Gierkówka: zaprojektowana jak autostrada, po ponad 40 latach naprawdę stanie się autostradą ZOBACZCIE ARCHIWALNE ZDJĘCIA

Anna Dziedzic
Anna Dziedzic
Zobaczcie archiwalne zdjęcia. Odcinek Częstochowa- Katowice
Zobaczcie archiwalne zdjęcia. Odcinek Częstochowa- Katowice Mat. GDDKiA
Kosztowała 4 mld złotych, miała 239 km długości, w jej budowę zaangażowanych było aż siedem ministerstw i ochrzczono ja mianem Trasy Czynu Żołnierskiego. Gierkówka była początkiem marzeń o nowoczesnej Polsce, po której można jeździć pięknymi równymi i co nietypowe - dwupasmowymi drogami. Do tego, dla pochodzącego z Sosnowca Edwarda Gierka, I sekretarza KC PZPR, dawała mu spore oszczędności czasu podczas podróży ze Śląska do Warszawy. Początkowo miała być autostradą. Skończyła jako droga szybkiego ruchu. Mijają 43 lata odkąd oddano jedną z najbardziej znanych i uczęszczanych dróg w Polsce. Mamy archiwalne zdjęcia z budowy. Zobaczcie!

Pierwsza trasa szybkiego ruchu w Polsce

Trasa Warszawa – Katowice była pierwszą budowaną w Polsce drogą szybkiego ruchu i można powiedzieć, że od początku stała się poligonem doświadczalnym dla tego typu inwestycji w przyszłości.

Zobaczcie archiwalne zdjęcia z budowy gierkówki:

Dotychczas nie wykonywana w Polsce skala i zakres prac jak również krótki czas realizacji inwestycji wymagał kompleksowych zmian na etapie przygotowania, projektowania jak również w organizacji robót głównie poprzez zwiększenie zakresu mechanizacji. Ukończenie budowy w terminie nie byłoby możliwe bez wsparcia technologii zachodnich – użycia min. komputerów w pracach projektowych czy zakupu z zachodu nowoczesnych maszyn drogowych.

Dzięki znacznemu wsparciu wojska drogę udało się oddać do użytku przed zakładanym terminem, a oficjalne otwarcie nastąpiło 11 października 1976 roku. Niebagatelny udział wojska w budowę podkreślono, nadając drodze oficjalną nazwę Trasa Czynu Żołnierskiego. W uroczystym otwarciu drogi uczestniczyli najwyżsi przedstawiciele władz PRL.

Budowa autostrady A1, odcinek F. Zdjęcia z lutego 2019 r. To część A1, która będzie autostradową obwodnicą Częstochowy. Budowa powoduje obecnie utrudnienia dla kierowców, które zaczynają się na DK 1 w Mykanowie

Budowa A1: przygotujcie się na utrudnienia. GDDKiA zamknie c...

Gierkówka miała 239 km długości

W momencie otwarcia długość trasy wynosiła 239 km. Chociaż na odcinku od od Piotrkowa do Częstochowy była przystosowana do ruchu o prędkości 120 km/h to na całej długości obowiązywało ograniczenie prędkości do 100 km/h. Koszt budowy wyniósł 4 mld złotych a zaangażowanych w budowę było siedem ministerstw oraz 60 podwykonawców.

W trakcie budowy przekopano 7,6 mln m3 ziemi, wykonano 4,2 mln m2 nawierzchni i podbudowy, wytworzono 1,3 mln t mas bitumicznych oraz 1,2 mln m3 betonu. Wybudowano 4,5 km wiaduktów i mostów. Przełożono 71 km kabli, przeciągnięto 152 km linii energetycznych i teletechnicznych, położono 22 km rurociągów. Rozebrano ponad 300 budynków mieszkalnych i gospodarczych. Samochody budowy przejechały ponad 6 milionów kilometrów.

Gierkówka wygrała z A4

Pierwsze wzmianki na temat budowy gierkówki pochodzą z 15 marca 1972 roku kiedy to władze PRL uchwaliły plan budowy 3000 km dróg szybkiego ruchu i autostrad. Najpierw miała powstać autostrada Gliwice – Kraków oraz Warszawa – Łódź – Katowice. Oba odcinki o łącznej długości 600 km.

Początkowe założenia planu szybko zweryfikowano i prace na A4 ruszyły dopiero w 1976 roku, a droga Warszawa – Łódź – Katowice z planowanej autostrady stała się trasą szybkiego ruchu, gdzie do już istniejącej szosy zdecydowano dobudować drugą jezdnię (pomijając Łódź). Wzdłuż całej jej długości planowano rozmieścić gęsto parkingi, punkty gastronomiczne, stacje benzynowe. Jedynie odcinek od Piotrkowa do Częstochowy został zaprojektowany jako autostrada i poprowadzony nowym śladem ale z kolizyjnymi skrzyżowaniami.

ZOBACZCIE TEŻ:
Kłopoty na budowie autostrady A1 w Śląskiem. Salini nie ustąpi
Na trzech odcinkach budowy autostrady A1 w Śląskiem prace trwały nawet zimą

Tak obecnie wygląda plac budowy trzech odcinków A1, budowanych przez Strabag i Berger Bau. Wykonawcy prowadzili tam prace nawet podczas trwania okresu zimowego

Na trzech odcinkach budowy autostrady A1 w Śląskiem prace tr...

Drogę Warszawa – Katowice szybko nazwano gierkówką, od nazwiska I sekretarza Komitetu Centralnego Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej Edwarda Gierka, który w sposób szczególny miał się do jej budowy przyczynić. Niewątpliwie budowa drogi była efektem jego planu modernizacji polskiej gospodarki, który zapowiedział zaraz po dojściu do władzy w 1970 roku. Plan zakładał zmotoryzowanie Polski poprzez zakup licencji na produkcję fiata 126 oraz budowę dróg szybkiego ruchu i autostrad. Nieoficjalnie krążyła jednak plotka, że za budową stała chęć wygodnego podróżowania I sekretarza z domu do pracy w Warszawie.

Oficjalna decyzja o budowie zapadła 23 kwietnia 1973 roku. Datę zakończenia wyznaczono na 31 grudnia 1976 roku czyli czas inwestycji skrócono z normatywnych 89 do 36 miesięcy.

Metamorfoza gierkówki w autostradę A1

Faktem jest, iż mimo oczywistych mankamentów, błędów popełnionych przy jej budowie, trasa ta na tle istniejących dróg w kraju stanowiła przełom w jakości podróżowania i przez kolejne dekady była najczęściej uczęszczaną drogą w Polsce.

Obecnie duża jej część, od Piotrkowa Trybunalskiego do Janek została już przebudowana na drogę ekspresową S8, a kolejny fragment od Częstochowy do Piotrkowa Trybunalskiego stanie się pełnowartościową autostradą A1.

Prace na budowie niektórych odcinków autostrady A1 od Częstochowy do Tuszyna już się rozpoczęły. Wszystkie odcinki mają już wybranych wykonawców, którzy zajmują się dokumentacją projektową i pracami przygotowawczymi. Całą autostradą A1 powinniśmy przejechać najpóźniej do 2022 roku.

Bezczelny złodziej okradł sklep jubilerski w Katowicach

Wideo

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

K
Kazimierz
Ale ruch był na drogach, tylko furmanek brak . Widać ,że wyprzedzano gospodarkę o co najmniej 30 lat, dobra robota
Dodaj ogłoszenie