tym miejscu w samych superlatywach.

Nasz rozmówca, Pan Zbyszek, zwrócił uwagę m.in. na spokój panujący na osiedlu oraz dużo zieleni. Podkreślił jednak, że nieco poprawiłby rozmieszczenie punktów handlowych:

Mnie bardzo dobrze się tu żyje, jest super. Mieszkam tu dopiero rok, ale jest naprawdę fajnie. Może troszkę jest za mało sklepów, zależy gdzie się mieszka, ale czasami jest trochę daleko do sklepu. Ale poza tym jest świetnie, to bardzo spokojne osiedle, jest dużo przestrzeni i zieleni. Dodałbym jednak więcej autobusów.

O bezpieczeństwie, ale także i innych udogodnieniach wspomina też Pani Sonia:

Ja całe życie tu mieszkam i to jest chyba jedna z najlepszych dzielnic Katowic. Bo można się przejść do lasu, na plac zabaw, są wszystkie potrzebne sklepy, szkoły, no wszystko. Warto też podkreślić, że okolica jest bardzo spokojna.

Duże znaczenie dla mieszkańców ma także fakt, że Osiedle stale się rozwija. Można tutaj mile spędzić czas z rodziną. Opowiedziała nam o tym Pani Elżbieta:

Ja tu mieszkam od 20 lat. Bardzo dobrze mi się tu żyje. Jest dużo zieleni, powstają tu nowe bloki. Są place zabaw dla dzieci – przyjeżdżają tu do mnie moje wnuki, więc często wychodzimy na plac zabaw. Stąd można się wszędzie dostać, co prawda często jeżdżę samochodem, ale są też autobusy, mamy bardzo dobre połączenie komunikacyjne.

Nasi rozmówcy zwrócili także uwagę na fakt, że spółdzielnie mieszkaniowe na Osiedlu Witosa są bardzo dobrze zorganizowane. Ich wsparcie i inicjatywy mają duże znaczenie dla mieszkańców, którzy, m.in. dzięki nim, czują się po prostu zaopiekowani.

Zielone Katowice - czy naprawdę zasługują na miano miasta ogrodów?

Inną kwestią, która ma wpływ na rosnącą popularność Osiedla Witosa, może być także zwiększona świadomość mieszkańców odnośnie korzyści płynących z mieszkania przy terenach zielonych oraz fakt, że jest to miejsce praktycznie wolne od niskiej emisji, co jest efektem zapewnienia w tym rejonie ciepła z sieci miejskiej. O ile kiedyś marzeniem większości było posiadanie lokum w samym centrum wielkiego miasta, o tyle teraz tendencja ta się zmienia – szukamy miejsca, z którego jest blisko do najważniejszych miejskich instytucji, ale jednocześnie jest na tyle daleko, że można odetchnąć świeżym powietrzem i zasypiać w ciszy..

Doskonale obrazują tę prawidłowość mieszkańcy choćby Kopenhagi, którzy kochają miejskie atrakcje, ale jednocześnie dbają o to, by miejsce zamieszkania było zdrowe oraz funkcjonalne i np. by łatwo było z niego dojechać do sklepu czy innego punktu na rowerze.

Katowice starają się zbliżyć do tego ideału. Nie bez przyczyny mówi się o stolicy Śląska „Miasto ogrodów”. Chcemy, żeby Katowice zachwycały parkami, a nie betonozą. Oprócz faktu, że rokrocznie w planach Budżetów Obywatelskich pojawiają się inicjatywy związane z powiększaniem miejskich parków i ochroną tych istniejących, staramy się także zazielenić miasto, po prostu sadząc drzewa czy organizując nowe przestrzenie parkowe. Ponadto powiększa się sieć ścieżek rowerowych. Potrzebujecie przykładów? Proszę bardzo:

 1. W 2021 r. miasto Katowice zainwestuje w kilkanaście kilometrów nowych tras rowerowych – powstaną m.in. połączenia ul. Gospodarczej z Graniczną i Pułaskiego, linia wzdłuż al. Korfantego, przejazdy przez ul. Krakowską, ul. Leopolda oraz linie wzdłuż ul. Olimpijskiej, ul. Skrzypka, ul. Granicznej, ul. Brynowskiej i ul. Uniczowskiej.
 2. Katowiczanie chętnie angażują się w kolejne edycje projektu wCOP drzewo. Dzięki specjalnej aplikacji mieszkańcy mogą wskazać miejsca, w których powinny zostać posadzone drzewa. Każde zgłoszenie ocenia zespół złożony z pracowników urzędu miasta i miejskich jednostek.
 3. Żeby miasto cieszyło oczy Katowiczanie… biorą śmieci w swoje ręce. Czy wiecie, że urząd miasta oraz Stowarzyszenie Wolnej Herbaty od lat organizują akcję SprzątaMY dzielnice? Dzięki niej udało się oczyścić ze śmieci dolinę Ślepiotki, katowickie „Alpy” oraz tereny zielone Osiedla Witosa.
 4. Inwestujemy także w obiekty sportowe na świeżym powietrzu. Takie inicjatywy wygrywają głosowania Budżetu Obywatelskiego. W ten sposób na Osiedlu Witosa w Katowicach powstało boisko do gry w piłkę nożną. Znajduje się ono u zbiegu ulic Barlickiego i Witosa.

Skoro tak bardzo Katowiczanom zależy na dostępie do przyrody w codziennym życiu, wzrastająca popularność Osiedla Witosa nie powinna dziwić. Bliska odległość do lasu, sporo miejskich parków, dużo zieleni, nowe ścieżki rowerowe, place zabaw – wszystkie te elementy mogą mieć duży wpływ na wybór miejsca do zamieszkania w Katowicach.

Osiedle Witosa ma ciekawą ofertę kulturalną i sportową

Czy mieszkając na Osiedlu Witosa można skorzystać z dobrej oferty kulturalnej? Oczywiście. I wcale nie mamy na myśli tego, że Osiedle Witosa jest bardzo dobrze skomunikowane z centrum miasta, które, siłą rzeczy, ma najbogatszą ofertę kulturalną. Mieszkańcy dzielnicy organizują się także sami. Zgodnie z raportem Olgi Glińskiej, Marty Marzec i Agnieszki Matuszyńskiej-Dziewitek „Jakiego domu kultury potrzebuje Osiedle Witosa” (raport z 2020 r.) inicjatyw angażujących mieszkańców jest tu coraz więcej:

 • Na terenie osiedla działa Klub Plus (w budynku Spółdzielni Mieszkaniowej) – jego oferta jest skierowana przede wszystkim do ludzi młodych i seniorów.
 • W ramach tego klubu funkcjonuje Klub Seniora, w którym odbywają się m.in. spotkania towarzyskie.
 • Na osiedlu prężnie działa też Miejska Biblioteka Publiczna, która organizuje m.in. konwersatoria języka angielskiego, spotkania autorskie, prelekcje itp.
 • Część wydarzeń kulturalnych związanych z osiedlem inicjuje także Szkoła Podstawowa nr 33.
 • Od 2016 r. organizowane są także seanse Letniego Kina Osiedlowego – na Placu Św. Herberta.
 • Na tym samym placu w sezonie letnim odbywają się także Biesiady Śląskie.

Autorki raportu podkreślają, że w Budżecie Obywatelskim na 2019 r. z 6 projektów przyjętych do realizacji 2 z nich dotyczyły sfery kultury. Sami mieszkańcy angażują się mocno w utworzenie w tej dzielnicy Miejskiego Domu Kultury.

Właśnie teraz toczy się postępowanie przetargowe organizowane przez Miasto Katowice na budowę nowego Domu Kultury wraz z zagospodarowaniem zielonych terenów przyległych w rejonie ulicy Grabskiego na Osiedlu Witosa.

Poza tym warto także podkreślić, że fani sportu na Osiedlu Witosa także nie będą się nudzić. W dzielnicy znajduje się m.in. Pumptrack, czyli plac do ekstremalnej jazdy na hulajnogach, rolkach i deskorolkach oraz Skate Park i Plac Sportów Miejskich. Zwolennicy spokojniejszego wypoczynku docenią także, że na Osiedlu Witosa funkcjonują Ogródki Działkowe Nadzieja.

Trudno zatem o wniosek, że moda na Osiedle Witosa jest dziełem przypadku. To raczej efekt długofalowej strategii i wielu lat działań rozwojowych– dzielnica zaczyna znów rozkwitać. Potwierdza to zresztą jeden z naszych rozmówców, Pan Gwidon:

Dużo się teraz nowych bloków buduje, osiedle się rozwija, sprowadza się dużo młodych osób. Ja mieszkam na dole, na Obrokach, i tam połowa mieszkańców to młodzi ludzie.

Wideo