Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gliwicki Budżet Obywatelski – ruszyła XI edycja programu. Trwa zbieranie zgłoszeń, być może właśnie Twój pomysł zostanie zrealizowany

OPRAC.:
Paweł Kurczonek
Paweł Kurczonek
Gliwicki Budżet Obywatelski - ruszyło zbieranie wniosków od mieszkańców
Gliwicki Budżet Obywatelski - ruszyło zbieranie wniosków od mieszkańców Paweł Kurczonek / Polska Press
23 lutego wystartowała XI edycja Gliwickiego Budżetu Obywatelskiego. Twoje dzieci nie mają placu zabaw? Nie masz gdzie wyjść z psem? A może w dzielnicy potrzebny jest książkomat? - Przez trzy tygodnie każdy mieszkaniec Gliwic może przedstawić pomysł na zadanie, które proponuje zrealizować w mieście w 2024 roku – zachęca Urząd Miejski w Gliwicach. Zbieranie wniosków potrwa do 16 marca.

Gliwicki Budżet Obywatelski – zgłoś pomysł na realizację

Budżet obywatelski, nazwany także partycypacyjnym, jest oddolną inicjatywą, w ramach której mieszkańcy współdecydują o tym, na co zostaną przeznaczone środki, którymi dysponuje miasto. Proces wyboru inwestycji przebiega w kilku etapach:

  • mieszkańcy zgłaszają swoje pomysły zadań, które ich zdaniem powinny zostać zrealizowane
  • zgłoszenia są analizowane przez urzędników pod kątem możliwości realizacji, zarówno od strony formalnej, jak i finansowej
  • propozycje zadań, które przeszły wstępną weryfikację poddawane są pod głosowanie mieszkańców
  • miasto przystępuje do realizacji zadań aż do wyczerpania puli przeznaczonych środków – powstają inwestycje, które osiągnęły najlepszy wynik w głosowaniu, nie ma limitu ilości realizacji

23 lutego ruszył pierwszy etap XI edycji Gliwickiego Budżetu Obywatelskiego. Do 16 marca każdy mieszkaniec Gliwic może złożyć 2 wnioski – ogólnomiejski i dzielnicowy. Propozycja zadania ogólnomiejskiego musi mieć poparcie co najmniej 150 mieszkańców miasta, a zgłaszane zadanie dzielnicowe musi dotyczyć tej dzielnicy, w której mieszka wnioskodawca.

- Do wniosków można załączyć zdjęcia, rysunki i inne informacje, które pomogą ciekawie zaprezentować pomysł, a także rzetelnie go zweryfikować podczas etapu oceny formalnej i merytorycznej – przypominają władze miasta.

W ramach inicjatywy można zgłaszać zadania inwestycyjne, a także tzw. miękkie, czyli dotyczące kultury, zdrowia i spędzania czasu wolnego. By pomysł został dopuszczony do późniejszego głosowania, musi spełnić kilka warunków. Musi odpowiadać na zidentyfikowane potrzeby społeczne i mieścić się w kompetencjach władz miasta. Realizacja projektu musi być możliwa do wykonania w ciągu jednego roku.

- Istotne jest też, aby pomysły uwzględniały oczekiwania różnych grup odbiorców, w tym osób mogących mieć specjalne potrzeby (np. osób z niepełnosprawnościami, starszych, z wózkami dziecięcymi) – realizacja projektów powinna służyć jak największej liczbie mieszkańców. Efekty zadań powinny być także ogólnodostępne, a jeśli grupa odbiorców jest ograniczona (np. warsztaty, wydarzenia kulturalne), trzeba określić jasne zasady naboru – dodaje Urząd Miejski.

Istotnym kryterium jest również ograniczenie kosztów utrzymania w kolejnych latach, te nie powinny być zbyt wysokie.

Jak zgłosić pomysł w ramach Gliwickiego Budżetu Obywatelskiego

Władze miasta zachęcają, by skorzystać z formularza elektronicznego na stronie decydujmyrazem.gliwice.pl. Również w tym miejscu można znaleźć szczegółowy poradnik dotyczący przygotowywania wniosków i informacje na temat kryteriów, jakie muszą spełniać zgłaszane projekty.

Pomysły można również przekazywać pisemnie w formie papierowej. Formularze są dostępne w Biurze Obsługi Interesantów Urzędu Miejskiego przy ul. Zwycięstwa 21 i przy ul. Jasnej 31A, a także we wszystkich siedzibach Centrum 3.0 – Gliwickiego Ośrodka Działań Społecznych. Wypełnione dokumenty można składać w tych samych miejscach lub przesłać pocztą na adres Centrum 3.0, ul. Zwycięstwa 1, 44-100 Gliwice.

Tegoroczna pula środków na inicjatywę wynosi w Gliwicach prawie 8,5 mln zł. 1 mln jest przeznaczony na realizację zadań ogólnomiejskich, reszta kwoty – na zadania w dzielnicach miasta.

Dodatkowych informacji na temat Gliwickiego Budżetu Obywatelskiego należy szukać w siedzibie Centrum 3.0 przy ul. Jagiellońskiej 21. Z ośrodkiem można skontaktować się telefonicznie pod numerem 32 238 24 55.

Kiedy odbędzie się głosowanie nad projektami

Gdy zakończy się zbieranie pomysłów od mieszkańców, następnym etapem będzie ich weryfikacja. Pomysły zostaną sprawdzone pod kątem prawnym, zweryfikowane również zostaną możliwości ich realizacji.

- Lista projektów, które przejdą pozytywnie etap weryfikacji, zostanie opublikowana do 1 sierpnia br. Głosowanie nad propozycjami zgłoszonymi przez mieszkańców odbędzie się w terminie od 24 sierpnia do 14 września 2023 r. – informuje Urząd Miejski.

Na informację, które ze zgłoszonych pomysłów zostaną zrealizowane, gliwiczanie muszą zaczekać do 13 października.

Zobacz także

Zobacz także

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera