Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gliwice. Razem Przeciwko Przemocy 2022. Spotkaj się z psychologiem, poznaj podstawy samoobrony

OPRAC.:
Paweł Kurczonek
Paweł Kurczonek
Razem Przeciwko Przemocy - w Gliwicach rusza kampania edukacyjna
Razem Przeciwko Przemocy - w Gliwicach rusza kampania edukacyjna pixabay
W Gliwicach w dniach 19 i 26 listopada odbędą się dwie akcje poświęcone przeciwdziałaniu przemocy. - Przemoc stanowi istotny problem społeczny współczesnego świata. Pojawia się zawsze tam, gdzie istnieją nierówne relacje i stanowi jedno z podstawowych zagrożeń dla rodzin i całego społeczeństwa – mówi Marzena Połomska, zastępca dyrektora Ośrodka Pomocy Społecznej w Gliwicach. W programie akcji m.in. spotkania z psychologami i zajęcia z samoobrony.

Gliwice – Razem Przeciwko Przemocy

Nie bądźmy obojętni! Reakcja na przemoc ma kluczowe znaczenie dla przeciwdziałania. Właśnie z tego powodu gliwicki Ośrodek Pomocy Społecznej uruchamia drugą edycję kampanii Razem Przeciwko Przemocy.

- Każdy rodzaj agresji, wymuszeń, prób wpłynięcia siłą na czyjeś decyzje, ataki cielesne czy słowne, są niedopuszczalne i wymagają natychmiastowego działania. Dlatego o problemie i sposobach radzenia sobie z nim warto przypominać codziennie – podkreśla gliwicki Urząd Miasta.

W ramach kampanii, 19 i 26 listopada, w Gliwicach odbędą się dwie akcje informacyjne, które zostaną poświęcone przeciwdziałaniu przemocy.

19 listopada przypada Międzynarodowy Dzień Zapobiegania Przemocy wobec Dzieci. W ten dzień na terenie Centrum Handlowego „Forum” przy ul. Lipowej 1 odbędzie się akcja „Więcej mocy przeciw przemocy”. W godz. 12.00-18.00 odbędzie się warsztaty i zajęcia kreatywne, a także gry rodzinne. Na ten dzień zaplanowana również została edukacyjna gra terenowa „Na tropie supermocy”. Chętni będą również mogli zasięgnąć porady prawnej i pomocy psychologicznej.

W następną sobotę, 26 listopada, odbędzie się Bieg Białej Wstążki w ramach Gliwickiej Parkowej Prowokacji Biegowej. Start na polanie przy stadionie Piasta Gliwice zaplanowano na godz. 9.00.

Jak informują organizatorzy kampanii, w trakcie jej trwania odbędą się również bezpłatne konsultacje dotyczące przeciwdziałania przemocy i uzależnieniom, a także warsztaty profilaktyczno-edukacyjne dla dorosłych. Zaplanowane również zostały zajęcia profilaktyczne oraz lekcje biblioteczne, których celem jest uwrażliwienie uczniów szkół podstawowych na przejawy przemocy w najbliższym otoczeniu.

- Warto wziąć w nich udział, nie tylko gdy doznaje się przemocy, ale również, by wiedzieć, jak reagować na agresję i pomóc osobom, które jej doświadczają – zachęcają organizatorzy.

Dodatkowo powstaną grupy informacyjno-edukacyjne dla osób zmagających się z przemocą domową, odbędą się również spotkania z autorami książek mówiących o przemocy i jej przeciwdziałaniu.

Przemoc – problem współczesnego świata

Przemoc, nie tylko w rodzinie, może przyjmować różne formy:

  • przemoc fizyczna – np. bicie, szarpanie, znęcanie się
  • przemoc psychiczna – obrażanie, wyzywanie, poniżanie, nie pozwalanie na kontakt z bliskimi, kontrola działań i stała krytyka,
  • przemoc seksualna – molestowanie, zmuszanie do współżycia lub jakichkolwiek innych zachowań seksualnych,
  • inne zachowania – np. jeśli ktoś, od kogo jesteś zależna/y, pozbawia cię opieki, której potrzebujesz, zmusza do picia alkoholu, brania narkotyków.

