„Wspieramy przedsiębiorczość, innowacje i rozwój, bo liczą się pomysły”. To nasze hasło, które realizujemy w praktyce - mówi Bogdan Traczyk, prezes GAPR

Już od 15 lat intensywnie działacie w regionie na rzecz rozwoju nauki, biznesu i samorządu. Jak udało wam się połączyć te trzy kierunki?

GAPR to synergia wielu czynników: ludzie, infrastruktura, którą dysponujemy, i pomysły na ciekawe, innowacyjne projekty. Całość wspomagana jest przez samorządy będące udziałowcami GAPR. Nie bez przyczyny nasze motto brzmi: „Wspieramy przedsiębiorczość, innowacje i rozwój, bo liczą się pomysły”.

My realizujemy to w praktyce. GAPR to realne wsparcie dla współpracy biznesu, nauki i samorządu - nasza oferta jest dopasowana indywidualnie do potrzeb klienta, mamy unikalne kompetencje i doświadczenie w realizacji projektów inwestycyjnych, szkoleniowych i doradczych, a zespół pracujący w GAPR to po prostu eksperci. Jesteśmy architektami tworzącymi sprzyjający klimat dla rozwoju, ale nie wirtualny, tylko ten faktyczny. Nasi partnerzy, przedsiębiorstwa zwracając się do GAPR, mogą oczekiwać profesjonalnej obsługi w zakresie wsparcia swojej działalności. Dla nich kreujemy elastyczne warunki najmu, nowoczesne i przyjazne otoczenie, sprawujemy opiekę biznesową, świadczymy doradztwo i prowadzimy szkolenia oraz ułatwiamy współpracę z kooperantami.

Wszystko wskazuje na to, że dzięki wam województwo śląskie ma szansę podbić kosmos...

Jest to dość nieprecyzyjna teza, ale rzeczywiście, jesteśmy większościowym udziałowcem Śląskiego Centrum Naukowo-Technologicznego Przemysłu Lotniczego sp. z o.o. w Czechowicach-Dziedzicach - jednego z wiodących w tej części Europy ośrodków, zajmującego się badaniem i wytwarzaniem kompozytowych elementów konstrukcyjnych z użyciem metody autoklawowej i technologii kompozytów cienkowarstwowych (Thin Play Technology). Był to jeden z pierwszych ośrodków w Polsce, który podpisał umowę z Europejską Agencją Kosmiczną.

Nieczęsto się zdarza, że jedna instytucja otoczenia biznesu jest obecna w tylu miejscach na Śląsku - mam na myśli tereny inwestycyjne i powierzchnie do wynajęcia, a także dostępność specjalistów świadczących usługi doradcze w zakresie innowacji i transferu technologii.

Rzeczywiście, dysponujemy szerokim wachlarzem terenów inwestycyjnych i powierzchni biurowych: w Gliwicach, Katowicach, Bytomiu, Żorach i Jaworznie, a poprzez spółki zależne również w Rybniku oraz Czechowicach-Dziedzicach. Pracujemy dynamicznie, rozbudowujemy nasze struktury, powiększamy majątek, a ostatecznym naszym celem jest realne wspieranie rozwoju przedsiębiorczości na ciągle powiększającym się obszarze naszego działania. Jednak infrastruktura to nie wszystko, posiadamy unikalne kompetencje i specjalistów z olbrzymim doświadczeniem i dzięki temu tworzymy i realizujemy innowacyjne projekty, również dzięki pozyskaniu wsparcia unijnego.