GeoMedical Katowice zamknięty OŚWIADCZENIE Prywatny szpital w Katowicach zawiesił działalność i zamknął drzwi przed pacjentami ZDJĘCIA

Agata Pustułka, Patryk Osadnik
GeoMedical zawiesił działalność. Prywatny szpital w Katowicach zamknął drzwi przed pacjentami PO
Prywatny szpital w Katowicach GeoMedical zawiesił nieoczekiwanie, z godziny na godzinę, swoją działalność. Nie ma żadnych informacji o przenoszeniu leżących tam pacjentów. Czy jacyś w ogóle tam byli? Na drzwiach wisi informacja, że dotychczasowi podopieczni szpitala mogą szukać pomocy w NFZ.

GeoMedical Katowice zawiesił działalność

Szpital GeoMedical w Katowicach powstał, choć tak naprawdę ta placówka nie miała racji bytu. Z NFZ „wyproszono" ok. 4 mln 200 tys. na oddział urologiczny i zabiegi z chirurgii plastycznej. Za resztę usług medycznych trzeba było płacić.

PISALIŚMY:
Geomedical: nowy szpital w Katowicach, ale bez pieniędzy z NFZ

Właścicielem jest znany krakowski biznesmen Adam Zaremba-Śmietański. Miał wobec szpitala wielkie plany - by mu się szczęściło sprowadził nawet szpitalnej kaplicy relikwie - szczątki św. Jana Pawła II.

Zobaczcie zdjęcia:

Obecnie szpital GeoMedical w Katowicach przy ulicy Wita Stwosza 41 świeci pustkami. Po wejściu do środka w oczy rzuca się brak personelu i przede wszystkim brak pacjentów.

W środę, 31 lipca, po południu kilku pracowników szpitala pakowało w kartony wartościowy sprzęt, a część sal, do których udało nam się wejść, była po prostu pusta.

Nikt nie chce mówić o tym, co dzieje się w szpitalu. Personel odsyła jedynie do lakonicznych informacji wywieszonych na drzwiach placówki.

- Niniejszym w imieniu GeoMedical sp. z o.o. informuję o całkowitym czasowym zaprzestaniu od dnia 29.07.2019 r. działalności leczniczej w zakresie świadczenia świadczeń zdrowotnych finansowanych ze środków publicznych - możemy przeczytać we wspominanej informacji.

Nieoficjalnie dowiedzieliśmy się, że pracownicy z dnia na dzień zostali poinformowani o zawieszeniu działalności szpitala.

- Każdy na miejscu może zobaczyć, jak wygląda sytuacja. My też wiemy tylko to, co wywieszono na drzwiach. Szpital nie przyjmuje pacjentów, wszyscy zostali wywiezieni do innych placówek - mówi nam jeden z pracowników GeoMedical.

- Dziś pakujemy sprzęt, bo tylko tyle nam zostało. To trudne, bo przecież jesteśmy tu od ratowania ludzkiego zdrowia, a teraz nie możemy tego robić - dodaje drugi z pracowników.

Z naszych informacji wynika, że szpital nie miał już pieniędzy na prowadzenie działalności.

- Skontrolujemy placówkę, jeśli będziemy mogli do niej wejść - mówi Małgorzata Doros, rzecznik śląskiego NFZ. - Na razie nie możemy.

W 2017 roku pisaliśmy, że GeoMedical to jeden z najnowocześniejszych szpitali, świetnie wyposażony i oferujący pacjentom hotelowe warunki pobytu.

Nie przegapcie

Od początku plany właściciela Geo Medical, Adama Zaremby-Śmietańskiego, milionera, który dorobił się budując jako jeden z pierwszych w Polsce mieszkania, były bardzo ambitne. Oprócz szpitala i przychodni miały powstać także hotel, sale konferencyjne oraz dział badań klinicznych.

- Ten szpital to realizacja także mojego marzenia, by chorzy Polacy mogli być leczeni w godnych warunkach. Mam swoje przejścia związane z typową, publiczną służbą zdrowia i nie są to dobre wspomnienia. Przeciwnie: pozostaną na zawsze źródłem ogromnej chęci zmiany fatalnego podejścia do chorego i jego bliskich. Powstaje placówka, w której będzie nie tylko profesjonalne podejście do pacjenta, ale też empatia, której tak brakuje - mówił Zaremba-Śmietański.

W GeoMedical myślano też o intensywniejszym rozwoju turystyki medycznej. Szpital położony jest o bowiem w bezpośrednim sąsiedztwie węzła autostrady A4 oraz lotniska w Pyrzowicach i Balicach.

Szpital Geo Medical przysłał do DZ wyjaśnienie

"26 lipca br. zarząd spółki Geo Medical złożył do Wojewody Małopolskiego i Narodowego Funduszu Zdrowia wniosek o wydanie zgody na czasowe zaprzestanie wykonywania działalności leczniczej w zakresie oddziału urologicznego oraz oddziału chirurgii plastycznej, realizowanych w ramach kontraktu z NFZ. 29 lipca br. zarząd Geo Medical złożył ponadto do NFZ zgłoszenie dotyczące nagłego braku możliwości udzielania świadczeń zdrowotnych.

- Złożenie wniosku o czasowe zaprzestanie wykonywania działalności leczniczej oraz zgłoszenie dotyczące nagłego braku możliwości udzielania świadczeń zdrowotnych nie będzie miało wpływu na bezpieczeństwo i zapewnienie opieki medycznej pacjentom naszego szpitala. Dochowujemy wszelkich obowiązków wynikających z obowiązujących szpital procedur. Obecnie w oddziałach szpitala nie przebywają żadni pacjenci – zapewnia Mirosława Dadak, z-ca dyrektora szpitala GeoMedical. – Nasze działania podyktowane są daleko idącym poczuciem odpowiedzialności przede wszystkim za pacjentów, a także za naszych pracowników, jak i za samą spółkę. Wnioski do Wojewody Małopolskiego i NFZ są jedynymi możliwymi i zgodnymi z prawem działaniami – dodaje.

Szpital GeoMedical to nowoczesna placówka medyczna wyposażona w sprzęt najwyższej klasy. Dysponuje jednym z nowszych w regionie bloków operacyjnych z kompleksowo wyposażonymi w wysokiej klasy sprzęt medyczny salami operacyjnymi. Placówka rozpoczęła działalność we wrześniu 2017 roku. W ciągu blisko dwóch lat z usług poradni szpitala skorzystało ponad 9100 pacjentów, a personel placówki wykonał ponad 2000 operacji i zabiegów oraz 1683 badań diagnostycznych.

- Od początku 2019 roku borykaliśmy się z problemem płynności finansowej. Jednym z kluczowych czynników, które wpływały na problemy finansowe szpitala była ustawa o tzw. „sieci szpitali” z 2017 roku (nowelizacja ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych), która zamknęła nam drogę do sieci placówek kontraktowanych przez NFZ na zasadzie ryczałtu, w praktyce uniemożliwiając pacjentom korzystanie z usług nowych szpitali w ramach publicznego systemu służby zdrowia. Pomimo tej okoliczności rozwijaliśmy się, a osiągnięty model działalności Geo Medical pozwolił nam wierzyć, że pomimo niesprzyjających warunków instytucjonalnych i ekonomicznych kontynuacja naszej pracy ma głęboki sens – mówi Ewa Foltańska-Dubiel, prezes zarządu Geo Medical Sp. z o. o. - W marcu 2019 roku została powołana spółka SanGeoMedical. Udział w projekcie nowych partnerów z EQUO S.A. miał zapewnić optymalizację działalności i rozwój szpitala w oparciu o świadczenie usług zdrowotnych na zasadach komercyjnych. W lipcu spółka SanGeoMedical Sp. z o.o. stała się większościowym udziałowcem Geo Medical Sp. z o.o. Niestety, pomimo wielu zapewnień, do dzisiaj działania nowych wspólników GeoMedical nie wyszły poza sferę deklaracji. Co więcej, w związku ze złożeniem 12 lipca br. przez Wiceprezesa spółki Geo Medical rezygnacji z pełnionej funkcji, zgodnie z zapisami umowy spółki o łącznej reprezentacji, obecnie zarząd spółki nie może funkcjonować. W praktyce jako prezes zarządu nie mam możliwości podpisywania pism związanych z bieżącą działalnością medyczną szpitala. Nie mam też uprawnień do zatwierdzania przelewów, dlatego nie mogę realizować zobowiązań finansowych wobec kontrahentów oraz regulować płatności za wynagrodzenia. Dodatkowo w tym samym dniu Geo Medical otrzymało od nominowanego przez EQUO SA Wiceprezesa Zarządu SanGeoMedical wezwanie do spłaty dofinansowania, która to spłata miała zostać przesunięta, gdyż tak kilka dni wcześniej wspólnicy zgodnie ustalili. Wobec sparaliżowania bieżącej działalności spółki zostałam zmuszona do złożenia rezygnacji z funkcji prezesa zarządu oraz zwołania w najszybszym możliwym terminie tj. 13 sierpnia 2019 roku. zgromadzenia wspólników celem powołania nowego zarządu – tłumaczy Ewa Foltańska-Dubiel.

GeoMedical Katowice zamknięty OŚWIADCZENIE Prywatny szpital ...

Konsekwencją braku porozumienia związanego z bieżącym funkcjonowaniem, rezygnacją wskazanego przez EQUO SA członka zarządu z pełnionej od 5 czerwca 2019 roku funkcji Wiceprezesa Zarządu i wezwaniem do natychmiastowej spłaty udzielonego wcześniej dofinansowania było złożenie do NFZ wniosku wydanie zgody na czasowe zaprzestanie wykonywania działalności leczniczej.

Jednocześnie 29 lipca br., mając na uwadze przede wszystkim dobro pacjentów, spółka Geo Medical złożyła do NFZ zgłoszenie dotyczące nagłego braku możliwości udzielania świadczeń zdrowotnych. Wszystkim pacjentom hospitalizowanym na oddziale urologii oraz chirurgii plastycznej zapewniono pełną opiekę medyczną.

- Najbliższe dni, a tak naprawdę zgromadzenie wspólników, które ma się odbyć 13 sierpnia 2019r., przyniosą odpowiedź jaka będzie przyszłość szpitala GeoMedical w Katowicach i świadczonych w jego ramach usług medycznych zakontraktowanych z NFZ – podsumowuje Ewa Foltańska-Dubiel".

Na wyjaśnienie szpitala GeoMedical postanowił odpowiedzieć wspomniany w powyższym oświadczeniu członek zarządu z ramienia EQUO S.A. - Michał Gawron:
"W związku z ukazaniem się w dniu 1 sierpnia 2019 r. artykułu prasowego w Dzienniku Zachodnim, „GeoMedical Katowice zawiesił działalność. Prywatny szpital w Katowicach zamknął drzwi przed pacjentami” pragnę krótko zaprzeczyć wszelkim informacjom przekazanym przez Panią Ewę Foltańska-Dubiel, prezes zarządu GeoMedical, które to są sprzeczne z prawdą.

Nieprawdą jest, iż moja rezygnacja z zarządu spółki spowodowała paraliż operacyjny podmiotu. Wspólnicy GeoMedical zostali natychmiast poinformowani o mojej propozycji zmian umowy spółki i powołania nowego zarządu w taki sposób aby mógł on dalej wykonywać swoje obowiązki. Taka propozycja została odrzucona.

Ze względu na chęć nieeskalowania konfliktu z szerszym komentarzem wstrzymam się do 14 sierpnia 2019, czyli do dnia Nadzwyczajnego Zgromadzenia Wspólników GeoMedical".

Zobaczcie koniecznie

TYDZIEŃ Magazyn reporterów Dziennika Zachodniego

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 45

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

H
Hahaha

I co , bez dotowania przez podatników to ten wspaniały szpital nie dał rady się utrzymać ? Dobre podejście - niby prywatnie ale kaska z NFZ musi być

B
Były pracownik

Jest październik personel nadal bez pensji pomimo spraw w sądzie....

B
Były pracownik

A kasy personel za lipiec do dziś nie ma

G
Gość

GDZIE JEST P Kaczynski tak pis daje wszystko niszczyć przeciez pis rozdaje pieniądze dlaczego nigdy nie daje na słuzbę zdrowia

G
Gryfcok

To wszyjstko bes ta bakteria, co to slonckie szpitale atakuje. Clostridium difficile zezarua wszyjske piniondze szpitala, a godajom, co tysz i derektora.

A mozno gruchlik sfinou piniondze i pojechou na urlop na Cayman Island?

G
Gościnnie
2019-07-31T18:46:59 02:00, niedoszły pacjent:

Pacjenci,ktorzy czekali na badania endoskopowe zostali z niczym.Moglem sobie odebrac swoje skierowanie(i teraz szukac na wlasna reke nowej placowki,czyli kolejne miesiace oczekiwan).Nie odeslali do zadnej innej placowki.Szpitala nie interesuje juz nic,bo zawieszono dzialanosc i juz.Teraz wydzwaniam po poradniach i szpitalach i nie mam szans na szybka diagnostyke.

