GLIWICE: owce kameruńskie, czyli ekologiczne "kosiarki", wróciły na składowisko odpadów. Są ciche i nie zanieczyszczają powietrza. ZOBACZ!

Paweł Kurczonek
Paweł Kurczonek
Owce kameruńskie w Gliwicach - koszą trawę na składowisku odpadów. Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Owce kameruńskie w Gliwicach - koszą trawę na składowisku odpadów. Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Lucyna Nenow / Polska Press
Na zrekultywowane tereny składowiska odpadów przy ul. Rybnickiej w Gliwicach powróciło stado owiec kameruńskich. Zwierzęta po raz pierwszy pojawiły się w tym miejscu w ubiegłym roku. „Ekologiczne kosiarki” od niedawna pasą się również na Sikorniku, można je zobaczyć na murawie jednego z boisk.

Owce kameruńskie „pracują” na składowisku odpadów w Gliwicach

Przedsiębiorstwo Zagospodarowania Odpadów, znajdujące się przy ul. Rybnickiej 199B, z powodzeniem zastąpiło spalinowe kosiarki stadem owiec kameruńskich, które szybko się rozrasta. W ubiegłym roku trawę „kosiło” ok. 50 uroczych zwierząt, dziś stado liczy ok. 70 sztuk.

- Wśród nich są także nowo narodzone maleństwa, które uczą się swojego „fachu” pod czujnym okiem rodziców. W jednym sezonie 100 zwierząt jest w stanie „skosić” około 50 hektarów powierzchni. Ponadto owce nie tylko przygryzają trawę, ale także – za pomocą swoich racic – utwardzają i spulchniają podłoże, jednocześnie go nie zadeptując. Zapewniają również organiczny nawóz, który zwiększa bioróżnorodność – informuje Urząd Miejski.

Zwierzęta „pracują” na terenie nieczynnej kwatery, na której przez lata gromadzone były odpady nieorganiczne. Osoby zastanawiające się, czy odpady nie zaszkodzą w jakiś sposób owcom, nie mają powodów do obaw.

- Owce przebywają na terenie zrekultywowanym. Po zamknięciu terenu tworzy się tzw. warstwę inertną, czyli powłokę zabezpieczającą i uszczelniającą. Jest to gruba warstwa ziemi oraz gliny i dopiero na tej powierzchni kształtuje się szatę zieleni – wyjaśniała w 2022 roku Monika Niemczyk z PZO.

Takie rozwiązanie gwarantuje zwierzętom bezpieczeństwo i daje pewność, że z dawnego wysypiska nie przedostaną się żadne szkodliwe substancje, które mogłyby w jakikolwiek zaszkodzić owcom. Zwierzęta mają również zapewnioną stałą opiekę.

- Owce mają swojego pasterza, który się nimi opiekuje. Są hodowane, jako owce bezmleczne i bezmięsne. Zdecydowaliśmy się na owce kameruńskie, ponieważ nie wymagają dużego nakładu pracy. Nie wymagają nawet strzyżenia, są to owce szerstne. Właśnie dlatego doskonale sprawdzają się w takich warunkach, w małych gospodarstwach – dodała Monika Niemczyk.

W okresie jesienno-zimowym gliwickie stado znajduje schronienie w specjalnie przygotowanej zagrodzie. Oprócz trawy, którą „koszą” na dawnym wysypisku, mają zapewniony dostęp do świeżej wody i są dokarmiane warzywami – kapustą, marchewką, ziemniakami i burakami. Ich przysmakiem są także zboża i kukurydza.

Co istotne, korzystając z usług „ekologicznych kosiarek” PZO ogranicza do minimum użycie maszyn spalinowych, które oprócz zanieczyszczeń generują również hałas. Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) hałas zajmuje drugie miejsce wśród zagrożeń środowiskowych w Europie. Pierwszym jest zanieczyszczenie powietrza.

Zobacz także

iPolitycznie - Jeśli KE nas nie posłucha, będziemy żądać rekompensat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni
Dodaj ogłoszenie