MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Główny Instytut Górnictwa będzie miał nowego dyrektora. To Jarosław Zagórowski. Były prezes JSW zastąpi członka rady nadzorczej JSW!

Piotr Chrobok
Piotr Chrobok
Jarosław Zagórowski na fotel szefa GIG-u został powołany przez Ministerstwo Przemysłu. Wygrał on konkurs na tę funkcję.
Jarosław Zagórowski na fotel szefa GIG-u został powołany przez Ministerstwo Przemysłu. Wygrał on konkurs na tę funkcję. arc. DZ
10 maja zakończy się okres "bezkrólewia" w Głównym Instytucie Górnictwa. Od tego dnia, nowym dyrektorem GIG-u będzie Jarosław Zagórowski. Zastąpi on na tym stanowisku Stanisława Pruska, który pełnił ją w ostatnich latach. W ostatnich miesiącach GIG-owi szefował Jan Bondaruk. Był on jednak "tylko" pełniącym obowiązki dyrektora.

Główny Instytut Górnictwa będzie miał nowego dyrektora. Będzie nim Jarosław Zagórowski

Po niespełna dekadzie nieobecności w górnictwie, Jarosław Zagórowski ponownie obejmie kierownicze stanowisko w związanej z nim instytucji. Wkrótce będzie on pełnił rolę dyrektora Głównego Instytutu Górnictwa. Oficjalnie obejmie on tę funkcję 10 maja. O powołaniu go na to stanowisko, a także o dacie jego objęcia oficjalnie poinformowało Ministerstwo Przemysłu, które sprawuje pieczę nad GIG-iem.

- Pani Marzena Czarnecka Minister Przemysłu powołała od dnia 10 maja 2024 Pana Jarosława Zagórowskiego na Dyrektora Głównego Instytutu Górnictwa - Państwowego Instytutu Badawczego w Katowicach - przekazał w oficjalnym ogłoszeniu resort przemysłu.

Ponadto jak podało Ministerstwo Przemysłu, Jarosław Zagórowski na tę funkcję został wybrany w ramach przeprowadzonego konkursu. Nie wiadomo jednak, ilu kandydatów ubiegało się o to stanowisko. Wiadomo natomiast, jakie warunki musiał spełnić jego zwycięzca.

Musiał on mieć wyższe wykształcenie w stopniu magistra lub magistra inżyniera lub równorzędny, posiadać 3 lata doświadczenia w zarządzaniu zespołami pracowniczymi (najlepiej, gdyby było ono związane z zarządzaniem instytutami badawczymi oraz spółkami z udziałem Skarbu Państwa).

Nowy dyrektor GIG-u jest byłym prezesem JSW. Na stanowisku szefa Instytutu zastąpi byłego członka rady nadzorczej tej spółki

Zwłaszcza jeśli chodzi o ten drugi wymóg, Jarosław Zagórowski może pochwalić się o wiele większym doświadczeniem. Przez osiem lat stał on na czele Jastrzębskiej Spółki Węglowej, której prezesem był w latach 2007-2015. Po jego ustąpieniu ze stanowiska, co nastąpiło po kilkunastodniowym strajku górników i w bardzo gorącej atmosferze, aż do teraz były szef JSW nie wiązał się z górnictwem.

Z tym i to bardzo blisko - zwłaszcza z JSW - był związany natomiast poprzedni dyrektor Głównego Instytutu Górnictwa. Był nim prof. Stanisław Prusek, który wchodził w skład rady nadzorczej górniczego przedsiębiorstwa, a także okresowo był pełniącym obowiązki prezesa spółki.

Stanisław Prusek z funkcji dyrektora GIG-u został odwołany 31 stycznia 2024 roku. Do czasu powierzenia tego stanowiska Jarosławowi Zagórowskiemu, pełniącym obowiązki dyrektora Instytutu był jego dotychczasowy wicedyrektor, dr. inż. Jan Bondaruk.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

od 7 lat
Wideo

Jak politycy typują wyniki polskiej reprezentacji?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni