GKS Tychy – Cracovia 1:1, karne 1:4. Igaz obronił dwa karne!

GKS Tychy - Cracovia Kraków
GKS Tychy - Cracovia Kraków Karina Trojok
W meczu 1/16 Pucharu Polski GKS Tychy przegrał po karnych z Cracovią. Bramki w meczu strzelili Adam Deja (52 min.) i Daniel Tanżyna (82). W 71. minucie tyski bramkarz Marek Igaz obronił rzut karny. Wyczyn powtórzył w 109. minucie!

To był pierwszy w historii mecz Pucharu Polski na nowym stadionie w Tychach. Ze względu na przyjaźń kibice siedzieli razem w „młynie” a przed nimi wisiała wielka flaga z napisem: „Po wsze czasy GKS i Pasy”. Przed meczem z głośników popłynął hymn Cracovii śpiewany przez Macieja Maleńczuka. Na stadionie przy Okrzei było dwóch spikerów – miejscowy i z krakowskiego klubu.

Zespół z Lotto Ekstraklasy wystąpił bardzo zmienionym składem. W porównaniu do meczu ligowego z Lechem Poznań zostało tylko dwóch zawodników – bramkarz Grzegorz Sandomierski i Tomas Vesternicky. W GKS Tychy w wyjściowej „11” było pięciu piłkarzy, którzy grali od pierwszej minuty ze Stalą Mielec.

Po początkowym badaniu sił, zespoły przeszły do konkretów. W 19. minucie Piotr Ćwielong z pola karnego huknął nad poprzeczką, w odpowiedzi Krzysztof Szewczyk strzelił po ziemi i Marek Igaz obronił. Cracovia miała jeszcze sytuację, kiedy Adam Deja strzelił płasko zza pola karnego – odchodząca piłka przeleciała obok słupka.

W 33. minucie część kibiców już widziała piłkę w siatce gości, gdy Daniel Tanżyna wyskoczył do główki po rzucie rożnym. Uderzenie było jednak minimalnie niecelne. Widzowie, wśród, których był trener Waldemar Fornalik, mieli nadzieję, że bramki padną po przerwie.

„Pasy” objęły prowadzenie w 52. minucie. Lewą stroną przedarł się Lennard Sowah i wyłożył piłkę na 11 metr. Adam Deja najpierw trafił w obrońcę, a potem dobił własny strzał.

Tyszanie starali się wyrównać, ale nadziali się na kontrę, która skończyła się rzutem karnym w 71. minucie. Do piłki podszedł Deja, a Marek Igaz wyczuł intencje strzelca i obronił!

Ta okazja zemściła się na krakowskiej drużynie, bo GKS Tychy doprowadził do wyrównania w 82. minucie. Na listę strzelców wpisał się kapitan gospodarzy Daniel Tanżyna, który głową pokonał Grzegorza Sandomierskiego po dalekim wyrzucie piłki z autu Dawida Abramowicza.

Goście rzucili się do ataku, najwyraźniej nie chcąc dogrywki. Marek Igaz uwijał się jak w ukropie, pomagali mu też obrońcy. GKS Tychy nie dał sobie strzelić gola i mieliśmy dodatkowe 30 minut.

W 101. minucie sędzia ukarał Michała Fidziukiewicza drugą żółtą kartkę, za symulowanie faulu w polu karnym. Kibice i sam napastnik byli przekonani, że powinien być odgwizdany faul. W konsekwencji tyszanie musieli grać w osłabieniu.

Sędzia w końcu odgwizdał karnego, ale w polu karnym GKS-u Tychy. Marek Igaz znów obronił strzał z „wapna”, tym razem Krzysztofa Piątka (109 minuta).

Mecz zakończył się serią rzutów karnych. W nich górą byki goście 4:1. Zaczął Krzysztof Piątek – 0:1. Piotr Ćwielong chciał technicznie, wyszło fatalnie i Grzegorz Sandomierski obronił. Jakub Wójcicki podwyższył na 2:0. Kamil Zapolnik dał nadzieję tyszanom – 1:2. Michał Helik strzelił na 3:1 dla Cracovii, a Maciej Mańka trafił w słupek. Zabawę zakończył Michal Siplak - 1:4.

W 1/8 finału zagra z Zagłębiem Lubin, które wygrało z Jagiellonią 2:1.

1/16 finału Pucharu Polski: GKS Tychy – Cracovia 1:1 (1:1, 0:0), karne 1:4

0:1 Adam Deja (52), 1:1 Daniel Tanżyna (82-głową)

GKS Tychy: Igaz – Biernat, Tanżyna, Szywacz, Mańka – Grzybek (65. Abramowicz), Łuszkiewicz (46. Matusiak), Szumilas, Ćwielong – Fidziukiewicz, Rogalski (46. Zapolnik).

Cracovia: Sandomierski - Deleu, Helik, Siplak, Sowah – Vesternicky (86. Wójcicki), Lusiusz (79. Dimun), Kanach, Deja, Wdowiak – Szewczyk (79. Piątek)

Żółte kartki: Fidziukiewicz, Grzybek, Biernat, Zapolnik, Matusiak – Wdowiak, Kanach

Czerwona kartka: Fidziukiewicz (101', GKS Tychy, za drugą żółtą)

Sędziował: Zbigniew Dobrynin (Łódź)