2019-08-01T06:49:00 02:00, 1qaz:

Wystarczy zapłacić i iść prywatnie - czas oczekiwania do 5 dni.

2019-08-01T16:00:11 02:00, Gość:

Zapraszamy do szpitala euromedic Kościuszki 92

Gdybys wiedział ze sie przewrócił to bys usiadł, nieprawdaż ?

N
Niesmakowicie

Wszyscy maja pretensje, wszyscy, bo bez nich świat by sie zatrzymał. Zastanówcie sie ludzie nad tymi pracownikami którzy tam zostali i musieli wam - pacjentom przekazać ta informacje. Myslicie ze to takie proste, łatwe i przyjemne ? Wysłuchiwać za zarząd, który z dnia na dzień zwinął zabawki i wrócił do Krakowa ? Empatii ludziska ! Pracownicy zostali bez pieniędzy i w dodatku musieli ten burdel zamknąć a wy jeszcze wylewacie pomyje bo mogliście odebrać skierowanie ? W jakim świecie , ba ! Kraju żyjecie, tu sie na wszystko czeka

G
Gość

Co to za biznesmen, który wolał pisać książkę pornograficzną zamiast pilnować biznesu? A... i jeszcze określać się mianem eksperta da. służby zdrowia :-D

J
Ja doświadczona
2019-08-01T19:00:26 02:00, Gość:

To szpital, czy biznes. Kto powiedział, że na chorych się zarabia, no tak, totalni poprzednicy.

2019-08-02T15:24:43 02:00, Ja doswiadczona:

Cwaniaku to dlaczego z kółkami wypisują ze szpitala a chętnie przyjmują na zabieg? Żeby mieć kasę po zabiegu już nic z nich nie mają bynajmniej nie na tyle ile kosztuje zabieg

Chciałam napisać kolkami

J
Ja doswiadczona
2019-08-01T19:00:26 02:00, Gość:

To szpital, czy biznes. Kto powiedział, że na chorych się zarabia, no tak, totalni poprzednicy.

Cwaniaku to dlaczego z kółkami wypisują ze szpitala a chętnie przyjmują na zabieg? Żeby mieć kasę po zabiegu już nic z nich nie mają bynajmniej nie na tyle ile kosztuje zabieg

P
Pacjentka

Ten szpital to pięknie urządzone dno, gdzie chorych starych ludzi traktuje się jak bydło personel opryskliwy tu zaznaczam nie wszyscy lekarze robią wariatów z pacjentów i przyjmują tyle i na tyle by mieć z nich pieniądze dobrze że to zamknęli. I przestańcie ludzie pisać że PiS PiS PiS idźcie i zobaczcie on nicz się nie różnił poza wyposażeniem od innych tam nawet kroplówki nie podłącza kobiecie, która wyje z bólu w wieku 80 lat dno dno dno! Dobrze, że to zamknęli

G
Głosuj na kao
2019-08-01T08:00:01 02:00, Gość:

Kochani pacjenci i chorzy nie pozostaje nic innego jak głosować na kandydatów z pis zobaczcie jak fajnie im idzie niszczenie wszystkiego co powinno służyc nam obywatelom.

2019-08-01T18:55:34 02:00, Gość:

Spadaj totalny trollu.

2019-08-01T19:01:30 02:00, Gość:

Nawet nocą trollu pracujesz?

Jeżeli za obywateli uznaje się tylko cwaniakow którym tylko kasa w głowie i pierd dyrdymałow typu dajcie kasę mam my to dla dobra pacjenta bo jak nie to strajk też dla dobra pacjeta

P
Piasek

Schetyna go odwiedził i jak wszystko się rozleciał

G
Gość
2019-08-01T18:51:00 02:00, Gość:

Skończyło się dojenie, skończył się biznes.

fuj pisem śmiedzi

G
Gość
2019-08-01T01:58:23 02:00, Lehmann:

Tak dziala prywatyzacja i turbo kapitalizm !!!!!! Ten system Nie Dziala i to wszystko PADNIE !!!! Pogoda dla bogaczy i cwaniakow !!!!!

2019-08-01T18:57:29 02:00, Gość:

Ta pogoda właśnie się kończy, widać. Za Poprzedników mieli zieloną wyspę. Urwało się, a uczciwie się nie da.

pis musi się skończyć

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3