– Przemoc stanowi istotny problem społeczny współczesnego świata. Pojawia się zawsze tam, gdzie istnieją nierówne relacje i stanowi jedno z podstawowych zagrożeń dla rodzin i całego społeczeństwa. Brak czy powstrzymywanie się od reakcji, przyzwalanie czy usprawiedliwianie, umniejszanie czy bagatelizowanie stosowania przemocy potęguje poczucie bezkarności u jej sprawców – mówi Marzena Połomska, zastępca dyrektora Ośrodka Pomocy Społecznej w Gliwicach.

Dodaje, że u osób doznających przemocy, brak reakcji wzmacnia poczucie bezsilności i bezradności.

- Dlatego reakcje społeczne odgrywają zasadniczą rolę w udzielaniu pomocy i wsparcia osobom i rodzinom uwikłanym w przemoc. Bierna obserwacja, a tym samym aprobata, przyczynia się do utrwalania niewłaściwych norm społecznych, odcina osoby doznające przemocy od poszukiwania pomocy – wyjaśnia Marzena Połomska.

Władze Gliwic przypominają, że w mieście można uzyskać pomoc w różnej formie. Działają tu punkty wsparcia dla osób doznających przemocy. Osoby potrzebujące pomocy mogą ją uzyskać we wskazanych placówkach:

  • Zespół Interdyscyplinarny ds. Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie przy Ośrodku Pomocy Społecznej w Gliwicach, ul. Fiołkowa 26.
  • Ośrodek Interwencji Kryzysowej przy Ośrodku Pomocy Społecznej w Gliwicach, ul. Sikorskiego 134 – czynny całą dobę. Zapewnia wsparcie, porady, terapię i schronienie. Przy OIK znajduje się całodobowy hostel. Jest przeznaczony przede wszystkim dla osób, których dotyka problem przemocy w rodzinie bądź znajdują się w innej sytuacji kryzysowej, czasowo uniemożliwiającej pobyt w środowisku rodzinnym. Tel. 32 335 53 40, 32 335 53 59, 510 230 115, e -mail: [email protected].
  • Zespół ds. przeciwdziałania przemocy w rodzinie, kryzysom, trudnościom opiekuńczo-wychowawczym przy Ośrodku Pomocy Społecznej w Gliwicach, ul. Fiołkowa 26. Tel. 32 300 01 11.
  • Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna w Gliwicach, ul. Aleksandra Gierymskiego 1, tel. 32 231 05 69, e -mail: [email protected].
  • Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Gliwicach, ul. Zwycięstwa 21, tel. 32 239 12 95, 32 239 12 59, e-mail: [email protected].
  • Punkt Konsultacyjny dla osób uzależnionych i członków rodzin prowadzony przez Miejski Zarząd Usług Komunalnych w Gliwicach, ul. Okopowa 6, tel. 32 335 04 93, 32 335 04 94, e-mail: [email protected].

Ofiary przemocy znajdą niezbędną pomoc i wsparcie również na policji:

  • Komenda Miejska Policji w Gliwicach, ul. Powstańców Warszawy 10-12, tel. 47 85 922 00
  • Komisariat I Policji w Gliwicach ul. Kościelna 2, tel. 47 85 901 00, e -mail: [email protected]
  • Komisariat II Policji w Gliwicach, ul. Warszawska 35 c, tel. 47 85 902 00,e-mail: [email protected]
  • Komisariat III Policji w Gliwicach, ul. Pszczyńska 20, tel. 47 85 903 00, e -mail: [email protected]
  • Komisariat IV Policji w Gliwicach, ul. Strzelców Bytomskich 22, tel. 47 85 902 50, e -mail: [email protected]
  • Komisariat V Policji w Gliwicach, ul. Wawelska 2, tel. 47 85 903 50, e -mail: [email protected]

Nie przeocz

Zobacz także

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera