Gliwicka fabryka Opla zmniejszyła zużycie energii o ok. 30 procent

Redakcja
Udostępnij:
Gliwicka fabryka Opla zmniejszyła zużycie energii o około 30 proc. dzięki zrealizowanemu wspólnie z naukowcami z Politechniki Śląskiej programowi, służącemu racjonalizacji gospodarki energetycznej w zakładzie.

NAJNOWSZE INFORMACJE Z DZIAŁU MOTOFAKTY

"Dzięki wdrożonym działaniom zredukowano zużycie energii o ponad 40 gigawatogodzin, co w przeliczeniu na emisję dwutlenku węgla oznacza jej obniżenie o ok. 40 tys. ton rocznie" - poinformowała w środę Agnieszka Brania z biura prasowego General Motors Manufacturing Poland, do którego należy gliwicki zakład.

Powołany w firmie zespół naukowo-badawczy, który we współpracy z naukowcami opracował i wdrożył służący oszczędnościom system, w ostatnim czasie otrzymał za to nagrodę ministra środowiska. Przyznano ją "za szczególne osiągnięcia naukowo-badawcze".

Wdrożony w fabryce projekt dotyczył takiego zarządzania energią w procesach technologicznych, by rozwój zakładu nie powodował automatycznego wzrostu zużycia prądu i ciepła. Przeciwnie - zastosowano takie rozwiązania, które pozwoliły ograniczyć zużycie o ok. 30 proc. wobec obecnego zapotrzebowania.

W ramach programu w zakładzie wprowadzono system zarządzania energią, oparty na światowych standardach. W czerwcu tego roku gliwicka fabryka, jako pierwszy zakład produkcyjny w Polsce, otrzymała stosowny certyfikat.

Szukając sposobów na poprawę efektywności energetycznej, zaczęto od kształtowania postaw i zachowania pracowników w miejscu pracy. Przedstawiciele zakładu wskazują, że to niewymagające dużych nakładów działanie przyniosło wymierne efekty.

CZYTAJ KONIECZNIE
VIA SILESIANA - POPRZYJ NASZA AKCJĘ NADANIA TEJ NAZWY DLA AUTOSTRADY A4
SPIS POWSZECHNY: 400 TYS. OSÓB WPISAŁO NARODOWOŚĆ ŚLĄSKĄ [WYNIKI NIEOFICJALNE]
*Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera


Magda Figura ze Świerklan. Piękniejsza twarz piłki nożnej. Mamy jej zdjęcia
Prawie do nieba! Zobacz ranking i zdjęcia najwyższych kominów w woj. śląskim
NAJNOWSZE INFORMACJE Z DZIAŁU MOTOFAKTY

"W wyniku m.in. szkoleń o tematyce energetycznej zrozumienie wśród pracowników znalazło wprowadzenie obowiązku wyłączania zbędnych maszyn, urządzeń i oświetlenia. Towarzyszyło temu wprowadzenie nowych, oszczędnych lamp elektrycznych, systemu bezobsługowego sterowania oświetleniem i systemem grzewczo-wentylacyjnym" - wyjaśniła Brania.

Równolegle wprowadzono zmiany w urządzeniach i instalacjach, znacząco obniżając ich energochłonność. Jednak największe oszczędności przyniosło wdrożenie rozwiązań, opracowanych we współpracy z Wydziałem Inżynierii Środowiska i Energetyki Politechniki Śląskiej w Gliwicach. Dzięki nim zużycie energii w poszczególnych systemach zmniejszyło się od 20 do 50 proc.

Innowacje dotyczyły zarówno modernizacji istniejących instalacji, jak i zmian w technologii. Np. modyfikacja sterowania transferem ciepła technologicznego w systemach chłodzących przyniosła obniżenie zużycia energii o 50 proc., optymalizacja systemu sprężonego powietrza o 40 proc., a wdrożenie nowego rodzaju zgrzewadeł o 50 proc. Zastosowano też układy oszczędzania energii w systemach oświetleniowych oraz rozpoczęto odzysk ciepła ze spalin pieców lakierniczych i systemów wentylacyjnych.

"Dzięki programowi uzyskano zarówno obniżenie kosztów operacyjnych, czyli budżetu na energię, jak i inwestycyjnych, ponieważ w wyniku ograniczenia zużycia energii nie trzeba rozbudowywać infrastruktury energetycznej w trakcie rozbudowy i zwiększania mocy produkcyjnej zakładu" - powiedziała rzeczniczka.

W ubiegłym roku gliwicka fabryka Opla wyprodukowała ponad 158,7 tys. samochodów, przy zdolnościach produkcyjnych sięgających 207 tys. aut. Plan na 2011 rok zakłada produkcję ok. 175 tys. samochodów, z czego ok. 17 tys. stanowić będzie nowa trzydrzwiowa astra IV, ok. 20 tys. - astra III, a pozostałą część - główny model fabryki, czyli pięciodrzwiowa astra IV. Gliwicki zakład zatrudnia ok. 3 tys. pracowników.(PAP)

CZYTAJ KONIECZNIE
VIA SILESIANA - POPRZYJ NASZA AKCJĘ NADANIA TEJ NAZWY DLA AUTOSTRADY A4
SPIS POWSZECHNY: 400 TYS. OSÓB WPISAŁO NARODOWOŚĆ ŚLĄSKĄ [WYNIKI NIEOFICJALNE]
*Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Środki z KPO obniżą inflację - komentarz

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Dziennik Zachodni
Dodaj ogłoszenie