Generał Jarosław Szymczyk komendantem głównym policji. Jakie zmiany wprowadzi?

Patryk Drabek
Komendantem głównym policji został nadinsp. dr Jarosław Szymczyk Piotr Smolinski
Nadinsp. Jarosław Szymczyk jest trzecim w historii komendantem wojewódzkim policji w Katowicach, który został komendantem głównym policji. W przeszłości tak spektakularny awans odnotowali podinsp. Roman Hula oraz gen. insp. Jan Michna.

- Uważam, że to bardzo dobra decyzja. Po czystce kadrowej, którą zafundowało nam w ostatnich miesiącach MSWiA rękami komendanta Maja, generał Szymczyk jest jedynym oficerem przygotowanym do objęcia stanowiska komendanta głównego policji - komentuje Rafał Jankowski, wiceprzewodniczący zarządu wojewódzkiego NSZZ Policjantów w Katowicach.

Generał Jarosław Szymczyk urodził się w 1970 roku w Katowicach. Dokładnie 20 lat później rozpoczął służbę w policji i od początku był związany z Gliwicami.

CZYTAJ KONIECZNIE:
KONIEC Z PATOLOGIĄ W POLICJI - MÓWI KOMENDANT JAROSŁAW SZYMCZYK

Od 1 listopada 1990 roku był referentem Wydziału Prewencji KRP w Gliwicach, a od 9 czerwca 1994 roku - młodszym specjalistą Referatu Operacyjno-Rozpoznawczego Komisariatu II Policji KRP w Gliwicach, gdzie 2 lata później awansował na kierownika.
Już w lipcu 1997 roku został młodszym specjalistą Wydziału Kryminalnego Komisariatu II Policji KRP w Gliwicach.Kolejne etapy kariery to stanowiska: dyżurnego Zespołu Dyżurnych Wydziału Prewencji KRP w Gliwicach (od 1 kwietnia 1998 roku) i specjalisty Zespołu Dyżurnych Wydziału Prewencji KRP w Gliwicach (od 1 lipca 2000 roku).

W 2001 roku nadinsp. Jarosław Szymczyk został komendantem komisariatu policji IV w Gliwicach, a cztery lata później - zastępcą komendanta miejskiego policji w Gliwicach. W 2006 roku był już komendantem miejskim policji.

Jarosław Szymczyk z Katowic nowym komendantem głównym policj...

Od 25 września 2007 roku generał Szymczyk był komendantem wojewódzkim policji w Rzeszowie, natomiast od 16 kwietnia 2008 roku - zastępcą komendanta wojewódzkiego policji w Katowicach.

W 2012 roku został komendantem wojewódzkim policji w Kielcach, a trzy lata później został szefem śląskiego garnizonu policji.
Został odznaczony Brązowym Krzyżem Zasługi, Brązową Odznaką „Zasłużony Policjant”, Srebrną Odznaką „Zasłużony Policjant”, srebrnym medalem „Za zasługi dla obronności kraju”, Złotą Odznaką „Zasłużony policjant” oraz srebrnym medalem za długoletnią służbę.

Generał Jarosław Szymczyk został trzecim w historii komendantem wojewódzkim policji, który został komendantem głównym policji. Wcześniej taki awans zanotowali: podinsp. Roman Hula (od 17 lipca 1991 roku do 14 stycznia 1992 roku) oraz gen. insp. Jan Michna (od 29 stycznia 1998 roku do 25 października 2001 roku).

CZYTAJ RELACJĘ Z UROCZYSTOŚCI
KOMUNIKAT KOMENDY GŁÓWNEJ POLICJI

Premier RP Beata Szydło powołała na stanowisko Komendanta Głównego Policji nadinsp. dr Jarosława Szymczyka – dotychczasowego Komendanta Wojewódzkiego Policji w Katowicach. Nowy szef Polskiej Policji kierował śląskim garnizonem ponad rok. Służy w Policji od 26 lat. Nowemu Komendantowi nominację wręczył dziś Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji Mariusz Błaszczak.
Uroczystość powołania nowego szefa polskiej Policji odbyła się w sali generalskiej Komendy Głównej Policji. Po uroczystym złożeniu meldunku Ministrowi Spraw Wewnętrznych i Administracji Panu Mariuszowi Błaszczakowi, nastąpiło powitanie nowego Komendanta Głównego Policji ze sztandarem komendy głównej.

Następnie odczytano rozkaz Pani Premier RP o powołaniu na stanowisko Komendanta Głównego Policji nadinsp. dr Jarosława Szymczyka. Akt wręczył minister Błaszczak.

Głos zabrał Pan Minister SWiA, który wyraził przekonanie o udanej współpracy z nowo powołanym komendantem oraz, że pan nadinsp. Jarosław Szymczyk będzie dowodził polską Policją z sukcesami. Powiedział o czekających Policję zmianach, m.in. związanych z wprowadzeniem programu modernizacji służb mundurowych, który ma objąć m.in. zakup nowego sprzętu, nowe miejsca pracy a więc nowe komendy, a także podwyżki wynagrodzeń policjantów. -To jest zadanie, które stoi przede mną, przed Panem Ministrem ale także przede wszystkim przed państwem. A więc nasza rola to stworzenie warunków do tego, żebyście państwo mogli z sukcesem zapewnić bezpieczeństwo obywatelom naszego kraju - powiedział minister.

Na koniec Minister SWiA złożył podziękowania i przekazał informację o awansie w stopniu dla dotychczas pełniącego obowiązki Komendanta Głównego Policji insp. Andrzeja Szymczyka. - Te dwa miesiące współpracy, którą oceniam bardzo dobrze, to był trudny czas zarówno dla Pana Inspektora jak i dla nas wszystkich, ale ja jestem bardzo zadowolony z tego czasu naszej bliskiej pracy i jestem przekonany, że jako pierwszy zastępca KGP Pan Inspektor Andrzej Szymczyk, także będzie wzorowo wykonywał swoje obowiązki.

Kolejnym punktem uroczystości było wystąpienie nadinsp. dr Jarosława Szymczyka Komendanta Głównego Policji. Nowy szef Policji podziękował za okazane zaufanie wyrażając jednocześnie świadomość tego, jak ogromnym zaszczytem i honorem jest pełnić funkcję KGP, ale i świadomość tego, jaka w ślad za tym idzie odpowiedzialność. W krótkiej osobistej refleksji powiedział:- (…) trochę ponad rok temu w trakcie wprowadzania na stanowisko Komendanta Wojewódzkiego Policji w Katowicach rozpocząłem swoje wystąpienie od słów „tak spełniają się marzenia”. Jadąc dzisiaj tutaj z Panem Ministrem do gmachu Komendy Głównej Policji zastanawiałem się „to co powiedzieć dzisiaj”, no chyba tylko tyle, że tak spełniają się najskrytsze marzenia. Nadinspektor mówił o poprowadzeniu polskiej Policji w kierunku jeszcze większego zaufania społecznego, o ogromnej odpowiedzialności za bezpieczeństwo Polaków i tych, którzy przybywają do Polski jako goście. O czekających Policję zadaniach powiedział: - Przed nami bardzo trudne wyzwania. Te ogromne czyli lipiec i Szczyt NATO, Światowe Dni Młodzieży i te jeszcze chyba większe jakie przyjdzie nam zrealizować w związku z ustawą modernizacyjną, o której mówił Pan Minister. Wierzę głęboko w to, że podołamy tym zadaniom, tym wielkim, ale też tym małym, codziennym, które powodują, że te nasze działania i nasza ocena jest na ciągle wysokim poziomie.

Komendant Główny Policji nadinsp. dr Jarosław Szymczyk podziękował również dotychczas pełniącemu obowiązki Komendanta Głównego Policji insp. Andrzejowi Szymczykowi, z którym współpracował już wcześniej, pełniąc służbę w Komendzie Wojewódzkiej Policji w Katowicach.

Głos zabrał również insp. Jan Lach , Zastępca Komendanta Głównego Policji, który w imieniu własnym, Pani komendant Heleny Michalak, całej kadry kierowniczej polskiej Policji i wszystkich policjantów podziękował Panu komendantowi Andrzejowi Szymczykowi za okres kiedy kierował polską Policją. Pan komendant w ocenie całej kadry kierowniczej wykazał się nieprzeciętnym profesjonalizmem, zaangażowaniem i oddaniem dla służby co znalazło odzwierciedlenie w sukcesach i wynikach pracy Policji.

Uroczystość zakończyło wyprowadzenie sztandaru Komendy Głównej Policji i złożenie meldunku Ministrowi Spraw Wewnętrznych i Administracji.

W ceremonii wziął udział również Sekretarz Stanu w MSWiA Pan Jarosław Zieliński, kadra kierownicza Komendy Głównej Policji, komendanci wojewódzcy i zastępcy, kierownictwo CBŚP i KSP.

Wideo

Komentarze 4

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

e
elekt.

Nic w życiorysie na temat edukacji Pana Komendata. 20-letni policjant (1970-1990) nabywał wiedzę w systemie eksternistycznym. Jeśli naprawdę był zdolny, to nie mam nic przeciwko temu. Ale takie szybkie awanse do stopnia nadinspektora w Policji, w Jego wieku , doświadczają tylko "plecaki" i dyspozycyjni partyjni.

h
hanys gorszego sortu

gościu opanuj się, dlaczego obrażasz Komendata nic o nim nie wiedząc, dajmy mu szanse, wspierajmy gości, którzy awansują z naszego regionu ...hawk

G
Gość

Następna pała , po tym świńskim ryju widać że mu władza zmieniła psychikę .

k
komendant

Gorzej stylistycznie nie idzie juz pisac. Jestescie kompletnymi analfabetami. Skad wzieliscie sie w redakcji DZ, chyba wsadzil was tam Kaczor II.

Dodaj ogłoszenie