Giełda pomoże firmom w szukaniu pieniędzy na rozwój

Filip Gorczyca, wicedyrektor w zespole do spraw rynków kapitałowych PwC
Sukces gospodarczy Polski ostatnich 25 lat nie byłby możliwy bez dynamicznego rozwoju rynku kapitałowego. Kraje, w których jest on lepiej rozwinięty, odnotowują wyższe tempo wzrostu gospodarki i tworzenia nowych miejsc pracy, czego dowodzą liczne badania z różnych rejonów świata. Ponadto, w przeciwieństwie do banków, rynek kapitałowy umożliwia finansowanie przedsięwzięć o pod­wyższonym stopniu ryzyka, podczas gdy to właśnie tego typu projekty są kluczowe dla wzrostu innowacyjności i konkurencyjności gospodarki.

Nadchodzi globalizacja
W nadchodzących latach nasze firmy muszą zwiększać swoją obecność w globalnej gospodarce. Będzie to możliwe, jeśli okażą się zdolne do prowadzenia długofalowej polityki inwestycyjnej i innowacyjnej, zwiększającej ich konkurencyjność. Do tego z kolei konieczny jest dostęp do stabilnych i długoterminowych źródeł finansowania. Ponadto do 2020 r. Polska ma do wykorzystania 82,5 mld euro z unijnej polityki spójności, na które niezbędne będzie pozyskanie przez polskie przedsiębiorstwa i samorządy ogromnych kwot na sfinansowanie wkładu własnego.

Naprzeciw potrzebom polskich przedsiębiorstw i samorządów wychodzi rynek kapitałowy, zapewniając pełną gamę dostępnych instrumentów. Firmy mogą pozyskiwać środki na rozwój, dokonując emisji akcji na Głównym Rynku GPW lub na przeznaczonym dla mniejszych podmiotów alternatywnym rynku NewConnect.

Przedsiębiorstwa i samorządy mają również możliwość finansowania dłużnego poprzez emisję obligacji na rynku Catalyst. Giełda oferuje przy tym rozwiązania przeznaczone zarówno dla dużych, jak i dla małych podmiotów – na przestrzeni ostatnich dwunastu lat aż 56 proc. przedsiębiorstw finansujących się poprzez emisję akcji i debiut na giełdzie miało skonsolidowane roczne przychody ze sprzedaży mniejsze niż 15 mln zł, a 66 proc. emisji obligacji na rynku Catalyst od czasu jego uruchomienia miało wartość nieprzekraczającą 30 mln zł.

Rynek kapitałowy rośnie
W minionym dwudziestopięcioleciu już ponad tysiąc polskich przedsiębiorstw pozyskało finansowanie poprzez giełdę, emitując akcje lub obligacje. W rezultacie rynek kapitałowy jest już dziś silnie obecny w każdym regionie Polski.

Szacowana łączna wielkość przychodów polskich spółek notowanych na Głównym Rynku GPW w roku 2013 wyniosła 536 mld zł, co w skali całego kraju stanowi 14,1 proc. przychodów przedsiębiorstw niefinansowych. Wartość tę można traktować jako przybliżenie minimalnego udziału tych firm w tworzeniu polskiego PKB. Ponadto spółki giełdowe zatrudniają w skali kraju ponad 700 tys. osób i odpowiadają za 23 proc. łącznej wartości inwestycji zrealizowanych przez sektor przedsiębiorstw. Istnieje też wyraźna zależność pomiędzy obecnością w danym regionie przedsiębiorstw korzystających z rynku kapitałowego oraz intensywnością prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej.

Giełda wyznacza trend
Spółki obecne na rynku kapitałowym charakteryzują się znacznie wyższą przejrzystością niż przedsiębiorstwa niegiełdowe. Dzięki przestrzeganiu dobrych praktyk wyznaczają one standardy postępowania dla pozostałych uczestników rynku. Rynek kapitałowy wspiera zatem przejrzysty i uczciwy obrót gospodarczy, tym samym przyczyniając się do zrównoważonego rozwoju polskich regionów.

Zestawiając liczbę spółek notowanych na giełdzie (843 według stanu na 7 maja 2015 r.) i emitujących obligacje firm (147) i samorządów (22) z liczbą 19 tys. przedsiębiorstw w Polsce zatrudniających powyżej 50 osób, jasne jest, że potencjał dalszego rozwoju rynku kapitałowego w Polsce, nawet w ujęciu statycznym, jest niemalże nieograniczony. Jednocześnie nie ulega wątpliwości, że w obliczu wymienionych wyżej wyzwań w kolejnych latach jego rola w finansowaniu rozwoju naszej gospodarki powinna wzrosnąć.

Ćwiczenia WOT w pasie przygranicznym z Białorusią

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie