Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gliwice uruchomiły zespół zadaniowy ds. uchodźców z Ukrainy

Magdalena Grabowska
Magdalena Grabowska
Gliwice pomagają uchodźcom z Ukrainy.
Gliwice pomagają uchodźcom z Ukrainy. Magdalena Grabowska
Gliwice przygotowują się na przyjęcie uchodźców. Na terenie miasta powołano zespół zdaniowy ds. uchodźców z Ukrainy. -. Chcemy być przygotowani i reagować na dynamiczny rozwój wypadków - mówi Adam Neumann, prezydent Gliwic.

Urząd Miasta Gliwice powołał zespół zdaniowy ds. uchodźców z Ukrainy, który ma wspierać i współpracować z punktami recepcyjnymi podlegającymi wojewodzie śląskiemu. - Nie jesteśmy bierni. Momentalnie rozpoczęliśmy działania, żeby ta pomoc była skoordynowana i w sposób optymalny była właściwie realizowana - mów Adam Neumann.

Zespół składa się zarówno z urzędników jednostek miasta oraz organizacji pozarządowych, które od wielu lat współpracowały z Gliwicami. Ma przede wszystkim współdziałać z systemem rządowym. - Codziennie odbywają się wideokonferencje wojewody z prezydentami miast. To wszystko jest dynamiczne i wszystko się zmienia. Na dzisiaj można powiedzieć, że to zaczyna działać - dodaje.

Powstanie baza miejsc noclegowych dla uchodźców przyjmowanych w Gliwicach

Gliwice aktualnie zajmują się, tak jak inne miasta i powiaty tworzeniem bazy miejsc noclegowych.

- Baza została utworzona w czasie pandemii i ona jest szybko przekształcana. Jest wręcz gotowa, żeby przyjmować osoby potrzebujące. Istnieje możliwość zakwaterowania uchodźców w Gliwicach. To wszystko jest jednak niewystarczające. Chcemy być przygotowani i reagować na dynamiczny rozwój wypadków - wyjaśnia prezydent Gliwic.

Żeby rozwinąć bazę noclegową wraz z wyżywieniem potrzebni są chętni, zarówno właściciele lokali, jak i osoby prywatne, które wyrażają chęć przyjęcia uchodźców do swoich mieszkań. - Jest potrzeba, bo chcemy rozbudowywać bazę noclegową z możliwością wyżywienia - mówi Ewa Weber, wiceprezydent Gliwic. - Szukamy chętnych właścicieli różnych instytucji, osób prywatnych, publicznych, hoteli, moteli, akademików i wielu innych miejsc. Takich, które oferują nocleg i świadczą wyżywienie. Budżet państwa ma zwracać koszty tego pubytu. Mają to być realne pieniądze - apeluje.

Taką bazę noclegową uruchomiło 1 marca województwo śląskie. Baza danych jest narzędziem pozwalającym z jednej strony – skojarzyć osoby które chcą pomóc uchodźcom, z drugiej strony jest pomocne dla osób poszukujących lokum dla osób dotkniętych problemem wojny, które znajdują się na terenie naszego Województwa. Strona jest prowadzona w dwóch językach – polskim i ukraińskim. Adres strony internetowej: https://slaskiedlaukrainy.pl. Baza noclegowa w Gliwicach ma działać podobnie.

Nie przeocz

Pomoc rzeczowa - porządek ze zbiórkami

Zespół zajmie się także przeorganizowaniem zbiórek na rzecz Ukrainy. Powstanie również lista miejsc, które oferują pomoc rzeczową dla uchodźców na terenie Gliwic. Docelowo wszystkie rzeczy mają trafić do Areny Gliwice, gdzie będą magazynowane. To właśnie stamtąd mają być transportowane tam, gdzie będą potrzebne. - Przekazaliśmy instytucjom w jaki sposób chcemy skoordynować te działania i te instytucje, które będą chciały bezpośrednio podjąć współpracę z miastem, będą dostarczały wszystkie produkty do Areny, to będzie już pomoc zorganizowana - wyjaśnia Ewa Weber. - Zbiórki, które są dedykowane bezpośrednio danym rodzinom, nie będą rejestrowane - dodaje.

Pomoc psychologiczna i wsparcie tłumacza

Gliwice mają także zaoferować uchodźcom pomoc psychologiczną i wsparcie tłumacza. Za to odpowiedzialny będzie Ośrodek Pomocy Społecznej - Ośrodek jest przeorganizowany do 24-godzinnej obsługi - wyjaśnia prezydent Gliwic.

Pomoc medyczna

Miasto ma zapewnić także pomoc medyczną uchodźcom. Ofiary wojny na Ukrainie mogą ubiegać się o bezpłatne wizyty w ośrodkach POZ i szpitalach. - Wszystkie osoby które posiadają status uchodźcy i w paszporcie mają potwierdzającą pieczątkę, bądź mają zaświadczenie, korzystają z pomocy medycznej za darmo - mówi Ewa Weber.

Edukacja - W Gliwicach jest już 19 dzieci z Ukrainy, które korzystają z placówek edukacyjnych

Jak wyjaśnia prezydent miasta, w Gliwicach jest już 19 dzieci o statusie uchodźcy, które chodzą do szkół i przedszkoli w naszym mieście. Zespół będzie pomagał także w zapisywaniu dzieci do placówek edukacyjnych.

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera