MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Geolodzy w terenie weryfikują warunki glebowo-wodne pod przyszłe obiekty budowlane. To nowy projekt budowlany fabryki Izera w Jaworznie

Barbara Romańczuk
Barbara Romańczuk
Geolodzy przy użyciu specjalistycznego sprzętu weryfikują warunki glebowo-wodne terenu, na którym w przyszłości posadowione zostaną budynki zakładu produkcyjnego samochodów elektrycznych Izera w Jaworznie. Projekt koncepcyjny przeszedł w fazę realnych działań, które pozwolą nanieść na ostateczny plan zakładu konkretne rozmieszczenie poszczególnych obiektów przyszłej fabryki elektryków.

Przypomnijmy, że 4 sierpnia 2022 roku Jaworzno podpisało umowę z przedstawicielami Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, która tym samym stała się operatorem Jaworznickiego Obszaru Gospodarczego. To na tym terenie ma powstać fabryka Izery. Na obszar przyszłego zakładu produkcyjnego właśnie wkroczyli geolodzy.

Badania geotechniczne pozwolą zaprojektować sposób posadowienia przyszłych budynków fabryki

Geolodzy przy użyciu specjalistycznego sprzętu weryfikują warunki glebowo-wodne terenu, na którym w przyszłości posadowione zostaną budynki zakładu produkcyjnego samochodów elektrycznych. Jest to niezbędne do zaprojektowania sposobu rozmieszczenia poszczególnych obiektów przyszłej fabryki.

-Wstępne badania były realizowane w trakcie procesu due dilligence całej nieruchomości. Obecnie celem przeprowadzenia badań geotechnicznych na terenie przyszłej fabryki Izera jest weryfikacja warunków gruntowo-wodnych, niezbędnych do zaprojektowania sposobu posadowienia przyszłych obiektów budowlanych zakładu produkcyjnego - informuje Paweł Tomaszek z ElectroMobility Poland.

Projekt koncepcyjny zamienia się w realne działania

Projekt budowlany fabryki Izera wkroczył w kluczową fazę. Gruntem przejętym od Lasów Państwowych przez Jaworzno w I kwartale 2023 roku ma dysponować EMP.

-W oparciu m.in. o efekty pierwszego etapu prac z planistą zakładu, powstaje projekt budowlany fabryki. Szacujemy, że prawo do dysponowania terenem EMP pozyska w I kwartale 2023 roku. Wtedy też rozpocznie się proces inwestycyjny- rokuje Paweł Tomaszek.

Precyzyjny obszar oraz zakres badań geotechnicznych został zdefiniowany na podstawie projektu koncepcyjnego, określającego kategorię oraz lokalizację obiektów na terenie przyszłej inwestycji zrealizowanego przez Prochem S.A.

-Obecne badania prowadzone są na zlecenie EMP przy wsparciu Inwestora zastępczego i będą stanowić wkład w projekt posadowienia poszczególnych obiektów zakładu będące częścią projektu budowlanego - dodaje Tomaszek.

Badania wraz z opracowaniem wyników, sporządzeniem i wydaniem opinii geotechnicznej potrwają około miesiąca. Produkcja Izery w Jaworznie ma wystartować pod koniec 2024 roku. Plany przewidują, że z taśmy produkcyjnej będzie zjeżdżać 150 tys. aut rocznie. Nowa fabryka to szansa na miejsca pracy dla 15 tys. osób.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

26-letni Ukrainiec próbował nakłonić Polaka do szpiegowania

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera