MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Gliwice: Rekrodową kasę na projekty badawcze zapowiada minister Barbara Kudrycka

Maria Olecha
Minister Kudrycka (w środku) zapowiedziała nakłady na naukę
Minister Kudrycka (w środku) zapowiedziała nakłady na naukę Maria Olecha
Rekordową kwotę - 390 milionów złotych - przekaże Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego na strategiczne programy badań naukowych z wykorzystaniem nowoczesnych technologii. Taką informację przekazała wczoraj minister Barbara Kudrycka podczas konferencji prasowej na Politechnice Śląskiej w Gliwicach. Dyrektor Narodowego Centrum Badania i Rozwoju, które podlega resortowi, oficjalnie ogłosi dziś trzy programy konkursowe.

Po środki będą mogli sięgać naukowcy, zespoły badawcze i uczelnie wyższe. Muszą tylko napisać odpowiedni i ciekawy projekt. Pula pieniędzy zostanie rozłożona na pięć lat.

Pierwszy konkursowy program, ukierunkowany na zaawansowane technologie pozyskiwania energii, ma dla Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego charakter priorytetowy. Chodzi tu przede wszystkim o wykorzystywanie czystych technologii węglowych, biotechnologii i biogazowni. Dlatego resort przeznaczy na niego aż 300 milionów złotych i mocno liczy na projekty śląskich naukowców.

- Śląsk ma największy potencjał naukowy i najciekawsze zespoły badawcze, które będą mogły skorzystać z tego programu. Zależy nam, aby Śląsk, który dotychczas bazował na tradycyjnym pozyskiwaniu energii, współuczestniczył, a nawet był liderem w wykorzystywaniu nowoczesnych technologii - mówi minister Barbara Kudrycka.

Co więcej, ten program jest spójny z polityką rządu dotyczącą tworzenia koncepcji związanych z oszczędzaniem energii. Jego celem jest opracowanie rozwiązań, które przyczynią się do poprawy efektywności energetycznej naszego kraju, zwiększą nasz udział w energii odnawialnej i zredukują emisję dwutlenku węgla.

- Będziemy analizować wydatkowanie środków na dużej wartości projekty badawcze, a przy aplikowaniu o nie będziemy patrzeć na mapę ośrodków badawczych, aby zorientować się, na ile ośrodki badawcze współpracują - tłumaczy Kudrycka.

Dwa pozostałe strategiczne programy dotyczą interdyscyplinarnego systemu interaktywnej informacji naukowej i naukowo-technicznej oraz energooszczędnego budownictwa. Tutaj Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego wyłoży 90 milionów złotych. Do pisania projektów minister Kudrycka zachęca nie tylko naukowców, ale i studentów.

- Chcemy, aby dostęp do środków był dla wszystkich osób z nowatorskimi pomysłami na wykorzystanie nowych technologii - podkreśla.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!