Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gliwice: Wieczorka zmieni się w woonerf. Zobaczcie jak! WIDEO+ZDJĘCIA

Marlena Polok-Kin
Woonerf to połączenie deptaka i ulicy. Z łódzkich inspiracji chcą teraz skorzystać w Gliwicach. Ulica Wieczorka tak zmieni się już w marcu. Powstanie nowa wypoczynkowo-komunikacyjna przestrzeń. Jak się spodoba mieszkańcom?

Woonerf - to połączenie deptaka i ulicy. Słowo wybrzmi także w przestrzeni Gliwic. Dokładnie - na ulicy Wieczorka, która zmieni się już w marcu. Gliwice sięgają po sprawdzone rozwiązanie, które funkcjonuje w Łodzi. Powstanie nowa wypoczynkowo-komunikacyjna przestrzeń.

W marcu zmieni się w wypoczynkowo-komunikacyjną przestrzeń, z której będą korzystać zarówno piesi, rowerzyści i kierowcy. Ci ostatni - zwolnią tu do 20 km na godzinę, pojawią się miejsca parkingowe do krótkotrwałego zatrzymywania się. Dzięki temu ma zyskać nie tylko nowe oblicze, ale także - zatętnić życiem. Prezentuje to film-wizualizacja firmy Projarch, autora koncepcji.

W Gliwicach powstanie pierwszy na Śląsku i jedyny - jak dotąd - w regionie woonerf. Takie ulice, gdzie swobodnie przepływają i funkcjonują w przestrzeni kierowcy, piesi i rowerzyści, z miejscami wypoczynkowymi - pokochała już np. Łódź.

Pięknie położona na osi dwóch kościołów, na wyciągnięcie ręki od gliwickiego Rynku ulica, dziś to głównie by-pass dla dojeżdżających w rejon kościoła Podwyższenia Krzyża, w kierunku skrzyżowania-pajączka.

Ma jednak potencjał - i te 250 metrów szerokiej, coraz chętniej wypełnianej przez kupców i handlowców ulicy - zmieni się za sprawą niderlandzkiego słowa "woonerf".

- Ulica Wieczorka zostanie przekształcona w podwórzec, który będzie przestrzenią przyjazną dla wszystkich użytkowników. Największym problemem może być nauka wspólnego użytkowania przestrzeni, z której będą korzystać piesi i zmotoryzowani oraz rowerzyści. Ale mamy nadzieję, że tak się nie stanie i będziemy bezpiecznie korzystać z nowego rozwiązania – mówi Damian Kałdonek, właściciel gliwickiej firmy Projarch, pomysłodawca projektu. Ta firma także będzie miała nadzór autorski nad wykonaniem.

Na Wieczorka pojawią się donice z niskimi drzewami - już od wjazdu z obu stron. Ograniczenie prędkości: do 20 km na godzinę.

Dużą nowością w mieście będą dwa typy podestów z siedziskami, czyli drewnianych parkletów: bezpośrednio na nawierzchni chodnika oraz na jezdni. Na 10 parkletach staną ławki, pojedyncze siedziska oraz donice. Parklety są tak wykonane, aby można jest było myć także od spodu i w ten sposób dbać o czystość.

Wszystko, zgodnie z założeniem - tanie, z prefabrykatów - zarówno meble, jak i donice: ma być swojsko, oszczędnie, po śląsku - jak mówią architekci. Będą także stojaki na rowery.

Widoczne w projekcie duże donice są to kręgi wykorzystywane w kanalizacji, odpowiednio zabezpieczone i ocieplone, z systemem nawadniania - wszystko zostało uzgodnione ze specjalistami zajmującymi się zielenią. Tak, by dostosować je do potrzeb klonów kulistych i platanolistnych (ustawionych w zależności od nasłonecznienia ulicy).

Donice będą pomalowane odpornymi na warunki atmosferyczne farbami na dwa kolory. Będą także inne donice - na mniejsze nasadzenia oraz rośliny sezonowe - wszystko dokładnie dobrane do warunków naświetlenia i możliwości ich przetrwania w donicach.

Przez dwa lata gliwiccy architekci, którzy mają nieopodal Rynku swoją pracownię, wsłuchiwali się w opinie mieszkańców, rozmawiali ze znajomymi. Spotykali się także z władzami miasta. Obserwowali ulicę, która - ich zdaniem - ma wielki i niewykorzystany potencjał.

Jak podkreślała Anna Gilner, dyrektor Zarządu Dróg Miejskich w Gliwicach, władze miasta zainteresowały się propozycją architektów i postanowiły o jej realizacji z miejskiego budżetu. ZDM ją zrealizuje. Koszt to 500 tys. złotych.

Jak podkreślają projektanci - woonerf to propozycja, rozwiązanie, którego założeniem jest, aby dopasowywało się do potrzeb mieszkańców. Nie chodzi o to, by narzucać im sztywne rozwiązania., ale pozwolić współtworzyć tę przestrzeń, ale także - w razie potrzeb - zmieniać ją.

Stąd donice - które można przenieść i plenerowe meble - także w każdej chwili do innego zastosowania w tej przestrzeni.
Znaleźli nawet miejsce, w którym można posadzić drzewo na stałe - niestety, nie zgadza się na to obecnie wspólnota mieszkaniowa.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!