Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gmina Mikołów bierze udział w kampanii "Ogranicz dostępność do alkoholu". To nie jedyne działania jakie podjęto w tej materii

Wojciech Szelc
Wojciech Szelc
Jarosław Pruss
Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Mikołowie poinformowała, że gmina Mikołów bierze udział w kampanii Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. "Ogranicz dostępność do alkoholu" opiera się na badaniach oraz literaturze fachowej, która opisuje metodykę działań przynoszących najlepsze efekty w walce ze spożyciem alkoholu oraz zmniejszenia szkód zdrowotnych czy społecznych.

Gmina Mikołów przyłączyła się do kampanii "Ogranicz dostępność do alkoholu".

Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Mikołowie przekazała informację o dołączeniu się gminy Mikołów do kampanii Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. Realizowana jest na zlecenie Ministerstwa Zdrowia.

"Ogranicz dostępność do alkoholu" opiera się na badaniach oraz literaturze fachowej, która opisuje metodykę działań przynoszących najlepsze efekty w walce ze spożyciem alkoholu oraz zmniejszenia szkód zdrowotnych czy społecznych. Kampania skierowana jest do samorządów gminnych, które odgrywają kluczową rolę w regulowaniu dostępności alkoholu na terenach lokalnych.

- Przedmiotem kampanii są działania edukacyjne, które mają zachęcić samorządy do realnego włączenia się w działania, które na celu mają ograniczenie dostępności do alkoholu. - mówi Aleksandra Stolarska, kierownik Miejskiego Ośrodka Pomocy Społęcznej. - Zdecydowaliśmy o przystąpieniu do kampanii, ze względu na to, że działamy już na tej płaszczyźnie. Jako jedna z nielicznych gmin w październiku, 2018 roku, wprowadziliśmy w życie uchwałę, która ograniczyła godziny nocnych sprzedaży napojów alkoholowych. Również ustanowiliśmy ograniczenia dotyczące maksymalnej liczby zezwoleń na handel takimi produktami - dodaje.

Nie przeocz

W zakresie zadań gminy, wynikających z ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi, leży również ingerowanie w nielegalne reklamy oraz promocje napojów alkoholowych.

- Ustawa zabrania reklamy napojów alkoholowych z wyjątkiem piwa. Nie mamy więc możliwości reklamy innych napojów niskoprocentowych, jak chociażby cydru. Czyli, jeśli pojawiają się samochody, na których widnieją znaki towarowe tego trunku, jest to reklama nielegalna – wyjaśnia Anna Puchacz-Kozioł, radca prawny i kierownik działu prawnego Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.

W raport NIK z marca br., znajdują się sformułowania świadczące o tym, że niektóre gminy nie wywiązały się odpowiednio z zadań zmniejszających dostępności alkoholu. Według Katarzyny Łukowskiej, p.o. dyrektor Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, jest to ważna kwestia z punktu widzenia zdrowia Polaków.

Musisz to wiedzieć

od 12 lat
Wideo

Protest w obronie Parku Śląskiego i drzew w Chorzowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera