Gliwice. Politechnika Śląska ma nowe laboratorium do projektowania nowoczesnych technologii. Kosztowało 2 mln złotych

OPRAC.:
Olga Krzyżyk
Olga Krzyżyk
Otwarcie nowoczesnego laboratorium na Politechnice ŚląskiejZobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Otwarcie nowoczesnego laboratorium na Politechnice ŚląskiejZobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Mat. Politechnika Śląska
Politechnika Śląska uruchomiła nowoczesne laboratorium katalizy przemysłowej. Oficjalne otwarcie odbyło się we wtorek, 11 maja. Nowe laboratorium chemiczne Politechniki Śląskiej posłuży do projektowania nowoczesnych i ekologicznych technologii do zastosowań w przemyśle. Koszt tej inwestycji wyniósł 2 mln złotych.

Politechnika Śląska uruchomiła nowoczesne laboratorium

Otwarcie laboratorium na Politechnice Śląskiej. Politechnika Śląska w Gliwicach uruchomiła we wtorek, 11 maja, laboratorium katalizy przemysłowej. To supernowoczesne laboratorium kosztowało 2 mln złotych. W tym pomieszczeniu przeprowadzane będą badania dotyczące projektowania nowoczesnych i ekologicznych technologii do zastosowań w przemyśle.

- Jest to laboratorium katalizy przemysłowej. Realizujemy tutaj z sukcesem strategię zrównoważonego rozwoju, który dobrze wpisuje się w ochronę środowiska, klimatu, a zarazem naszego zdrowia. Celem naszych badań jest opracowanie innowacyjnych materiałów o właściwościach katalitycznych, które stosowane są dla rozwoju czystych technologii chemicznych - mówi prof. dr hab. inż. Anna Chrobok, dyrektor Kolegium Studiów Politechniki Śląskiej.

Laboratorium Katalizy Przemysłowej posłuży do projektowania nowoczesnych ekologicznych technologii do zastosowań w przemyśle. Badacze zajmują się m.in. takimi problemami, jak wykorzystanie biomasy i materiałów pochodzenia roślinnego do magazynowania energii oraz technologiami wytwarzania inteligentnych materiałów do zastosowań medycznych, m.in. rusztowań do tkanek, ekoimplantów, nici chirurgicznych, czy leków samouwalnialnych.

- Oferujemy dla przemysłu nowatorskie technologie, czyli mówiąc w przenośni – „przepisy” na otrzymywanie nowoczesnych materiałów. Jest to bardzo ważne dla firm, które chcą się rozwijać wprowadzając na rynek nowe materiały – szczególnie takie o wysokiej wartości dodanej - wysokomarżowe. I my takie technologie proponujemy. Najczęściej już na etapie badań podstawowych, albo później – badań rozwojowych – patentujemy je samodzielnie, jako Politechnika Śląska, albo już z partnerem przemysłowym, chroniąc jednocześnie własność intelektualną i po stronie Uczelni, i przedsiębiorcy – wyjaśnia prof. Chrobok.

Gliwicka uczelnia współpracuje z największymi graczami przemysłu chemicznego na rynku polskim i międzynarodowym. – Od 5 lat bardzo intensywnie współpracujemy z Grupą Azoty – szczególnie z zakładami w Kędzierzynie-Koźlu i w Puławach. W tym roku zakończymy projekt, w ramach którego będzie otrzymywany monomer kaprolakton do produkcji polikaprolaktonu. Instalacja tak została w tym roku stworzona na terenie zakładów azotowych w Puławach. Ten półprodukt będzie służył do otrzymywania polikaprolaktonu – to jest biodegradowalny polimer o bardzo dużych zastosowaniach biomedycznych, na przykład jako nici chirurgiczne, rusztowania do tkanek. Jest też również materiałem, na podstawie którego możemy tworzyć leki samouwalniane – mówi prof. Chrobok.

Powierzchnia użytkowa laboratorium i części biurowej wynosi 114 m kw. W tej przestrzeni zostały rozlokowane najnowocześniejsze sprzęty i urządzenia bazujące na najnowszych technologiach. Posłużą one do wielokierunkowego prowadzenia badań we współpracy z partnerami z otoczenia społeczno-gospodarczego. Nowe laboratorium chemiczne Politechniki Śląskiej należy do najnowocześniejszych tego rodzaju pracowni.

W otwarciu nowego laboratorium wzięli udział m.in. JM rektor Politechniki Śląskiej prof. dr hab. inż. Arkadiusz Mężyk; prof. dr hab. inż. Krzysztof Walczak, dziekan Wydziału Chemii; prof. dr hab. inż. Beata Orlińska, kierownik Katedry Technologii Chemicznej Organicznej i Petrochemii oraz prof. dr hab. inż. Anna Chrobok, dyrektor Kolegium Studiów.

