GIF wycofał ze sprzedaży popularny lek na nadciśnienie. Sprawdź, czy go masz w apteczce

Martyna Urban
Martyna Urban
Główny Inspektoriat Farmakologiczny wycofał popularny lek na nadciśnienie z obrotu. Powodem decyzji jest wada jakościowa. Przeczytaj, o jaki lek konkretnie chodzi.
Główny Inspektoriat Farmakologiczny wycofał popularny lek na nadciśnienie z obrotu. Powodem decyzji jest wada jakościowa. Przeczytaj, o jaki lek konkretnie chodzi. Obraz fernando zhiminaicela z Pixaba
Udostępnij:
W Polsce z obrotu został wycofany popularny lek na nadciśnienie Bisoratio ASA. Główny Inspektoriat Farmaceutyczny podjął tę decyzję ze względu na wykrytą w medykamencie wadę jakościową. Lek jest stosowany w leczeniu nadciśnienia tętniczego oraz w terapii choroby niedokrwiennej ciała.

Główny Inspektoriat Farmaceutyczny poinformował o wycofaniu jednej z serii leku Bisoratio ASA.

Otrzymano wyniki poza specyfikacją w parametrze substancje pokrewne i suma zanieczyszczeń bisoprololu" - czytamy w decyzji GIF.

W decyzji doprecyzowano, iż chodzi konkretnie o serię 10819, która zawierała 30 kapsułek twardych. Termin ważności medykamentu dobiegał końca w sierpniu 2023 roku. Decyzja ma rygor natychmiastowej wykonalności.

Kiedy stosuje się lek Bisoratio ASA?

Medykament jest przepisywany na receptę. W jego skład wchodzi kwas acetylosalicylowy oraz bisoprolol. Lekarz zleca jego zażywanie w wypadku zachorowania na nadciśnienie tętnicze lub chorobę niedokrwienną ciała. Kapsułki stosuje się raz dziennie.
Lek należy stosować ostrożnie u osób z łagodną lub umiarkowaną niewydolnością wątroby albo nerek.

AMIODARON HAMELN NA ARYTMIĘ: OBCE CZĄSTKI Tym razem GIF wycofał Amiodaron Hameln (Amiodaroni hydrochloridum), 50 mg/ml, koncentrat do sporządzania roztworu do wstrzykiwań lub infuzji. Stosuje się go w leczeniu nieregularnej czynności serca – arytmii. Działanie Amiodaronu polega na kontrolowaniu pracy serca, gdy jest nieprawidłowa.Numer serii 047502A, termin ważności 11.2022. Podmiot odpowiedzialny: Hameln Pharma, Niemcy.Historia sprawy: do Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego wpłynęła informacja w systemie Rapid Alert od  niemieckiego organu o zidentyfikowaniu podczas przeglądu prób produktu obecności cząstek w niektórych ampułkach. Tymczasem zgodnie ze specyfikacją roztwór powinien być przezroczysty, bez widocznych cząstek. CHAMPIX NA NIEPALENIE: ZANIECZYSZCZENIEChampix (Vareniclini tartras) to lek zawierający substancję czynną wareniklinę, stosowaną w leczeniu uzależnienia od nikotyny. GIF wycofał tabletki powlekane, opak. 11 x 0,5 mg + 14 x 1 mg; nr serii 00019978, data ważności 31.12.2021. Podmiot odpowiedzialny – o znajomo brzmiącej nazwie: Pfizer Europe, Bruksela.Historia: tym razem do Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego wpłynęło pismo przedstawiciela podmiotuodpowiedzialnego dotyczące dobrowolnego wycofania produktu z obrotu w związku z wykryciem N-nitrozo-warenikliny. Poziom zanieczyszczenia przekroczył limit określony przez Pfizer na podstawie wytycznej ICH M7.Zobacz kolejne wycofane leki. Przesuwaj w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE

GIF: Nowa lista wycofanych leków z aptek w całej Polsce. Naj...

Kiedy nie należy przyjmować leku?

Medykamentu nie należy przyjmować, gdy występuje u nas nadwrażliwość, na składniki: orzeszki ziemne, soję, inne salicylany lub inhibitory syntezy prostaglandyn. Dodatkowo nie zaleca się przyjmowania leku, przy wykrytych: ostrej niewydol,ności serca wstrząsu kardiogennego, bloku zatokowo-przedsionkowego, zespołu chorego węzła zatokowego, bloku przedsionkowo-komorowego II lub III stopnia oraz wielu innych.

Musisz to wiedzieć

Premier Morawicki o obostrzeniach na święta

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie