Całkowite zasoby nowoczesnej powierzchni biurowej w Górnośląsko-Zagłębiowskim Obszarze Metropolitarnym wyniosły 716,8 tys. mkw., z czego 548 tys. mkw. znajduje się w Katowicach. Największym obiektem oddanym do użytkowania w pierwszym kwartale 2020 r. na katowickim rynku był budynek A kompleksu Face2Face Business Campus o powierzchni 19,6 tys. mkw.
Jednak Gliwice też nie zasypiają gruszek w popiele, i rozpychają się na rynku przestrzeni biurowej.
Zobacz zdjęcia najbardziej spektakularnych powierzchni biurowych w Gliwicach
W pierwszym kwartale 2020 r. oddano do użytku biurowiec przy ul. Bojkowskiej 47B o powierzchni 3,3 tys. m kw., a w fazie planowania, z przewidywanym terminem oddania do końca 2022 r., pozostaje blisko 50 tys. m kw. biur.
Współczynnik pustostanów w Gliwicach dla budynków klasy A i B na koniec I kw. 2020 r. wyniósł 8,8 proc., co przekłada się na ok. 8,2 tys. mkw. dostępnej powierzchni biurowej.
Poziom średnich stawek czynszowych w istniejących budynkach:
- klasy A kształtuje się od 11 do 13,8 EUR/mkw./mc.,
- w budynkach klasy B - ok. 7-11 EUR/mkw./mc.
Gliwice powoli gonią Katowice
Gliwice to obecnie drugie po Katowicach miasto pod względem liczby istniejących nowoczesnych projektów biurowych w obszarze Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii.
W ciągu ostatnich lat - piszą eksperci firmy Colliers International, obserwujemy dynamiczny rozwój rynku gliwickiego, co powoduje rosnące zainteresowanie miastem. Wysoki potencjał rozwojowy i przyjazność dla biznesu potwierdza m.in. prestiżowy ranking fDi’s Polish Cities of the Future 2019/2020, który bada rozwój ośrodków miejskich na całym świecie.
Musisz to wiedzieć
Wśród transakcji podpisanych w 2019 r. w Gliwicach znalazły się m.in.
- umowy w budynku Dworcowa 25 – ista Shared Services (ok. 2,1 tys. mkw.) oraz PKO BP (ok. 420 mkw.)
- Valmet w budynku przy ul. Bojkowskiej 47 (ok. 2 tys. mkw.).
Szkoła prywatna TEB Edukacja wynajęła cały budynek przy ul. Chorzowskiej 12 (ponad 1,5 tys. m kw.), zaś firma SII zajęła w budynku przy ul. Zygmunta Starego 24 ok. 156 m kw.
Wszystkie wymienione transakcje to nowe umowy. W I kw. 2020 r., pomimo sytuacji związanej z pandemią COVID-19, wspomniana wcześniej firma ista Shared Services zawarła transakcję przednajmu w planowanym budynku DL Center Point Gliwice.
Wśród największych biurowców w Gliwicach są budynki:
- przy ul. Prymasa Stefana Wyszyńskiego 11 (11 tys. m2),
- Dworcowa 25 (6,2 tys. m2)
- przy ul. Bohaterów Getta Warszawskiego 9 (5,6 tys. m2).
Trzeba też wspomnieć o DL Center Point, odrestaurowanym budynku Starej Poczty, który dzięki swojej charakterystycznej bryle wyraźnie wyróżnia się na tle otaczającej go tkanki miejskiej i stanowi symbol architektoniczny Gliwic.
Na Górnym Śląsku, poza Katowicami, to Gliwice są dynamicznie rozwijającym się ośrodkiem miejskim, który swoim potencjałem przyciąga zagranicznych i lokalnych inwestorów. Powstałe w mieście nowe i planowane inwestycje biurowe nie odbiegają standardem od budynków biurowych funkcjonujących w największych polskich i europejskich metropoliach, a wdrożone w nich rozwiązania w pełni odpowiadają na rosnące potrzeby najemców - mówi Barbara Pryszcz, dyrektor regionalny Colliers International w Katowicach
Wykwalifikowane kadry zapewnia m.in. Politechnika Śląska w Gliwicach
Popyt na powierzchnię biurową w Gliwicach generowany jest głównie przez firmy z sektora nowoczesnych usług dla biznesu, firmy informatyczne, jak również branże związane z nowymi technologiami. Dostrzegalne jest także zainteresowanie powierzchniami biurowymi ze strony licznych start-upów zakładanych przez absolwentów Politechniki Śląskiej.
Zobacz i zapamiętaj
Gliwickie i katowickie uczelnie zapewniają firmom duże zasoby wykwalifikowanej kadry. Silne centrum akademickie przyciąga nowych inwestorów zarówno w zakresie nauk technicznych, jak i sektora nowoczesnych usług biznesowych. Na obszarze Gliwic studiuje obecnie 18 900 osób.
Systematyczny wzrost liczby inwestycji biurowych w Gliwicach
Województwo śląskie charakteryzuje się bardzo dobrą dostępnością komunikacyjną – na jego terenie krzyżują się transeuropejskie szlaki: korytarz III (Berlin – Wrocław – Katowice – Kraków – Lwów) oraz korytarz VI (Gdańsk – Katowice – Żylina). Region wyróżnia również bardzo silnie rozwinięta sieć drogowa – w Gliwicach przecinają się dwie autostrady A1 i A4. W 2016 roku została ukończona Drogowa Trasa Średnicowa (DTŚ), łącząca Gliwice z Katowicami. Obecnie zaś w trakcie budowy są południowa oraz zachodnia obwodnica Gliwic.
To jest zabawne
Budynki biurowe zlokalizowane są głównie w centralnej części miasta oraz na obszarze Nowych Gliwic i specjalnej strefy ekonomicznej, w niewielkiej odległości od Drogowej Trasy Średnicowej, zapewniającej doskonałą dostępność komunikacyjną.
Potencjał Gliwic jest coraz bardziej dostrzegany przez deweloperów, co przekłada się na systematyczny wzrost inwestycji biurowych w tym mieście. W najbliższych latach eksperci Colliers prognozują dalszy rozwój rynku oraz rosnące zainteresowanie ze strony najemców.
Bądź na bieżąco i obserwuj
Centrum biznesu Jaworzyna Śląska
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?