Inwestycja została sfinansowana z dotacji rektora Politechniki Śląskiej, w ramach programu Inicjatywa Doskonałości – Uczelnia Badawcza oraz w ramach realizacji strategii rozwoju Politechniki Śląskiej na lata 2016-2024. Koszt tej inwestycji to 2 mln zł.

- Strategia to jest przede wszystkim nasza wizja przyszłości i to, do czego dążymy. Jest oparta o realizację programu Inicjatywa Przyszłości – Uczelnia Badawcza, a przede wszystkim o wsparcie Priorytetowych Obszarów Badawczych, które zdefiniowaliśmy w Politechnice Śląskiej. Laboratorium Katalizy Przemysłowej wspiera obszar „Materiały przyszłości”, ale równie dobrze wpisuje się w obszar szósty, czyli „Ochrona klimatu i środowiska, nowoczesna energetyka”, ponieważ oba obszary dotyczą technologii, które są powiązane z gospodarką obiegu zamkniętego. Są to materiały, które mają wspierać niskoodpadowe procesy technologiczne - mówi prof. dr hab. inż. Arkadiusz Mężyk, rektor Politechniki Śląskiej.

Jest to już kolejne nowoczesna pracownia badawcza, którą w 2021 roku uruchomiła Politechnika Śląska. Wcześniej otwarto m.in. pracownie badawcze na Wydziale Transportu i Inżynierii Lotniczej Politechniki Śląskiej, które zostały sfinansowane z dotacji prezydenta Katowic, a łączny koszt katowickich inwestycji w 2021 r. wyniósł 4,5 mln zł.

Prace badawcze na Politechnice Śląskiej

W pracach badawczych Politechniki Śląskiej biorą udział studenci i doktoranci uczelni. Już od początku studiów młodzi ludzie są zapraszani do wspólnej pracy przy projektach badawczych. W ten sposób już na II czy III roku studenci mogą uczestniczyć w realizacji konkretnego projektu dedykowanego dla konkretnej firmy – na przykład poprzez udział w kole chemicznym, czy projektach PBL (Project i Problem Based Learning).

- Nasi studenci, oprócz realizacji projektów badawczo – rozwojowych, których celem jest opracowanie rozwiązań dedykowanych dla przemysłu, biorą również udział w projektach realizowanych we współpracy z uczelniami z zagranicy. W tym semestrze rozpoczynamy przedmiot w formie Project Based Learning, gdzie studentki I oraz III roku Technologii Chemicznej Politechniki Śląskiej będą pracowały ze studentem z Monash University w Australii nad opracowaniem materiałów zmiennofazowych do magazynowania energii cieplnej - mówi dr inż. Alina Brzęczek-Szafran z Politechniki Śląskiej prowadząca jedną z grup badawczych w ramach PPBL.

Nie przeocz

Studenci pracują nad projektami z zakresu pozyskiwania czystej energii i wspierania ekologii. Takim jest m.in. poszukiwanie sposobów magazynowania energii cieplnej. - Jest to istotne zagadnienie w rozwiązaniach dotyczących zmniejszenia zużycia energii i tutaj studenci – wspólnie z nami, opiekunami pracują nad pozyskaniem materiału posiadającego zdolność do magazynowania i do uwalniania energii cieplnej, podczas przechodzenia zmiany fazowej np. z ciała stałego w ciecz. Będziemy próbowali przekształcić cukry, które są nam wszystkim bardzo dobrze znane, w materiały zmiennofazowe, które będą oparte na cieczach jonowych. Będziemy przekształcać cukry w ciecze jonowe bądź też w sole jonowe, które mogą mieć zdolność do uwalniania i do magazynowania energii cieplnej - wyjaśnia dr Brzęczek-Szafran.

- Postawiliśmy na zrównoważony rozwój – to znaczy nie tylko rozwój badań naukowych w kilku wybranych zespołach badawczych, ale przede wszystkim zdefiniowaliśmy Priorytetowe Obszary Badawcze tak, aby zaangażować całą wspólnotę akademicką w realizację poszczególnych badań. I to obserwujemy między innymi po ostatniej konferencji z zakresu Priorytetowych Obszarów Badawczych, która odbyła się w połowie kwietnia. Mobilizacja jest ogromna. Jednak to nie tylko badania naukowe. Jest to również transfer technologii i kształcenie. Traktujemy to jako jeden ekosystem, który z jednej strony będzie budował prestiż Uczelni, a z drugiej będzie również kształcił specjalistów – ekspertów – którzy później będą tworzyli kadrę naukową, nie tylko naszej Uczelni, ale także inżynierską dla przemysłu przyszłości – dodaje rektor Politechniki Śląskiej.

Zobacz koniecznie

Musisz to wiedzieć

Ćwiczenia WOT w pasie przygranicznym z Białorusią

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie