We wtorek, 29 października, odbyła się sesja rady gminy Ogrodzieniec. Jednym z ważniejszych punktów obrad było przyjęcie uchwały w sprawie wyrażenia sprzeciwu wobec budowy kopalni rud cynku i ołowiu na terenie gminy Ogrodzieniec. Wcześniej podobne uchwały przyjęły gminy Zawiercie, Łazy i Poręba oraz powiat zawierciański.
Protest w Zawierciu. Mieszkańcy mówią NIE budowie kopalni na...
- Temat budowy kopalni to temat poruszany od kilku lat. Moje stanowisko państwo znają. Ta inwestycja może oprócz wpływów do budżetu, nie wnosi nic . W poprzedniej kadencji burmistrz informował, że nic się nie dzieje i nie ma takiej potrzeby. Teraz myślę, że to jest pro-forma. Proszę was w imieniu swoim, mieszkańców gminy i turystów odwiedzających naszą gminę, aby przyjąć ją jednogłośnie - mówiła Anna Pilarczyk-Sprycha, burmistrz gminy Ogrodzieniec.
Gmina Ogrodzieniec nie podejmowała żadnych działań przed wyborami, aby temat kopalni nie został wykorzystany do kampanii wyborczej. Burmistrz stwierdziła, że radni chyba już dobrze znają wszystkie plusy i minusy związane z tą inwestycją. Podkreślała, że do tej pory gmina nic nie robiła. W 2010 roku burmistrz wydał bez konsultacji z mieszkańcami pozwolenie na wykonywanie odwiertów. Druga gmina to Poręba.
Protest przeciw kopalni na Jurze: Mieszkańcy Jury wywieszają...
- Postępowanie nie było upublicznione, było schowane głęboko w szafie. Gmina wydzierżawiała tereny pod odwierty. Bardzo chciałam przeprosić za zaistniałą sytuację i zrobię wszystko, aby na naszym terenie ta kopalnia nie stanęła - mówiła Anna Pilarczyk-Sprycha.
Burmistrz niedawno spotkała się z premierem Mateuszem Morawieckim. Wyraźnie podkreślała, jakie zagrożenia niesie kopalnia. Przypomniała także, że na wniosek starosty wszystkie gminy powiatu zawierciańskiego podpisały sprzeciw wobec budowie kopalni.
- Ogrodzieniec tej inwestycji nie chce. My chcemy się rozwijać turystycznie. Mamy poszerzać bazę hotelową, rozszerzać usługi działalności zamkowej i okołozamkowej. Inwestycji takiej jaką kiedyś była fabryka azbestu w naszej miejscowości nie chcemy - dodała burmistrz Ogrodzieńca.
Mieszkańcy znowu wyrazili sprzeciw budowie kopalni na Jurze ZDJĘCIA
Uchwała została przyjęta jednogłośnie przez wszystkich radncyh gminy Ogrodzieniec. Na sali obecny był także zarząd Stowarzyszenia Nie dla Kopalni. Głos zabrał Marek Szeles, prezes stowarzyszenia.
Zobaczcie koniecznie
- Ta uchwała zamyka krąg czterech gmin, w których inwestor próbuje stworzyć kopalnię. To bardzo istotny i ważny głos. A jeszcze ważniejszy jest głos mieszkańców, który coraz mocniej brzmi. I rozbrzmiewa nie tylko w naszym regionie, ale i w całym kraju. Sprawa kopalni stała się sprawą ogólnopolską. Mam nadzieję, że nie tylko Rathdowney, ale także jakakolwiek inna firma nie będzie w stanie zbudować kopalni w naszym regionie - mówił Marek Szeles.
Nie przegapcie
iPolitycznie - 300 milionów Putina by skorumpować Świat
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na Twitterze!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?