Gliwice: mieszkańcy miasta otrzymają Karty Autostradowe

Tomasz Szymczyk
Tomasz Szymczyk
10 tysięcy elektronicznych urządzeń viaAUTO ma zastąpić tzw. bilety zerowe na gliwickiej częsci A4
10 tysięcy elektronicznych urządzeń viaAUTO ma zastąpić tzw. bilety zerowe na gliwickiej częsci A4 mat.prasowe
Udostępnij:
10 tysięcy elektronicznych urządzeń viaAUTO, które zastępować będą tzw. bilety zerowe na gliwickiej częsci A4 trafi do mieszkańców Gliwic. Pozwoli im to szybciej przejechać autostradową obwodnicą miasta - poinformował Marek Jarzębowski, rzecznik prasowy prezydenta Gliwic. Autostrada A4 stanowi jednocześnie część obwodnicy Gliwic, ale jazdę w ruchu lokalnym utrudniają cztery place poboru opłat – przy węzłach Gliwice Kleszczów, Gliwice Ostropa, Gliwice Bojków i Gliwice Sośnica.

Gliwiczanie i mieszkańcy konurbacji górnośląskiej, którzy do Gliwic przyjeżdżają, korzystają w ruchu lokalnym z tzw. biletów zerowych. Pozwalają one na darmową jazdę, ale nie rozwiązują problemu powstających zatorów na placach poboru opłat i przestojów w ruchu lokalnym. Aby przejechać autostradową obwodnicą, kierowcy muszą dwukrotnie się zatrzymywać – aby pobrać tzw. bilet zerowy w automacie i następnie okazać go w okienku. W godzinach szczytu generują ponad 50% ruchu na autostradzie A4 w Gliwicach.

Podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach miasto Gliwice podpisało z firmą Kapsch Telematic Services Sp. z o.o. (operatorem elektronicznego systemu viaTOLL) porozumienie na rzecz ułatwienia mieszkańcom przejazdu gliwickim odcinkiem autostrady A4. Jego celem jest promowanie elektronicznych rozwiązań, które mogą poprawić płynność ruchu drogowego na placach poboru opłat na autostradowej obwodnicy Gliwic.

– Chcemy, żeby jak najwięcej mieszkańców korzystało z miejskiej obwodnicy autostradowej. Nawiązaliśmy współpracę z firmą KAPSCH i dzięki temu przekażemy gliwiczanom urządzenia viaAUTO na promocyjnych warunkach. Przydadzą się szczególnie tym, którzy często jeżdżą autostradą A4 – mówi Zygmunt Frankiewicz, prezydent Gliwic. – Dla gliwiczan przejazd przez bramki na gliwickiej części A4 może teraz być szybszy i łatwiejszy – podkreśla prezydent Frankiewicz.

Gliwiczanie otrzymają 10 tysięcy elektronicznych urządzeń viaAUTO za darmo. Za ich aktywację gliwiccy kierowcy zapłacą tylko 20 zł. Minimalna wpłata aktywacyjna jest konieczna, aby urządzenie działało i otwierało bramki. W ruchu lokalnym na A4 w Gliwicach przejazd z viaAUTO dla gliwiczan będzie darmowy i bezdotykowy.

– Gliwice, dzięki Drogowej Trasie Średnicowej i położeniu na skrzyżowaniu dwóch autostrad, są jedynym miastem w Polsce tak dobrze skomunikowanym z siecią najważniejszych dróg. Teraz mogą stać się pierwszym miastem korzystającym na dużą skalę z elektronicznego systemu opłat – mówi Marek Cywiński, dyrektor zarządzający spółki Kapsch Telematic Services. – Urządzenia, które miasto przekaże gliwiczanom, będą przede wszystkim szybkim elektronicznym biletem zerowym na autostradowej obwodnicy, ale mogą podnosić bramki także na płatnych odcinkach autostrad zarządzanych przez GDDKiA: A2 Konin – Stryków i A4 Bielany Wrocławskie – Gliwice – po zasileniu konta odpowiednimi kwotami – dodaje dyrektor Cywiński.
Mieszkańcy Gliwic mogą otrzymać za darmo urządzenie viaAUTO w Urzędzie Miejskim w Gliwicach od 19 maja. Zgodnie z zawartym porozumieniem z firmą KAPSCH, ma ono przede wszystkim ułatwić korzystanie z autostradowej obwodnicy miasta i otwierać bramki. Dlatego – aby działało – trzeba je od razu przy odbiorze doładować minimalną kwotą 20 zł u przedstawicieli firmy KAPSCH (operatora systemu viaTOLL).

Doładowane urządzenie viaAUTO umożliwi wygodną jazdę przez bramki – w ruchu lokalnym na placach poboru opłat w Gliwicach przejazd będzie bezpłatny (system zarejestruje 0 zł).

Gdyby pojazd posiadał niskie (poniżej 20 zł) saldo, szlaban się nie otworzy! Kierowca będzie musiał pobrać bilet tranzytowy, a następnie w sposób manualny zapłacić na pasie wyjazdowym.

Urządzenia będą wydawane na specjalnych stanowiskach w holu na I piętrze (obok pokoju nr 146 i dawnej sali sesyjnej) w godzinach pracy magistratu – w poniedziałek, wtorek i środę od 8.00 do 16.00, czwartek od 8.00 do 17.00, w piątek od 8.00 do 15.00. Urządzenie może otrzymać wyłącznie osoba pełnoletnia, zameldowana w Gliwicach na pobyt stały, po osobistym okazaniu pracownikom UM dowodu osobistego w celu weryfikacji danych. Jedna osoba może pobrać tylko jedno urządzenie. Urządzenie zostanie wydane bez względu na miejsce rejestracji pojazdu i nie będzie przypisane do konkretnego auta.
Kierowcy posiadający urządzenia viaAUTO mogą na placach poboru opłat korzystać ze specjalnych bramek oznaczonych napisem viaTOLL. Przepustowość na bramkach elektronicznych jest cztery razy większa niż na tych z ręcznym poborem opłat.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze 1

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

k
kaktusnadłoni
Tak to wynika z powyższego artykułu, cytuję:

[cyt] W ruchu lokalnym na A4 w Gliwicach przejazd z viaAUTO dla gliwiczan będzie darmowy i bezdotykowy. (...) Gdyby pojazd posiadał niskie (poniżej 20 zł) saldo, szlaban się nie otworzy! Kierowca będzie musiał pobrać bilet tranzytowy, a następnie w sposób manualny zapłacić na pasie wyjazdowym. [/cyt]

Jadąc z Żor do Gliwic na ul. Kozielską najwygodniej mi zjechać z A4 na węzie Kleszczów i się trochę wrócić. Czy nie będąc mieszkańcem Gliwic a posiadając urządzenie viaAUTO, będę od tej pory płacił za przejechany odcinek Sośnica – Kleszczów? A ci, co nie będą posiadać urządzenia viaAUTO, będą płacić??
Przejdź na stronę główną Dziennik Zachodni
Dodaj ogłoszenie