Gliwice. W Narodowym Instytucie Onkologii powstanie biobank. Placówka dostała na ten cel 27 milionów złotych

Marlena Polok-Kin
Marlena Polok-Kin
Narodowe Centrum Onkologii Gliwice
Udostępnij:
W gliwickim Instytucie Onkologii powstanie nowoczesny biobank, spełniający najwyższe, światowe standardy pobierania, przechowywania i udostępniania materiału biologicznego pozyskiwanego od chorych na nowotwory złośliwe. Placówka dostała na ten cel 27 milionów złotych.

W Narodowym Instytucie Onkologii w Gliwicach powstanie biobank

Narodowy Instytut Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie – Państwowy Instytut Badawczy Oddział w Gliwicach jest jednym z realizatorów projektu „ECBiG – Europejskie Centrum Bioinformatyki i Genomiki MOSAIC”. Jego liderem jest Instytut Chemii Bioorganicznej Polskiej Akademii Nauk z Poznania, a partnerami Politechnika Poznańska i Narodowy Instytut Kardiologii im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego – Państwowy Instytut Badawczy z Warszawy - poinformowała Maja Marklowska-Tomar, rzeczniczka Narodowego Instytutu Onkologii.

Projekt zostanie zrealizowany w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój 2014-2020. Całkowita jego wartość to blisko 230 mln zł, z czego Narodowy Instytut Onkologii w Gliwicach otrzyma prawie 27 mln zł.

- Głównym celem projektu jest stworzenie unikatowej platformy MOSAIC, umożliwiającej stosowanie sztucznej inteligencji do prowadzenia nowatorskich badań integrujących wielowymiarowe dane biomedyczne i kliniczne dla uzyskania nowej wiedzy i narzędzi na potrzeby powszechnie dostępnej, spersonalizowanej profilaktyki, diagnostyki i terapii medycznej – tłumaczy dr hab. n. med. Małgorzata Oczko-Wojciechowska, kierownik Zakładu Diagnostyki Genetycznej i Molekularnej Nowotworów Narodowego Instytutu Onkologii w Gliwicach. – Udział Instytutu w projekcie pozwoli, poprzez realizację jego celów, na rozwój nowatorskiej diagnostyki molekularnej wykorzystywanej w procesie leczenia pacjentów onkologicznych – dodaje.

Zobacz koniecznie

W ramach projektu „ECBiG – Europejskie Centrum Bioinformatyki i Genomiki MOSAIC” w gliwickim Instytucie powstanie nowoczesny biobank, spełniający najwyższe, światowe standardy pobierania, przechowywania i udostępniania materiału biologicznego pozyskiwanego od chorych na nowotwory złośliwe. Wymaga to jednak adaptacji pomieszczeń, przygotowania instalacji monitorującej zamrażarki głębokiego mrożenia oraz wyposażenia w niezbędny sprzęt.

– Z pewnością powstanie takiego biobanku zwiększy potencjał naukowo-badawczy w Narodowym Instytucie Onkologii w Gliwicach, ale również wpłynie na postęp badań translacyjnych, czyli takich, których wyniki przekładają się na praktykę kliniczną – ocenia dr hab. n. med. Tomasz Rutkowski, zastępca dyrektora ds. naukowych NIO w Gliwicach.

Nie przeocz

W ramach projektu w Gliwicach powstanie również Laboratorium Genomu Onkologicznego, którym kierować będzie dr hab. Małgorzata Oczko-Wojciechowska. Trzeba je wyposażyć w sekwenator nowej generacji średniej przepustowości, serwery przechowujące dane oraz aparaty do automatycznego wykonania reakcji. W planach jest również stworzenie Laboratorium Analiz Polimorfizmów, w którym oceniane będą warianty tego samego genu, czyli polimorfizmy pojedynczego nukleotydu oraz ich związek z odpowiedzią na zastosowane leczenie.

Niezbędne prace i zakupy zostaną sfinansowane ze środków pochodzących z dofinansowania przyznanego Narodowemu Instytutowi Onkologii w Gliwicach w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój 2014-2020.

- Tego typu inwestycje pozwolą nam dorównać kroku najlepszym światowym ośrodkom onkologicznym, albowiem w niedalekiej przyszłości leczenie onkologiczne będzie dobierane „na miarę” indywidualnego pacjenta. Standardy leczenia dedykowane dla konkretnych histologicznych typów nowotworów, oparte o wieloletnie doświadczenie pochodzące z obserwacji setek i tysięcy podobnych chorych, ustąpią miejsca spersonalizowanej recepturze różnorodnych terapii ukierunkowanych nie – jak to ma miejsce dziś – na jeden wybrany cel, lecz na wiele z nich – podsumowuje prof. dr hab. n. med. Krzysztof Składowski, dyrektor Oddziału NIO w Gliwicach.

Musisz to wiedzieć

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Małpia ospa może być użyta jako broń biologiczna

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Dziennik Zachodni
Dodaj ogłoszenie