Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Gmina Dąbrowa Zielona

Materiały gminy Dąbrowa Zielona
Gmina Dąbrowa Zielona, nie tylko z nazwy jest „zielona”. Aż 31 % powierzchni gminy stanowią lasy. Z dumą możemy powiedzieć, że jesteśmy gminą ekologiczną. U nas nie hałasują i nie dymią wielkie zakłady przemysłowe więc powietrze jest czyste, a ziemia i woda nie są skażone odpadami chemicznymi. Zielona roślinność jest ostoją ślimaka winniczka, który jest swoistym symbolem czystości środowiska naturalnego.

Na przestrzeni ostatnich 7 lat w 10 miejscowościach powstały zielone skwery z altanami oraz place zabaw dla najmłodszych. Najbardziej reprezentacyjnym obiektem jest Ogród Bajek w Dąbrowie Zielonej wyposażony w scenę widowiskową, altanę z paleniskiem do grilla i postaciami bajkowymi wkomponowanymi w architekturę zieleni i alejek spacerowych. W miejscach tych dominują krzewy i drzewa, ozdobne kwiaty tworząc oazę ciszy i spokoju. Mieszkańcy gminy utożsamiają się z „zieloną” nazwą i upiększają JĄ poprzez zagospodarowanie swoich przydomowych ogródków i posesji. Upiększają tym gminę, wkładając w to swoje serce i poświęcając czas. Dowodzą temu miedzy innymi otrzymane nagrody i wyróżnienia w cyklicznych konkursach takich jak np.: EKOLOGICZNA ZAGRODA, "Piękna wieś województwa śląskiego", którego gmina laureatem jest w kategoriach: Najpiękniejsza wieś, Najlepsza strona internetowa sołectwa oraz dwukrotnie w najlepszym przedsięwzięciu popularyzującym tradycje, obrzędy i zwyczaje ludowe.

Gmina Dąbrowa Zielona w ostatnich latach położyła duży nacisk na rozwój gminy, w którym przeważającą cześć stanowią inwestycje proekologiczne. Podejmując działania inwestycyjne kierujemy się zasadą zrównoważonego rozwoju, rozumiejąc jak ważne są zmiany i postęp, ale bierzemy również pod uwagę ochronę istniejącej przyrody.

Termomodernizacja budynków użyteczności publicznej została zrealizowana na przestrzeni lat 2010-13 przy wsparciu środków WFOŚiGW, RPO WSL 2007-2013 i PROW 2007–2013. Zakres prac obejmował wymianę stolarki okiennej i drzwiowej ocieplenie elewacji budynków, fundamentów oraz stropu, modernizację CO wraz z wymianą źródła ciepła na ekologiczne piece opalane ekogroszkiem z podajnikiem automatycznym. We wcześniejszym okresie również przy wsparciu środków WFOŚiGW w Katowicach termomodernizacja została wykonana na budynku Zespołu Szkół. Na lata 2019-20 planowane jest kolejne zadanie z zakresu termomodernizacji budynków. Tym razem dotyczyć będzie modernizacji energetycznej budynków OSP na terenie Gminy Dąbrowa Zielona".

Rok 2009 – 2011 to m.in. budowa wodociągu dla miejscowości: Zalas Biedy, Raczkowice Kolonia, Nowa Wieś, Lipie, Soborzyce, Osiny, Cudków, Niebyła, Zaleszczyny oraz budowa przydomowych oczyszczalni ścieków. Wykonano ponad 20 km sieci wodociągowej z przyłączami i 10 przydomowych oczyszczalni ścieków. Zadanie zostało dofinansowane z PROW 2007-2013. Budowa oczyszczalni ścieków oraz sieci kanalizacyjnej etap I została zrealizowana w 2013-14r. Zadanie to wsparte było finansowaniem ze środków WFOSiGW w Katowicach, dotacji z PROW 2007-2013. Inwestycja pozwoliła na wybudowanie nowoczesnej i pierwszej na terenie Gminy oczyszczalni ścieków pracującej w oparciu o technologię ultrafiltracji membranowej. - MBR (Membrane Biological Reactor) i wydajności 200 m3/dobę oraz pierwszego odcinka długości 2,4 km sieci kanalizacyjnej w miejscowości Św. Anna. Kolejnymi inwestycjami zrealizowanymi przy wsparciu ze środków WFOŚiGW w Katowicach są budowy sieci wodociągowej oraz przyłączy w miejscowościach Rogaczew i Soborzyce – Maćkówka. Inwestycje te zrealizowane były w 2014-16r. wykonano 4,7 km sieci wodociągowej i przyłączono 36 gospodarstw domowych. Na uwagę przy realizacji tych inwestycji zasługuje fakt, że roboty budowlane realizowane były przez gminę samodzielnie, a dofinansowanie udzielone było na zakup materiałów do realizacji zadania. W roku 2012 gmina zrealizowała inwestycję polegającą na budowie 10 przydomowych oczyszczalni ścieków. Na lata 2017-18 zaplanowano budowę kanalizacji sanitarnej w miejscowości Dąbrowa Zielona – etap. I 5,5 km sieci z ponad 100 przyłączami. Projekt przewiduje również zakup pojazdu asenizacyjnego, który będzie odbierał ścieki z zbiorników bezodpływowych gospodarstw domowych, dla których nie zaprojektowano jeszcze sieci kanalizacji sanitarnej.

Kolejnym działaniem proekologicznym realizowanym przez ostatnie trzy lata jest zbiórka, transport i unieszkodliwienie materiałów zawierających azbest z gospodarstw domowych. Projekt ten finansowany jest w całości ze środków WFOŚiGW w Katowicach i NFOŚiGW, a ilość zebranych i poddanych unieszkodliwieniu wyrobów azbestowych wyniosła 243 t. z 120 gospodarstw domowych. Mając na uwadze dużą ilość azbestu zlokalizowanego na terenie gminy, zbiórka azbestu będzie realizowana cyklicznie w kolejnych latach.

Inwestycje w odnawialne źródła energii, to kolejne z działań priorytetowych, jakie są realizowane od 2013 r. z perspektywą do 2020 roku na terenie gminy. Do jednych z pierwszych inwestycji z tego zakresu zrealizowanych w 2013-14r. należał montaż 10 lamp oświetlenia hybrydowego placów i ulic na terenie gminy. Zadanie współfinansowane było ze środków LGD ‘Razem na Wyżyny” PROW 2007–2013. W 2015r. Gmina Dąbrowa Zielona, jako jedyna w powiecie częstochowskim i jedna z kilku gmin województwa śląskiego otrzymała dofinansowanie na budowę instalacji fotowoltaicznych w gospodarstwach domowych swoich mieszkańców w ramach środków PROW 2007-2013. W ramach zadania zamontowano jesienią 2015 r. 52 mikroinstalacje prosumenckie na jednorodzinnych budynkach mieszkańców o łącznej mocy 137,5 kWp. Na kolejne lata 2017-18 planuje się wybudowanie małej farmy fotowoltaicznej produkującej energię na potrzeby oczyszczalni ścieków oraz OZE na budynkach użyteczności publicznej o łącznej mocy ponad 194 kWp. Kolejnym etapem budowy instalacji OZE będzie budowa 78 instal. fotowoltaicznych dla gospodarstw domowych z terenu gminy.

Celem projektów ekologicznych na terenie gminy jest przede wszystkim zmniejszenie CO2 i pyłów do atmosfery, zarówno w sposób pośredni tj. zużywając i produkując jak najwięcej energii z źródeł odnawialnych oraz wymieniając nieekologiczne indywidualne źródła ciepła na systemy proekologiczne o niskiej emisji do atmosfery. Gmina przewiduje w perspektywie najbliższych 2 lat wymianę nieekologicznych źródeł ciepła w budynkach jednorodzinnych na ekologiczne rozwiązania pozwalające zmniejszyć emisję zanieczyszczeń do atmosfery.

Poprawa bezpieczeństwa mieszkańców realizowana będzie również dzięki modernizacji oświetlenia ulicznego. W ramach inwestycji finansowanej z RPO WSL RIT Subregionu Północnego 2014-2020 planuje się wymianę wszystkich lamp (ponad 660 szt.) oświetlenia ulicznego na terenie gminy na energooszczędne oprawy LED. Realizacja inwestycji pozwoli obniżyć moc zainstalowanych opraw o blisko 60% w stosunku do stanu obecnego, co przełoży się na spadek zużycia energii na poziomie blisko 190 MWh/rok. Ponadto Gmina zyska nowoczesny system oświetlenia wyposażony dodatkowo w reduktory mocy oświetlenia w porach nocnych podczas niewielkiego ruchu pieszych i pojazdów. Modernizacja oświetlenia ulicznego zakończyć się w jesienią 2017r.

W ramach systemu gospodarowania odpadami Gmina przekonała mieszkańców do segregowania odpadów. 99 % mieszkańców gminy segreguje odpady u źródła. Dodatkowo w ramach systemu zachęcamy mieszkańców do kompostowania odpadów zielonych oraz kuchennych, które ulegają biodegradacji i stanowią znakomity kompost do ogródków. Władze gminy już w 2010r. wprowadziły i upowszechniły wśród mieszkańców selektywną zbiórkę odpadów, udostępniając bezpłatnie worki na segregacje odpadów. . Zaangażowaniem mieszkańców umożliwiło płynne przejście do stosowania wymogów wynikających z tzw. „ustawy śmieciowej”.
Corocznie organizowana jest akcja „sprzątania świata”, w której w szczególności biorą udział dzieci ze szkół i przedszkoli. Miłym akcentem w realizacji zadań proekologicznych w Dąbrowie Zielonej jest również doceniony przez Zarząd WFOŚiGW w Katowicach projekt Zielonej Pracowni w Szkole Podstawowej w Olbrachcicach, który otrzymał dofinansowanie na projekt i realizację zadania. Na uwagę zasługuje również projekt o charakterze edukacyjno turystycznym polegający na budowie ścieżki edukacyjnej wzdłuż Kanału Lodowego, którego celem oprócz stworzenia infrastruktury turystycznej jest edukacja ekologiczna. Środki na jego realizację będą pochodzić z dofinansowania projektu realizowanego w ramach RLGD "Jurajska Ryba". W ramach zadania planowane jest wykonanie odcinka długości ok. 1,0 km ścieżki edukacyjno – rowerowej o szerokości 2,5m i nawierzchni asfaltowej, biegnącej wzdłuż Kanału Lodowego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: „Wojna cenowa” sklepów. Ile sklepy na tym zarabiają?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera