MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Gigantyczna awaria na kolei! To nie cyberatak. Dostawca systemu przyznaje się do błędu

Barbara Kubica-Kasperzec
Gigantyczna awaria na kolei.
Gigantyczna awaria na kolei. arc
Od 4 rano trwa awaria sterowania ruchem kolejowym w Polsce. Są bardzo duże utrudnienia w kursowaniu pociągów, niektóre pociągi są dowoływane, inne kursują zmienionymi trasami. Kolejowa spółka prosi nawet pasażerów - o ile to możliwe - o rezygnację z podróży. Spółka Alstom, dostawca systemu w specjalnym oświadczeniu przyznaje się do błędu. To nie był cyberatak. Około godziny 11 przywrócono ruch z wykorzystaniem urządzeń m.in. w LCS Działdowo, Ciechanów, Gdynia, Tczew.

AKTUALIZACJA GODZINA 14

Wznawiana jest praca kolejnych lokalnych centrów sterowania (LCS) i przywracany ruch pociągów. Obecnie przywrócono ruch pociągów z wykorzystaniem urządzeń w LCS w 10 lokalizacjach: LCS Działdowo, Gdynia, Tczew, Koluszki, Kraków Główny, Warszawa Rembertów, Biała Podlaska, Czechowice – Dziedzice, Poraj i Skoczów. - Przekłada się to na wznawianie rozkładowych kursów pociągów i stopniową normalizacje ruchu - informuje Mirosław Siemieniec, rzecznik PKP PLK.

AKTUALIZACJA GODZINA 13

Nie było cyberataku na centra sterowania ruchem kolejowym w Polsce. Spółka Alstom, dostawca systemu, w specjalnym oświadczeniu przyznaje się do błędu.

- Alstom jest świadomy błędu w formatowaniu czasu, który ma obecnie wpływ na dostępność sieci kolejowej, a co za tym idzie na transport kolejowy w Polsce. Bezpieczeństwo pasażerów nie jest zagrożone - czytamy w komunikacie spółki.

- Przepraszamy za wszelkie niedogodności, jakie ten problem spowodował dla operatorów i pasażerów. Alstom potwierdza, że nie było żadnego cyberataku ani problemu bezpieczeństwa związanego z błędem formatowania czasu, który wystąpił 17 marca 2022 r. Błędy w formatowaniu czasu są znanym zjawiskiem -informują.

AKTUALIZACJA GODZINA 11

Jak poinformował Mirosław Szymański, rzecznik PKP PLK przed godziną 11 przywrócono ruch z wykorzystaniem urządzeń m.in. w LCS Działdowo, Ciechanów, Gdynia, Tczew.

- W koordynacji z Ministerstwem Infrastruktury pracuje sztab z udziałem przedstawicieli zarządcy infrastruktury PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. oraz przewoźników, który koordynuje działania na sieci kolejowej. Aby minimalizować utrudnienia wprowadzane jest wzajemne honorowanie biletów. W miarę możliwości na bieżąco są podawane informacje dla podróżnych. Dane o kursowaniu pociągów z uwzględnieniem bieżącej sytuacji zamieszczają na swoich stronach przewoźnicy. Zwroty biletów można realizować wg obowiązujących i podanych przez przewoźników zasad - informuje Szymański.

AKTUALIZACJA GODZINA 9:15

Jak informuje Zarząd Transportu Metropolitalnego, w związku z awarią systemów kolejowych, w ZTM do odwołania honorowane są wszystkie bilety kolejowe. Na podstawie biletu kolejowego można korzystać ze wszystkich autobusów, tramwajów i trolejbusów ZTM.

Wielka awaria na kolei

Ok. godz. 4.00 zmiany z przyczyn technicznych wystąpiły w 19 lokalizacjach na lokalnych centrach sterowania i objęły kilkaset kilometrów linii kolejowych. Priorytetem było zapewnienie bezpieczeństwa w ruchu kolejowym. Służby techniczne analizują sytuację, aby określić przyczyny usterek.

Awaria została zarejestrowana około godziny 4 rano. Na stacji PKP w Katowicach pociągi mają już po 80-100 minut opóźnienia. Na Śląsku awaria dotyczy m.in. centrum sterowania w Czechowicach-Dziedzicach. Kłopoty są właśnie w okolicy tego miasta oraz w rejonie Częstochowy, a także ma południu województwa.

- Na newralgicznych odcinkach w rejonie Częstochowy czy Czechowic wprowadziliśmy zastępczą komunikację autobusową. Podobnie jak w Poraju. W godzinach wczesnoporannych odwołanych zostało kilka pociągów - usłyszeliśmy w Kolejach Śląskich.

Rano odwołane zostały m.in. pociągi na trasie Katowice-Żywiec, Czechowice-Dziedzice - Cieszyn. Nie kursował także pociąg na odcinku pomiędzy Częstochowa-Myszków. Poranny pociąg z Gliwic o Katowic miał ponad godzinę opóźnienia. Na wielu odcinkach wprowadzono zastępczą komunikację autobusową.

- Wystąpiły usterki urządzeń sterowania w kilkunastu lokalnych centrach sterowania odpowiedzialnych za prowadzenie ruchu kolejowego. Stan wymaga zabezpieczenia urządzeń w terenie i dodatkowych czynności pracowników. Występują zmiany w kursowaniu pociągów nawet ponad kilkadziesiąt minut. Mogą być odwołane pociągi, wprowadzona zastępcza komunikacja autobusowa lub jazda pociągów zmieniona trasą - informuje Mirosław Szymański, rzecznik PKP PLK.

W terenie działa specjalny zespół złożony z przedstawicieli zarządcy infrastruktury i przewoźników, aby na bieżąco organizować ruch pociągów. Na stacjach i przystankach podawane są komunikaty o bieżącej sytuacji.

Lokalne centrum sterowania (LCS) to miejsce, z którego pracownicy prowadzą ruch pociągów za pomocą systemów komputerowych na stacjach i linii o długości od kilku do kilkudziesięciu kilometrów.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Polska nie jest gotowa na system kaucyjny?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni