Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gliwice. Miasto wprowadza oszczędności. Na Boże Narodzenie będzie mniej świecących ozdób, zniknie również podświetlenie niektórych budynków

OPRAC.:
Paweł Kurczonek
Paweł Kurczonek
Skutki inflacji dotykają Gliwice. Miasto wprowadza oszczędności.
Skutki inflacji dotykają Gliwice. Miasto wprowadza oszczędności. Urząd Miejski w Gliwicach
Gliwice wynegocjowały stałą cenę prądu, jednak to nie wystarcza, by uniknąć skutków inflacji. - Skala podwyżek jest ogromna – alarmuje gliwicki Urząd Miasta. Z tego powodu będzie szukać oszczędności. Urzędnicy uspokajają, nauka zdalna nie wróci, zaciemnienie ulic również nie jest przewidziane.

Gliwice – miasto wprowadza oszczędności

Jak przypominają urzędnicy z Gliwic, miasta skupione w grupie zakupowej Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii zawarły wspólną umowę na zakup prądu i mają gwarantowaną jego stałą cenę. Nie oznacza to, że skutki inflacji nie dotknęły Gliwic.

- Skala podwyżek jest ogromna. W dobie kryzysu, trudnej sytuacji finansowej samorządów i obecnych problemów na rynku energii, także Gliwice muszą trzymać rękę na pulsie i reagować na bieżąco – podkreśla gliwicki Urząd Miasta.

Władze miasta uspokajają, aktualnie nie planują wprowadzenia drastycznych oszczędności, które mogłyby odbić się na bezpieczeństwie i komforcie mieszkańców. Zapewniają, że latarnie uliczne w Gliwicach będą świecić przez całą noc.

- Jednak na niektórych terenach rekreacyjnych świecić będzie co druga. Tak będzie między innymi w lesie komunalnym przy ul. Chorzowskiej, na skwerach w Wilczym Gardle, Łabędach i Brzezince oraz nad jeziorem w Czechowicach – wyliczają urzędnicy.

Jednocześnie podkreślają, że samorząd nie planuje zamykania szkół i wprowadzania nauki zdalnej.

- Kaloryfery w czasie lekcji będą włączone. Dyrektorzy szkół, przy wsparciu pracowników Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej, będą – tam, gdzie to możliwe – poszukiwać oszczędności niewpływających na komfort uczniów – podkreśla UM.

Władze Gliwic zaznaczają, że cięcia kosztów są konieczne, jednak będą wprowadzane w tych obszarach, które nie wpłyną na jakość usług publicznych. W pierwszej kolejności oszczędności obejmą dekoracje świąteczne.

Jak podaje Urząd Miejski w Gliwicach, w tym roku ozdoby bożonarodzeniowe zostaną zamontowane wyłącznie na Rynku oraz na ulicach Zwycięstwa, Wyszyńskiego i Strzody. Będzie ich mniej na skwerach i w parkach.

- Znikną całkowicie między innymi ze skwerów Bottrop i Nacka, parku Szwajcaria, a także alei Sikornik – wyliczają urzędnicy.

Dodają, że nowością w mieście będzie świąteczne oświetlenie Centrum Przesiadkowego, jednak jego koszt pokryje wykonawca inwestycji, firma Mostostal Zabrze Gliwickie Przedsiębiorstwo Budownictwa Przemysłowego S.A.

Gliwice – budynki w mieście nie będą już podświetlone

Wprowadzane oszczędności nie ominą obiektów miejskich.

- W budynku Urzędu Miejskiego przy ul. Zwycięstwa wyłączono większość iluminacji świetlnej, pozostawiając tylko jej część doświetlającą chodniki. Także temperatura w budynku została o kilka stopni obniżona. Wyłączono również część lamp podświetlających w nocy Palmiarnię – informuje UM Gliwice.

Planowane jest również wyłączenie oświetlenia przyszkolnych placów zabaw i boisk w godzinach nocnych. Zwyczajowo obiekty będą oświetlone mniej więcej do godz. 19.00–20.00. Wysokie koszty prądu odbiły się nie tylko na mieście. Kierownictwo sekcji lekkoatletycznej Piasta Gliwice, zarządzającego Areną Lekkoatletyczną na os. Kopernika, również wyłączy oświetlenie obiektu o godz. 17.30.

Czy to koniec oszczędności w Gliwicach? Czas pokaże.

Nie przeocz

Zobacz także

Musisz to wiedzieć

od 7 lat
Wideo

Pismak przeciwko oszustom, uwaga na Instagram

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera