GKS Tychy 4-1 Znicz Pruszków. Hat-trick Świerczoka!

Jakub Świerczok skompletował drugiego w tym sezonie hat-tricka i poprowadził GKS Tychy do ważnego zwycięstwa Maciej Gapinski
W piątkowym meczu 29. kolejki Nice I ligi GKS Tychy pokonał Znicza Pruszków 4-1. Do przerwy gospodarze prowadzili jedną bramką po strzale Radosława Pruchnika, ale w drugiej połowie wykorzystali osłabienie rywala i przypieczętowali swoje zwycięstwo za sprawą trzech goli Jakuba Świerczoka.

Piątkowy mecz był dla gospodarzy czymś więcej niż tylko okazją do rehabilitacji za derbową porażkę z GKS-em Katowice (0-3). Na stadion przy ulicy Edukacji przyjechała ekipa Znicza Pruszków, czyli bezpośredni rywal tyszan w walce o utrzymanie. A to oznaczało, że dla układu sił w dolnej części tabeli był to tzw. mecz o sześć punktów.

Goście przybyli do Tychów zmotywowani, bo w pierwszym meczu pod wodzą trenera Andrzeja Prawdy (pod koniec kwietnia zastąpił Dariusza Kubickiego) pokonali u siebie Stal Mielec 1-0. Bojowe nastroje mieli jednak również piłkarze Jurija Szatałowa i to oni od początku przejęli inicjatywę. Już w pierwszym kwadransie stworzyli sobie dwie okazje do zdobycia bramki, ale skuteczności (jeszcze) zabrakło Jakubowi Świerczokowi i Łukaszowi Grzeszczykowi.

Do siatki udało się trafić wreszcie w 20. minucie, a akcję sfinalizowali weterani – świetnym podaniem w pole karne popisał się 36-letni Marcin Radzewicz, a Radosław Pruchnik obrócił się z piłką i precyzyjnym strzałem dał swojej drużynie prowadzenie. Dla 30-letniego pomocnika była to pierwsza bramka w barwach GKS-u.

Zdobyty gol tylko wzmocnił pewność siebie gospodarzy, którzy wciąż przeważali i dążyli do podwyższenia prowadzenia. Znicz kilka razy był w opałach, ale utrzymywał jednobramkową stratę i wciąż miał nadzieję na wyrównanie. - Trudno grało się do momentu zdobycia drugiej bramki, dopiero potem nasza gra się uspokoiła - zauważył Jurij Szatałow. Plan gości doszczętnie runął w 56. minucie, gdy po drugiej żółtej kartce boisko musiał opuścić Maksymilian Banaszewski.

Osłabieni przyjezdni nie byli już w stanie wytrzymać naporu GKS-u, a dzieła zniszczenia dokonał Świerczok. Najlepszy strzelec tyszan najpierw popisał się kapitalnym trafieniem z dystansu, posyłając piłkę w okienko, następnie wykończył skuteczny kontratak zespołu (asysta Grzeszczyka), a w końcówce jeszcze raz poradził sobie z osłabioną defensywą gości. Tym samym już po raz drugi w tym roku popisał się hat-trickiem i skompletował go w zaledwie 26 minut (w marcu przeciwko MKS-owi Kluczbork potrzebował na to 43 minut). Z 10 golami Świerczok jest na piątym miejscu wśród najskuteczniejszych zawodników ligi.

W doliczonym czasie gry Przemysław Kita zdobył bramkę na otarcie łez, która jednak nie uchroniła Znicza przed wysoką porażką. - Na początku drugiej połowy mieliśmy inicjatywę, a potem przydarzyła się nieszczęsna czerwona karta, która wyłączyła nam prąd. Później było już „dorzynanie” nas przez gospodarzy. Ten wynik mocno oddala nas od utrzymania - przyznał ze smutkiem trener Prawda. GKS ma nad jego drużyną już siedem punktów przewagi.

GKS Tychy 4-1 Znicz Pruszków