Gmina Jasienica

Materiały UG Jasienica
Gmina Jasienica i wójt Janusz Pierzyna otrzymali w 2015 r. nagrodę Europejskiego Kongresu Małych i Średnich Przedsiębiorstw w Katowicach za wspieranie MŚP.
Gmina Jasienica i wójt Janusz Pierzyna otrzymali w 2015 r. nagrodę Europejskiego Kongresu Małych i Średnich Przedsiębiorstw w Katowicach za wspieranie MŚP. Materiały UG Jasienica
Udostępnij:
Gmina Jasienica realizuje projekty, przyczyniające się do poprawy prowadzenia działalności gospodarczej. Priorytetowymi inwestycjami są te, związane z ochroną środowiska i rozwojem infrastruktury, które mają szczególne znaczenie dla funkcjonowania przedsiębiorstw, m.in. budowa i modernizacja dróg lokalnych oraz gospodarka wodno-ściekowa. Np. w ciągu ostatnich lat na terenie Gminy Jasienica powstało ponad 40 km sieci kanalizacji sanitarnej, a w czerwcu 2015 r. została oddana do użytku Jasienicka Niskoemisyjna Strefa Ekonomiczna.

Od wielu lat, oprócz tworzenia infrastruktury, niezbędnej do funkcjonowania przedsiębiorstw, Gmina Jasienica w codziennej praktyce stosuje standardy niezwłocznego załatwiania spraw administracyjnych przedsiębiorców. Dla przedsiębiorców oznacza to wielokrotnie skrócenie biegu spraw, w stosunku do terminów wynikających z przepisów. Istotnym elementem wsparcia jest również ograniczenie stawek w podatku od działalności gospodarczej – o kilkanaście procent mniej w stosunku do stawki ministerialnej, dopuszczalnej przepisami. Tym samym Gmina zachęca inwestorów do lokowania firm w Jasienicy.

Innym z działań jest udzielenie bezpośredniego i kompleksowego wsparcia w pokonaniu barier administracyjnych osobom, które rozpoczynają działalność gospodarczą, m.in. tych formy pomocy, które mają za zadanie wspomagać przedsiębiorcę zarówno w momencie zakładania przedsiębiorstwa, jak i w początkowym okresie jego funkcjonowania, poprzez świadczenie usług doradczych i szkoleniowych. Urząd Gminy Jasienica sukcesywnie dokonuje również zmian w planie przestrzennego zagospodarowania, zgodnie z potrzebami i propozycjami przedsiębiorców. Gmina podjęła się prowadzenia bazy ofert inwestycyjnych, stosowania ulg, preferencje podatkowe oraz ułatwienia administracyjne, realizacji szkoleń i przekwalifikowań mieszkańców.

Od wielu lat gminne środowisko gospodarcze współpracuje z organizacjami samorządu gospodarczego i instytucjami wsparcia biznesu, np. Regionalną Izbą Gospodarczą w Katowicach. Każdego też roku pod patronatem Wójta Gminy Jasienica Janusza Pierzyny organizowane są spotkania miejscowych przedsiębiorców, będące lokalnym forum gospodarczym. Spotkania są okazją do integracji środowiska, pozwalają także osobom, prowadzącym działalność gospodarczą, w bezpośredni sposób wyrazić uwagi, dotyczące polityki i strategii gospodarczej gminy.

Jasienicka Niskoemisyjna Strefa Ekonomiczna
Strefa obejmuje łącznie 71 ha w gminie Jasienica, w sąsiedztwie dwóch kluczowych arterii komunikacyjnych: drogi ekspresowej S52 Bielsko-Cieszyn oraz drogi krajowej nr 1 Bielsko-Katowice. Na potrzeby inwestorów wydzielono 23 działki o różnej powierzchni. Teren został w pełni uzbrojony, jest tu kanalizacja deszczowa, kanalizacja sanitarna, sieć wodociągowa i teletechniczna, sieć oświetlonych dróg, ciągi piesze, zbiorniki retencyjne oraz podziemny zbiornik przeciwpożarowy. Działki są zbywane inwestorom w drodze przetargów.

