Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gliwicki Budżet Obywatelski 2023 – zakończono głosowanie nad projektami. Wyniki poznamy do 14 października

OPRAC.:
Paweł Kurczonek
Paweł Kurczonek
Gliwicki Budżet Obywatelski - zakończyło się głosowanie mieszkańców. Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Gliwicki Budżet Obywatelski - zakończyło się głosowanie mieszkańców. Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Paweł Kurczonek / Polska Press
Gliwicki Budżet Obywatelski 2023 to dziesiąta edycja inicjatywy, w ramach której miasto realizuje projekty inwestycji wybrane przez mieszkańców. 14 września zakończyło się głosowanie. Listę projektów, które zostaną przekazane do realizacji poznamy najpóźniej 14 października.

Gliwicki Budżet Obywatelski 2023 – 130 zadań do wyboru

Ze wszystkich pomysłów, które wpłynęły wcześniej do gliwickiego Urzędu Miasta wybrano aż 130 propozycji. Znalazło się w nich 122 zadań dzielnicowych i 8 ogólnomiejskich. Następny ruch należał do mieszkańców miasta. W terminie od 24 sierpnia do 14 września oddawali swoje głosy na interesujące ich projekty.

Wśród zgłoszonych realizacji znalazły się m.in. zajęcia nordic walking i taneczne dla seniorów, miasteczko ruchu drogowego dla dzieci lub montaż oświetlenia i monitoringu w kilku punktach miasta. Wśród projektów w ramach GBO 2023 znalazły się także wiaty rowerowe, progi zwalniające w kilku różnych lokalizacjach oraz wybieg dla psów.

To jedynie kilka przykładów wybranych z bardzo obszernej listy zadań. Pełny wykaz projektów skierowanych do głosowania, a także jego wyniki są dostępne na stronie internetowej Gliwickiej Platformy Partycypacyjnej.

Na projekty, które trafią do realizacji w ramach Gliwickiego Budżetu Obywatelskiego 2023 zaplanowano łącznie ponad 8,3 mln zł. Za 1 mln zł zostaną zrealizowane projekty ogólnomiejskie, pozostała kwota będzie przeznaczona na realizację zadań dzielnicowych. Całą procedurę koordynuje Centrum 3.0 – Gliwicki Ośrodek Działań Społecznych. A odpowiedź na pytanie, które spośród zgłoszonych pomysłów zostaną zrealizowane, poznamy najpóźniej 14 października.

Budżet Obywatelski – co to jest?

Budżet obywatelski, nazwany także partycypacyjnym, jest oddolną inicjatywą, w ramach której mieszkańcy współdecydują o tym, na co zostaną przeznaczone środki z budżetu miasta.

Proces wyboru inwestycji przebiega w kilku etapach:

  • mieszkańcy zgłaszają swoje pomysły zadań, które ich zdaniem powinny zostać zrealizowane,
  • zgłoszenia są analizowane przez urzędników pod kątem możliwości realizacji, zarówno od strony formalnej, jak i finansowej,
  • propozycje zadań, które przeszły wstępną weryfikację poddawane są pod głosowanie mieszkańców,
  • miasto przystępuje do realizacji zadań aż do wyczerpania puli przeznaczonych środków – powstają inwestycje, które osiągnęły najlepszy wynik w głosowaniu, nie ma limitu ilości realizacji.

Nie przeocz

Zobacz także

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wybory Losowanie kandydatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera