GKS Katowice - Lions Zurych 2:1. Historyczna wygrana GieKSy w Lidze Mistrzów ZDJĘCIA

Hokeiści GKS Katowice toczyli z ZSC Lions Zurych wyrównaną walkę  Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Hokeiści GKS Katowice toczyli z ZSC Lions Zurych wyrównaną walkę Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Marzena Bugala-Astaszow Polska Press
W swoim drugim meczu w Hokejowej Lidze Mistrzów GKS Katowice wygrał z ZSC Lions Zurych 2:1. GieKSa zdobyła historyczne punkty w tych rozgrywkach pokonując na Jantorze po dogrywce faworyzowany szwajcarski klub, który w przeszłości triumfował w Champions Hockey League. Podopieczni trenera Jack Płachty znów zasłużyli za swoją postawę na wielkie słowa uznania. Zobaczcie zdjęcia z meczu GKS Katowice - ZSC Lions Zurych.

GKS Katowice - Lions Zurych 2:1. Historyczna wygrana Gieksy w Lidze Mistrzów

Mecz GKS Katowice z ZSC Lions Zurych symbolicznie rozpoczął Andrzej Tkacz. Bramkarz, który w 1976 r. w Spodku zatrzymał Związek Radziecki, grał w przeszłości zarówno w polskim jak i szwajcarskim klubie. Na widowni lodowiska na stanowisku komentatorskim Polsatu zasiadł natomiast inny zawodnik obu klubów Henryk Gruth, który potem długo odpowiadał w Lions za szkolenie młodzieży.

Lwy w 1. kolejce rozgromiły na Węgrzech Fehervar 7:1 i wydawały się znacznie groźniejszym przeciwnikiem niż triumfator ostatniej edycji CHL Rogle Angelholm. Początek spotkania zdawał się to potwierdzać. Goście raz po raz zamykali katowiczan w ich tercji obronnej, ale bramki w I tercji nie strzelili, a nawet mieli problem z wypracowaniem sobie czystych sytuacji.

Podopieczni trenera Jacka Płąchty przetrzymali ten szturm i po 10 minutach mieli pierwszą okazję na objęcie prowadzenia. Grzegorz Pasiut przegrał jednak pojedynek sam na sam z bramkarzem. Później szwajcarskiej bramce zagrozili jeszcze Patryk Krężołek i ponownie kapitan GieKSy Pasiut.

ZOBACZCIE ZDJĘCIA Z MECZU GKS KATOWICE - ZSC LIONS ZURYCH

Na początku II tercji stojący między słupkami GKS John Murray musiał się ostro napocić, ale popularny "Jasiek Muraś" zamurował dostęp do bramki katowiczan długo zachowując czyste konto. Gospodarze po kilku minutach głębokiej defensywy nieco śmielej zaatakowali faworyzowanych rywali i częściej przebywali w ich tercji obronnej.

Gra się wyrównała, ale pod koniec tej odsłony Szwajcarzy znów doszli do głosu. Efektem ich przewagi był gol Dominika Diema zdobyty strzałem z ostrego kąta w samo okienko bramki GieKSy.

W III tercji katowiczanie starali się odrobić straty, ale groźniej pod bramką gości zrobiło się dopiero, gdy grali w przewadze. GKS wykorzystał podwójne osłabienie rywali i doprowadził do remisu. Strzał Grzegorza Pasiuta Ludovic Weaber jeszcze obronił, lecz wobec dobitki Bartosza Fraszko z bliska był już bezradny.

Końcówka spotkania dostarczyła widzom dużych emocji. Na lodzie zaczęło iskrzyć i ławka kar zapełniała się zawodnikami. Lwy atakowały, ale GKS utrzymał remis po 60 minutach gry i zwycięzcę miała wyłonić 5-minutiwa dogrywka rozgrywana w 3-osobowych składach.

W niej cały czas atakowali goście, ale spisywał się bez zarzutu Murray wybrany najlepszym zawodnikiem spotkania. Na 20 sekund przed jej końcem na indywidualną akcję zdecydował się Grzegorz Pasiut. Kapitan GKS przejechał z krążkiem przez niemal całe lodowisko i strzałem z dystansu zaskoczył zasłoniętego bramkarza.

W przyszłym tygodniu katowiczan czekają dwa wyjazdowe mecze z CHL. 8 września zagrają w Szwajcarii z ZSC Lions Zurych, a 10 września w Szwecji z Rogle Angelholm.

GKS Katowice - ZSC Lions Zurych 2:1 po dogrywce (0:0, 0:1, 1:0, d. 1:0)
0:1 Dominik Diem (37), 1:1 Bartosz Fraszko (51), 2:1 Grzegorz Pasiut (65)