Na stworzenie Strefy Gmina Jasienica za kwotę 1,3 mln zł z budżetu gminy zakupiła 71 ha gruntów, a następnie na uzbrojenie terenu pozyskała 20 mln zł z Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Śląskiego 2007-2013.
Za utworzenie Strefy Gmina Jasienica i wójt Janusz Pierzyna byli wielokrotnie nagradzani, m.in. tytułem „Lider, który wspiera MŚP” oraz „Samorząd, który wspiera MŚP” V Europejskiego Kongresu Małych i Średnich Przedsiębiorstw w Katowicach, a także Złotym Laurem Umiejętności i Kompetencji 2015, nagrodą Regionalnej Izby Gospodarczej w Katowicach w kategorii „Samorząd terytorialny, zawodowy i gospodarczy”.

Duże zainteresowanie inwestorów
Od czerwca 2015 r., a więc oficjalnego otwarcia Niskoemisyjnej Strefy Ekonomicznej w Jasienicy, sprzedano w drodze przetargu 5 działek o wielkości od 1,2 ha do 2,5 ha powierzchni. Działki mogą zostać zagospodarowane z przeznaczeniem m.in. na obiekty produkcyjne, składy, magazyny, pod zabudowę usługową, czy handel. Przetarg na piątą działkę odbył się w poniedziałek 19 czerwca, w najbliższym czasie po dokonaniu wpłaty dokładnie 1 813 516,2 zł i dopełnieniu formalności działka zostanie notarialnie sprzedana nabywcy. Grunt ma powierzchnię 1,3517 ha, co oznacza, że została sprzedana po cenie 109 zł netto za mkw. (134 zł brutto). Po zakończeniu transakcji sprzedaży piątej działki za dotychczasowe grunty, obejmujące łączną powierzchnię 8,8803 ha, Gmina Jasienica uzyska w sumie blisko 12 mln zł brutto.

Janusz Pierzyna,
wójt gminy Jasienica:

– Cieszymy się, że nasza inwestycja w Strefę Ekonomiczną przynosi kolejne efekty, ciągle widać bowiem duże zainteresowanie wśród kolejnych przedsiębiorców. Piąta sprzedana działka oznacza dla Gminy Jasienica kolejne wpływy. Jak więc widać, zrealizowanie inwestycji Jasienickiej Niskoemisyjnej Strefy Ekonomicznej było bardzo dobrym pomysłem i potrzebnym dla gospodarki tak naszej gminy, jak i całego regionu. To cieszy tym bardziej, że w dalszym ciągu inwestorzy interesują się zakupem kolejnych gruntów. Z satysfakcją wspominam liczącą już dekadę historie pomysłu zrealizowania Jasienickiej Strefy. Ten mój pomysł zyskał akceptację radnych tej i poprzednich kadencji. Dzisiaj pod tym względem jesteśmy wzorem dla innych samorządów.
To niejedyna oferta, jaką Gmina Jasienica zachęca inwestorów do lokowania swoich biznesów na naszym terenie. Stosowanie niższych stawek, przyjazny urząd i otwartość, z jaką podchodzimy do osób prowadzących działalność gospodarczą sprawiają, że z roku na rok przybywa u nas firm, przede wszystkim małych i średnich.

Dlaczego warto zainwestować w Jasienickiej Niskoemisyjnej Strefie Ekonomicznej?

  • strefa położona jest w województwie śląskim przy trasie Katowice-Cieszyn, 5 km od miasta Bielsko-Biała, gdzie zamieszkuje 174 tys. osób. Na terenie powiatu bielskiego mieszka kolejne ok. 161 tys. osób. Gminę Jasienica zamieszkuje 23 tys. mieszkańców.
  • dla inwestorów przeznaczono teren o łącznej powierzchni 70 ha, zlokalizowany w znacznej odległości od zabudowy mieszkaniowej
  • na tym terenie istnieje rozwinięta sieć drogowa
  • przedsiębiorcy mają na miejscu możliwość korzystania z sieci gazowej, kanalizacji sanitarnej i wodociągów
  • teren został uzbrojony również w kanalizację deszczową, zbudowane zostały drogi wraz z chodnikami i oświetleniem
  • strefa znajduje się w zasięgu sieci wszystkich operatorów telefonii komórkowej z dostępem do Internetu
  • dla inwestorów została zorganizowana pomoc w nabyciu terenu oraz przygotowaniu dokumentacji lokalizacyjnej
  • przyjazny samorząd dla przedsiębiorców

Gmina Jasienica
Urząd Gminy Jasienica

43-385 Jasienica 159
tel.: 33815 24 51/33 815 22 31
fax: 33 815 30 02
sekretariat@jasienica.pl
www.jasienica.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Inflacja przyhamuje na jesieni

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Więcej informacji na stronie głównej Dziennik Zachodni
Dodaj ogłoszenie