Gdzie oglądać najdłuższe zaćmienie księżyca w piątek 27...

  Gdzie oglądać najdłuższe zaćmienie księżyca w piątek 27 lipca. Jaworzno i Sopotnia Wielka zapraszają na obserwację zjawiska astronomicznego

  tos/mat.prasowe

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Gdzie oglądać najdłuższe zaćmienie księżyca. W piątek 27 lipca będzie miało miejsce wyjątkowe wydarzenie astronomiczne z udziałem Księżyca oraz planety Mars. Na nocnym niebie będzie widoczne najdłuższe w XXI wieku całkowite zaćmienie naszego naturalnego satelity tuż przy Wielkiej Opozycji Marsa (następne takie zjawisko z udziałem Marsa dopiero w 2035 roku). Gdzie obserwować zaćmienie Księżyca?

  Gdzie oglądać najdłuższe zaćmienie księżyca?  Stowarzyszenie Polaris - OPP zaprasza do Sopotni Wielkiej w powiecie żywieckim do wspólnych obserwacji. Przygotowano także inne atrakcje.

  Zaćmienie księżyca 2018: Kiedy oglądać w Polsce

  Najdłuższe zaćmienie księżyca  W programie znajdzie się możliwość obejrzenia wystawy meteorytów w siedzibie stowarzyszenia POLARIS - OPP w Sopotni Wielkiej oraz wykonanie pamiątkowego zdjęcia w stroju typu NASA na tle scenerii marsjańskiej. Otwarta zostanie także wystawa pt. "Dziedzictwo kulturowe związane z niebem" w odniesieniu do Żywiecczyzny. Atrakcje te będą dostępne od godz. 12:00, natomiast o godz. 17:00 w sali wielofunkcyjnej Stowarzyszenia POLARIS - OPP odbędzie się wykład na temat "kamieni z kosmosu" wraz z omówieniem meteorytu marsjańskiego goszczącego tego dnia w Sopotni Wielkiej i quizem z możliwością wygrania małego upominku o tematyce astronomicznej. Zostaną także omówione nadchodzące zjawiska z udziałem Księżyca i Marsa.

  W tym czasie będzie także możliwe zwiedzanie kopuły Obserwatorium Astronomicznego z 14'' teleskopem systemu Schmidt-Cassegrain marki Celestron (jeden z największych w regionie), koordynatorzy będą omawiać jego budowę, obsługę i zastosowanie. Od godz. 19:00 rozpoczną się przygotowania i wspólne obserwacje całkowitego zaćmienia Księżyca w towarzystwie Wielkiej Opozycji Marsa.

  Na spotkanie z zaćmieniem księżyca zaprasza również ośrodek Geosfera w Jaworznie.

  - 27 lipca czekamy na Państwa w Geosferze. Przed nami jedno z najciekawszych, jeżeli nie najciekawsze zjawisko astronomiczne w 2018 roku - całkowite zaćmienie Księżyca! Przed tym wydarzeniem zapraszamy na wykład "Dzieci gwiazd", który poprowadzi dla nas dr Krzysztofa Szopa z Uniwersytetu Śląskiego, dla najmłodszych przygotowaliśmy "Księżycowy kącik rękodzielniczy". Tradycyjnie będą na Państwa czekały leżaki oraz krąg ogniskowy - zapraszają pracownicy ośrodka.

  POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:
  Zobacz najważniejsze wydarzenia minionego tygodnia w programie TyDZień


  Czytaj treści premium w Dzienniku Zachodnim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  DZ poleca

  Wideo