Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gliwice. Parking przy Instytucie Onkologii otwarty. Pomieści ponad 800 samochodów. Skończą się problemy z zostawieniem auta przy szpitalu

Paweł Kurczonek
Paweł Kurczonek
Nowy parking przy Instytucie Onkologii otwarty. Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Nowy parking przy Instytucie Onkologii otwarty. Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Karina Trojok / Polska Press
Zakończyła się budowa wielopoziomowego parkingu dla pracowników i pacjentów Narodowego Instytutu Onkologii w Gliwicach. Będzie udostępniony dla użytkowników od 1 października. Oficjalne otwarcie odbyło się 28 września. - Parking był bardzo potrzebny, pacjenci stali w kolejkach i czekali, by zwolniło się jakieś miejsce – mówi prof. dr hab. n. med. Krzysztof Składowski, dyrektor gliwickiego oddziału Narodowego Instytutu Onkologii.

Gliwice – otwarto wielopoziomowy parking przy Instytucie Onkologii

Oficjalnie zakończono budowę parkingu przy Narodowym Instytucie Onkologii w Gliwicach. Wielopoziomowy obiekt będzie służył pracownikom placówki oraz jej pacjentom.

Nowy parking ma powierzchnię ok. 20 tys. mkw. Wydzielono w nim 807 miejsc parkingowych, w tym 32 przeznaczone dla osób niepełnosprawnych. Doliczając istniejące już miejsca parkingowe, przy gliwickim Instytucie zaparkuje ok. 1400 samochodów.

- Parking był bardzo potrzebny, wcześniej tych miejsc postojowych po prostu nie mieliśmy. Pracownicy musieli parkować na ulicach lub rezygnować z dojazdu autem, pacjenci stali w kolejkach i czekali, by zwolniło się jakieś miejsce. Sądzę, że te 1400 miejsc ułatwi wszystkim życie – mówi prof. dr hab. n. med. Krzysztof Składowski, dyrektor gliwickiego oddziału Narodowego Instytutu Onkologii.

Wielopoziomowy parking został dodatkowo wyposażony w stanowisko ładowania samochodów elektrycznych. Jak mówi prof. Składowski, parking będzie dostępny dla wszystkich użytkowników, za opłatą każdy będzie mógł korzystać z obiektu.

Jedynym inwestorem, który przeznaczył środki na budowę parkingu jest Instytut Onkologii. Koszt inwestycji wyniósł w przybliżeniu 24 mln zł. Dyrektor placówki wyjaśnia, że powstanie parkingu nie odbyło się kosztem cięć w innych obszarach.

- Parking nie powstał kosztem innych planów, dysponowaliśmy środkami, które zostały wypracowane na przestrzeni wielu lat. Instytut miał przychód, który pozwalał na zachowanie pewnych środków na bieżące wydatki, nazbierało się ich tyle, że można było z czystym sumieniem podjąć decyzję o inwestycji – wyjaśnia prof. Składowski.

Budowę parkingu rozpoczęto w listopadzie 2021 roku. W związku z prowadzonymi pracami ograniczona została wcześniej dostępna ilość miejsc parkingowych, zmieniono również organizację ruchu drogowego w pobliżu Instytutu Onkologii. Wraz z otwarciem parkingu, od 1 października ponownie zmienią się zasady poruszania się pobliskimi ulicami. Pacjenci będą wjeżdżać na nowo otwarty parking wyłącznie od strony ul. Sienkiewicza. Kierowcy poruszający się Drogową Trasą Średnicową muszą przejechać przez rondo łączące DTŚ z ulicami Byliny i Dubois, ustawione tam są kierunkowskazy „Instytut Onkologii”. Natomiast wyjeżdżający z parkingu będą kierowani na ul. Wybrzeże Armii Krajowej. Co ważne, od 1 października zostanie przywrócony ruch dwukierunkowy na na tej ulicy.

Narodowy Instytut Onkologii będzie się dalej rozbudowywał

Plany gliwickiego Instytutu na dalszy rozwój infrastruktury nie kończą się na oddaniu parkingu. Jak mówi prof. Składowski, wybudowane zostaną jeszcze dwa budynki.

- Budynek kliniczny, tzw „drugi”, który stanie w sąsiedztwie całego kompleksu szpitalnego i będzie z nim połączony. Będzie również połączony przejściem nadziemnym z nowym parkingiem. Powstanie również mniejszy budynek, w którym znajdzie się Zakład Medycyny Nuklearnej – wyjaśnia dyrektor gliwickiego oddziału NIO.

Dodaje, że te inwestycje pozwolą pacjentom na uzyskanie dostępu do szerszej oferty onkologicznej, która w Gliwicach nie jest jeszcze kompletna. Jak wyjaśnia prof. Składowski, obecnie brakuje chirurgii ukierunkowanej na leczenie nowotworów znajdujących się w klatce piersiowej i narządach moczowo-płciowych. Zdaniem dyrektora placówki, stworzenie oddziałów zajmujących się tymi nowotworami jest niezwykle ważne.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera