Gliniarz naścienny w Polsce. Przypomina szerszenia, jest jadowity. Czy ukąszenie gliniarza naściennego może być groźne? [5. 7. 2019 r.]

TKZaktualizowano 

Wideo

Zobacz galerię (1 zdjęcie)
Gliniarz naścienny w Polsce poczyna sobie coraz śmielej. Ten owad wygląda jak osa. Sa i tacy, którym przypomina szerszenia. Tego lata mamy wysyp owadów, o których nieraz wcześniej nawet nie słyszeliśmy. Obok pojawiajacych się doniesień o szerszeniu azjatyckim czy komarze tygrysim, pojawia się gliniarz naścienny. To owad, który coraz częściej jest nieproszonym gościem w naszych mieszkaniach i ogrodach. Czy ze strony gliniarza naściennego coś nam grozi? Czy gliniarz naścienny jest niebezpieczny dla ludzi? Wyjaśniamy.

Gliniarz naścienny atakuje. Trzeba się go bać?

Gliniarz naścienny, czyli z łac. Sceliphron destillatorium, to owad z rodziny grzebaczowatych. Co go cechuje?

  • zdolność do budowy gniazd,
  • zdolność do opieki nad potomstwem.

Jak rozpoznać gliniarza naściennego? Niektórzy twierdzą, że jest podobny do osy lub szerszenia. Gliniarza charakteryzuje "żółta rurka" łącząca tułów z odwłokiem. Częściowo żółte są nogi tego owada, które charakterystycznie zwisają w czasie lotu. Jest czarny i smukły, a zarazem jest duży. Gliniarz naścienny może mieć do 30 mm długości.

W Polsce ten owad pojawił się po raz pierwszy w 1968 roku, obecnie najczęściej spotykany jest najczęściej w południowej i wschodniej Polsce. Wszystko wskazuje na to, że liczebność gliniarza naściennego będzie się sukcesywnie zwiększać.

Gdzie spotkamy gliniarza naściennego?

  • przelatującego przy ścianach budynków,
  • przy oknach i pod dachem,
  • czasem na wilgotnym podłożu, zbierającego glinę do budowy gniazd.

Jad gliniarza naściennego. Jest niebezpieczny?

Gliniarz naścienny, w przeciwieństwie do szerszenia lub osy, nie jest niebezpieczny. Jego jad paraliżuje pająki, ale dla człowieka jest nieszkodliwy. Chcąc uniknąć ugryzienia wystarczy unikać kontaktu z gliniarzem naściennym gołymi rękami.

Ponadto gliniarze naścienne to owady, które:

  • są płochliwe,
  • unikają kontaktu z człowiekiem.

CZYTAJCIE TEŻ:
Komar tygrysi doleciał do Katowic! Naukowiec zrobił mu zdjęcie

Tych owadów jeszcze niedawno w Polsce nie było. Teraz zagraż...

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 82

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

E
Edek

Pismak dramat . Artykuł dno

G
Gość
2019-07-01T21:57:38 02:00, Gość:

Opozycyjne czasopismo scieme wali ale wy lubicie sciemniac burzyć zdrowe wieży rodzinne nie macie o czym pisać???

2019-07-03T07:23:27 02:00, Gość:

Jaka wieże ci zburzyli, wysoka była?

Rodziny sie przez takich jak ty Kluca w imie czego (cutat mlodego demokraty) co to jest polskosc wstyd jest byc polskoscia .te slowa palsy tuz przed euro wyborami.masz prosto napisalem a jak nadal nie rozumiesz to twuj problem.

G
Gość
2019-07-01T21:57:38 02:00, Gość:

Opozycyjne czasopismo scieme wali ale wy lubicie sciemniac burzyć zdrowe wieży rodzinne nie macie o czym pisać???

Jaka wieże ci zburzyli, wysoka była?

P
Pietrek

Zmutowana, znacznie większa odmiana gliniarza, zwana gliniarzem przydrożnym jest bardziej niebezpieczna, gdyż może powodować znaczne ubytki w domowym budżecie. Charakterystyczną cechą jest nietypowe zakończenie jednej z górnych kończyn które może przypominać suszarkę do włosów. Zalecane środki ostrożności to unikanie kontaktu.

J
Jasiu
2019-07-01T08:33:31 02:00, WK:

To znowu ta pojebana gazeta specjalistka od armagedonów. Jak można czytać to gówno???

No właśnie-jak można. A Ty czytasz, jak widać...

G
Gość

Fred gliniarz .butelka z sokiem i nie ma go ,ani much i oś a do tego i szerszeni obok domu

G
Gość

Opozycyjne czasopismo scieme wali ale wy lubicie sciemniac burzyć zdrowe wieży rodzinne nie macie o czym pisać???

G
Gliniarz jest super

U mnie gliniarz ma gniazdko w suficie na balkonie, od tej pory nie mam ani jednego pająka na balkonie. Tak więc jak dla mnie bardzo na plus.

W
WK

To znowu ta pojebana gazeta specjalistka od armagedonów. Jak można czytać to gówno???

G
Gość
2019-06-30T13:26:58 02:00, Gość:

Czy ze strony gliniarza naściennego czeka nas zagrożenie? Odpowiadamy. TO JA SIĘ SKROMNIE PYTAM GDZIE TA ODPOWIEDZ? BO JAK DLA MNIE TO GOŚĆ KTÓRY PISAŁ TEN ARTYKUŁ CHYBA O TYM ZAPOMNIAŁ ZE MIAŁ DAĆ ODPOWIEDZ

Jak widać czytać ze zrozumieniem nie potrafisz pisze jak BYK :

Gliniarz naścienny, w przeciwieństwie do szerszenia lub osy, nie jest niebezpieczny. Jego jad paraliżuje pająki, ale dla człowieka jest nieszkodliwy. Chcąc uniknąć ugryzienia wystarczy unikać kontaktu z gliniarzem naściennym gołymi rękami.

G
Gość
2019-06-30T13:51:07 02:00, Gość:

Zwykły gliniarz jest jadowity?

Jak widać czytać ze zrozumieniem nie potrafisz pisze jak BYK :

Gliniarz naścienny, w przeciwieństwie do szerszenia lub osy, nie jest niebezpieczny. Jego jad paraliżuje pająki, ale dla człowieka jest nieszkodliwy. Chcąc uniknąć ugryzienia wystarczy unikać kontaktu z gliniarzem naściennym gołymi rękami.

L
Lala

Tusk to wszystko wina

G
Gość

Zwykły gliniarz jest jadowity?

G
Gość

Czy ze strony gliniarza naściennego czeka nas zagrożenie? Odpowiadamy. TO JA SIĘ SKROMNIE PYTAM GDZIE TA ODPOWIEDZ? BO JAK DLA MNIE TO GOŚĆ KTÓRY PISAŁ TEN ARTYKUŁ CHYBA O TYM ZAPOMNIAŁ ZE MIAŁ DAĆ ODPOWIEDZ

G
Gość
2019-06-28T20:39:28 02:00, Przystojny prawiczek:

Jestem przystojnym facetem, dobrze zawsze ubranym, pełno kobiet patrzy porządliwie na mnie, i nigdy jeszcze nie tentego, czy to normalne?

2019-06-28T23:28:36 02:00, Gość:

Tak, kobiety uwielbiają facetów, którzy znają ortografię. Przestań robić błędy, powinno pomóc.

2019-06-29T15:42:29 02:00, Kobieta:

A po co mi jego ortografia, książkę będziemy pisać?

To na co czekasz? Zrób wreszcie to ,,ten tego" i będziesz miał spokój. Piszac to nie wiem czy się użalasz, czy chwalisz.

Dodaj ogłoszenie