Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Głodówka za aresztowanych robotników. 8. rocznica śmierci Kazimierza Świtonia

OPRAC.:
Mateusz Czajka
Mateusz Czajka
4 grudnia mija 8 rocznica śmierci Kazimierza Świtonia. W czasach, gdy wielu nie chciało głośno mówić o swoich poglądach i niesprawiedliwości władzy, on nie bał się zdecydowanych działań. W imieniu IPN na jego grobie kwiaty złożył dr Andrzej Sznajder, dyrektor Oddziału IPN w Katowicach.

Głodówka za osadzonych w więzieniach

Rocznik przedwojenny – 1931 rok. Urodzony w Katowicach. W rzeczywistość PRL wchodził więc jako nastolatek, który zaczął dojrzewać podczas największego konfliktu zbrojnego w dziejach świata. Dziś miałby ponad 90 lat. Kazimierz Świtoń – bo o nim mowa – z dużą energią i zaangażowaniem włączył się w walkę o sprawiedliwość i wolną Polskę.

W 1977 roku w maju przyłączył się do głodówki protestacyjnej zorganizowanej przez Komitet Obrony Robotników w kościele św. Marcina w Warszawie. Jej celem była obrona aresztowanych robotników i działaczy KOR (Komitet Obrony Robotników), którzy siedzieli w komunistycznych więzieniach.

— Był następnie aktywnym uczestnikiem Ruchu Obrony Praw Człowieka i Obywatela. W sierpniu 1977 r. założył w swoim mieszkaniu czwarty w kraju Punkt Konsultacyjno-Informacyjny ROPCiO (Ruchu Obrony Praw Człowieka i Obywatela – przyp. red.) - pisze katowicki IPN.

Represje dla niepokornych

Kazimierz Świtoń założył także pierwszy w kraju Komitet Wolnych Związków Zawodowych. Jego działalność nie podobała się władzy, dlatego stosowano wobec niego represje – m.in. więzienie, z którego został warunkowo zwolniony oraz internowanie w czasie stanu wojennego. Włączył się również w działalność „Solidarności”, strajki górnicze w 1988 roku oraz prace sejmu I kadencji w III RP.

— W 1990 r. prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski uhonorował go Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Pośmiertnie odznaczony Krzyżem Wolności i Solidarności w 2016 r – informuje IPN.

Kazimierz Świtoń zmarł 4 grudnia 2014 r. Został pochowany na cmentarzu w Bogucicach, gdzie spoczywa także ciało jego żony Doroty. 3 grudnia, o godz. 8.00 w kościele św. Szczepana w Katowicach (sanktuarium Matki Bożej Bogucickiej) zostanie odprawiona msza św. w jego intencji.

Nie przeocz

Zobacz także

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wybory Losowanie kandydatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera