Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gmach Sejmu Śląskiego prostacko pomalowany farbą? To pomnik historii! Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków nie wie nic o nieprawidłowościach

Patryk Osadnik
Patryk Osadnik
Cokół gmachu Sejmu Śląskiego po renowacji Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Cokół gmachu Sejmu Śląskiego po renowacji Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Karina Trojok
Tak niszczy się pomnik historii Górnego Śląska - mówi Henryk Mercik. Lider ŚPR i członek Stowarzyszenia Konserwatorów Zabytków uważa, że gmach Sejmu Śląskiego został prostacko pomalowany farbą podczas częściowego remontu. Tymczasem Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków nie wie nic o nieprawidłowościach podczas prowadzonych prac. Czekamy na stanowisko Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego, który zarządza budynkiem.

Gmach Sejmu Śląskiego prostacko pomalowany farbą? Tak niszczy się pomnik historii Górnego Śląska

Gmach Sejmu Śląskiego to najbardziej monumentalny obiekt architektury modernistycznej w Katowicach. To także symbol niezależności Górnego Śląska, w końcu to właśnie tam do II wojny światowej obradował Sejm Śląski. Dziś jest on siedzibą Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego, a część pomieszczeń zajmuje również Śląski Urząd Marszałkowski.

W ostatnim czasie remont przeszedł parking oraz część elewacji gmachu od strony ul. Ligonia. Efekty prac oburzyły Henryka Mercika, lidera Śląskiej Partii Regionalnej, ale też członka Stowarzyszenia Konserwatorów Zabytków i Izby Architektów Rzeczypospolitej Polskiej.

- Cokół wykonany z piaskowca został pomalowany w sposób skrajnie prostacki. Ktoś użył jednego odcienia nie wiadomo jakiej farby, który w ogóle nie pasuje do pierwotnych ciosów. Nikt nie zadał sobie nawet trudu, żeby każdy z elementów pomalować osobno. Powstała w ten sposób jednolita, tępa płaszczyzna - uważa Mercik.

A co wy myślicie o renowacji części gmachu Sejmu Śląskiego?

Kliknij poniżej i zobacz zdjęcia

Musisz to wiedzieć

Budynek Sejmu Śląskiego od 1978 roku znajduje się w rejestrze zabytków i jest z tego tytułu prawnie chroniony. Od 2017 roku uznaje się go za pomnik historii Górnego Śląska. - Nie można w tak sposób traktować zabytków. Tak niszczy się pomnik historii - podkreśla Mercik.

- Prace były prowadzone na podstawie naszego pozwolenia. Nie mam żadnych informacji, żeby przebiegły one niezgodnie z wytycznymi - odpowiada Mirosław Rymer, rzecznik Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków.

O wyjaśnienie tej sprawy poprosiliśmy Śląski Urząd Wojewódzki, który zarządza gmachem Sejmu Śląskiego. Chodzi głównie o technikę zastosowaną podczas remontu. Czekamy na odpowiedź.

Zobacz koniecznie

To jest zabawne

Bądź na bieżąco i obserwuj

od 7 lat
Wideo

Tadeusz Płużański - Dlaczego warto pielęgnować pamięć o wyklętych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera