Gliwice ograniczają ruch samochodów w mieście. Starówka ma być bardziej przyjazna dla pieszych i rowerzystów

Martyna Urban
Martyna Urban
Gliwice ograniczają ruch samochodów w mieście.
Gliwice ograniczają ruch samochodów w mieście. Marzena Bugała
Udostępnij:
Gliwice postanowiły zadbać o ruch pieszych, rozszerzając Strefę Ograniczonej Dostępności. Na starówce został ograniczony ruch samochodów. Od 9 sierpnia oprócz rynku zakaz ruchu objął m.in. Zwycięstwa, Matejki oraz Bytomską. Kierowcy na wyżej wymienionych ulicach muszą zachować szczególną ostrożność i dostosować się do nowego oznakowania. Skąd pomysł na wprowadzenie nowych przepisów w mieście?

Od poniedziałku 9 sierpnia w Gliwice stały się bardziej przyjazne dla pieszych, rowerzystów oraz przyjezdnych gości. Strefa Ograniczonej Dostępności wraz z zakazem ruchu została rozszerzona o kolejne ulice:

 • Zwycięstwa – od placu Inwalidów do Rynku,
 • Matejki – od Rynku do ul. Tkackiej,
 • Bytomską – od Rynku do ul. Tkackiej,
 • Bankową – od ul. Kaczyniec do Rynku,
 • Krupniczą – od Rynku do ul. Kaczyniec,
 • Raciborską – od placu Wszystkich Świętych do Rynku,
 • Szkolną,
 • Plebańską – od Rynku do placu Wszystkich Świętych,
 • Krótką,
 • Średnią – od ul. Kaczyniec do placu Inwalidów.

Zobacz zdjęcia

Dlaczego kolejne ulice zostały objęte zakazem ruchu?

Prezydent Gliwic – Adam Neumann zgodnie ze swoimi obietnicami wyborczymi, dąży do tego, by miasto było przyjazne dla pieszych oraz rowerzystów. Włodarz chciałby w ten sposób rozwinąć turystykę w Gliwicach. Dzięki takiemu rozwiązaniu w centrum miasta zwiększy się poziom bezpieczeństwa osób pieszych.

- Nowe rozwiązanie ma wpłynąć na poprawę bezpieczeństwa pieszych, pojawią się też większe możliwości dalszego atrakcyjnego zagospodarowywania tej wyjątkowej części Gliwic. – czytamy w komunikacie Urzędu Miasta.

Jakie zmiany zostały wprowadzone na określonych odcinkach?

Zarząd Dróg Miejskich przygotował wszystkie niezbędne zmiany w ruchu drogowym, by dostosować się do nowych miejskich przepisów. Dlatego apeluje on o szczególną ostrożność kierowców oraz rowerzystów. Natomiast osoby, które maja specjalne uprawnienia do wjazdu proszone są o zapoznanie się z poniższymi zmianami.

 • Wraz z ograniczeniem ruchu na kolejnych ulicach gliwickiej Starówki, wprowadzony zostaje kontraruch dla rowerzystów. To oznacza, że amatorzy dwóch kółek mogą od 9 sierpnia poruszać się po Strefie bez ograniczeń, w obu kierunkach (dotąd jazda na rowerze mogła odbywać się tylko i wyłącznie zgodnie z wyznaczonymi kierunkami ruchu),
 • Fragmenty ul. Krótkiej i Średniej (od strony placu Inwalidów Wojennych) i Szkolnej (od strony placu Wszystkich Świętych) są dwukierunkowe w związku z dojazdem mieszkańców do podwórek (na mapie poza żółtą strefą),
 • Kierowcy pojazdów wjeżdżający do Strefy Ograniczonej Dostępności muszą pamiętać o szczególnej ochronie pieszych i rowerzystów. – wynika z komunikatu UM.

Zakaz ruchu nie obowiązuje samochodów ze specjalnymi identyfikatorami

Identyfikatory o których mowa będą wydawane w konkretnych przypadkach. Otrzymają je: mieszkańcy wyżej opisanych ulic, właściciele mieszkań oraz właściciele użytkujący, najemcy lub dzierżawcy lokali użytkowych z tego terenu.

Warto dodać, że „przepustki” obowiązują również dostawców towaru. Bez nich kierowcy będą mogli wjechać na wyznaczone ulice tylko na 15 minut w godzinach od 7 do 10. W pozostałych przypadkach jest wymagany identyfikator, który umożliwia 15-minutowy postój również w pozostałych godzinach. Te same zasady obowiązują podczas przeprowadzek oraz usług kurierskich.

Nie przeocz

Kto może wjechać do Strefy Ograniczonej Dostępności na Starówce?

Istnieje jednak kilka wyjątków od nowo wprowadzonego zakazu ruchu. Do tej strefy mogą wjechać:

 • pojazdy oznaczone identyfikatorem A podczas dojazdu do parkingu poza drogą,
 • pojazdy z wystawionym identyfikatorem A, B do 15 minut,
 • pojazdy oznaczone identyfikatorem R,
 • pojazdy przewożące osoby niepełnosprawne,
 • rowery,
 • urządzenia transportu osobistego,
 • hulajnogi elektryczne,
 • motorowery elektryczne,
 • służby miejskie,
 • firmy ochroniarskie w czasie pełnienia obowiązków,
 • dostawcy w godzinach 7.00 – 10.00 do 15 minut,
 • inne pojazdy wymienione na tabliczce pod znakiem B-1. – tłumaczy UM.

Identyfikatory typu A umożliwia właścicielom lub użytkownikom miejsca postojowego nieograniczony dojazd do ulic objętych zakazem ruchu. Dzięki niemu można zatrzymać się na wyznaczonych ulicach na nie więcej niż kwadrans.

Identyfikatory typu B umożliwiają postój pojazdu na maksymalnie 15 minut, w związku z sytuacjami okolicznościowymi, czyli np. remontem i utrzymaniem infrastruktury, transportem przesyłek kurierskich, prowadzeniem transmisji radiowej bądź telewizyjnej, przeprowadzką, dostawą sprzętu i wyposażenia mieszkań i lokali użytkowych.

Natomiast identyfikatory typu R umożliwiają wjazd, z powodu m.in. ceremonii ślubnej lub realizacji zadania zlecanego przez jednostki publiczne.

W jaki sposób mieszkańcy mogą uzyskać identyfikator?

- Identyfikatory pozwalające na wjazd aut do Strefy Ograniczonej Dostępności można odebrać w Zarządzie Dróg Miejskich przy ul. Płowieckiej 31 po złożeniu odpowiednio uzasadnionego i udokumentowanego wniosku. Zasady wydawania i użytkowania identyfikatorów uprawniających do wjazdu do Strefy Ograniczonej Dostępności określa regulamin zawarty w zarządzeniu Prezydenta Miasta Gliwice. – wynika z komunikatu Urzędu Miasta.

Identyfikatory są wydawane bezpłatnie, a okres ich ważności nie przekracza roku. W razie pytań UM prosi o kontakt z Referatem Inżynierii Ruchu w Zarządzie Dróg Miejskich w Gliwicach pod numerami telefonów 32/300-86-73 lub 32/300-86-68.

Musisz to wiedzieć

Media obecne terenie przygranicznym. Znamy zasady.

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie