Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gliwice: zniknęła tablica upamiętniająca generała Jerzego Ziętka. Na ścianie Szkoły Podstawowej nr 20 zostało tylko puste miejsce

MAKI
Po tablicy upamiętniającej Jerzgo Ziętka pozostało tylko puste miejsce na ścianie szkołyZobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Po tablicy upamiętniającej Jerzgo Ziętka pozostało tylko puste miejsce na ścianie szkołyZobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Tak było - tak jest. Fot. Dziennik Zachodni/Marek Klimurczyk
Dlaczego zniknęła tablica pamiątkowa Jerzego Ziętka w Gliwicach? Po tablicy upamiętniającej fakt, że do Szkoły Podstawowej nr 20 w Gliwicach uczęszczał niegdyś generał Jerzy Ziętek, pozostało tylko puste miejsce na elewacji. Gliwiczanie jednak wciąż o Jorgu pamiętają. Zwłaszcza że legendarny Jorg urodził się właśnie w Gliwicach.

Po tablicy, upamiętniającej fakt, że do gliwickiej szkoły podstawowej (dziś SP nr 20) uczęszczał niegdyś gen. Jerzy Ziętek, pozostało tylko miejsce: ramka na elewacji. Tablica została zdjęta bodaj ok. 1,5 roku temu. Są jednak mieszkańcy Gliwic, którzy wciąż pamiętają, że gen. Jerzy Ziętek był tam upamiętniony. Zwłaszcza że legendarny Jorg w Gliwicach się urodził, w dzielnicy Szobiszowice, właśnie tam, gdzie chodził do szkoły.

Kliknij poniżej i zobacz zdjęcia

I dlatego nie mogą się z tym pogodzić: komu ta tablica przeszkadzała? Komu przeszkadzał Ziętek? Przecież to był wielki Ślązak! - usłyszeliśmy od jednej z absolwentek tej szkoły.

Tablica na murze SP nr 20 została odsłonięta bodaj z końcem lat 80 - tak pamiętają w szkole. Dyrektor placówki podjęła decyzję o jej usunięciu - jak podkreśla - bo takie są przepisy.

Dyrektorka szkoły: chodzi o ustawę dekomunizacyjną

Jak wyjaśnia, chodzi o tzw. ustawę dekomunizacyjną, której zakres obejmuje nie tylko ulice, ale także pomniki i miejsca pamięci. Jerzy Ziętek, w opinii katowickiego Instytutu Pamięci Narodowej, był symbolem ustroju autorytarnego i tym samym - spełnia warunki tzw. ustawy dekomunizacyjnej. I na ich podstawie tablica z podobizną Ziętka zniknęła ze szkolnego muru.

- Sprawdziłam, generał Jerzy Ziętek był na liście. Owszem, zgłaszali się do mnie potem przedstawiciele jakiegoś stowarzyszenia, oburzeni, że tablica została zdjęta, jednak cóż ja mogę zrobić, skoro takie są przepisy prawa? - mówi nam Danuta Janiszewska, dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 10.

Sprawdziłam, generał Jerzy Ziętek był na liście.

Tablica została więc schowana w szkole, nigdzie też nie jest eksponowana wewnątrz budynku, bo - jak zapewnia pani dyrektor - to niezgodne z prawem. Zapytaliśmy, czy dyrekcja dostała jakiś oficjalny dokument, który zobowiązywał ją, jako dyrektora szkoły, do jej usunięcia.

Jak wyjaśnia dyrektor Janiszewska - ona jest zobligowana do czytania ustaw i stosowania się do ich zapisów. I na podstawie ustawy dekomunizacyjnej - szkolny konserwator, na jej polecenie, zdjął tablicę i schował.

Jak przypomina Marek Klimurczyk, miłośnik historii, znawca dziejów Gliwic, tablicę ze sjenitu wykonaną w Piławskich Zakładach Kamienia Budowlanego odsłonięto w czerwcu 1989 roku. Medalion odlany został z brązu. Całość projektował znany katowicki medalier Edward Gorol. Na medalionie jest jego charakterystyczna sygnatura.

Nie przegap

Zobacz koniecznie

Bądź na bieżąco i obserwuj

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wybory Losowanie kandydatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera