MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Gmina Ogrodzieniec także przeciwna budowie kopalni na Jurze

Paulina Musialska
Paulina Musialska
Przeciwni budowie kopalni są mieszkańcy, samorządy wszystkich gmin powiatu zawierciańskiego oraz posłowie. Organizowane są protesty
Przeciwni budowie kopalni są mieszkańcy, samorządy wszystkich gmin powiatu zawierciańskiego oraz posłowie. Organizowane są protesty UM Łazy (ARC.)
Gmina Ogrodzieniec dołączyła do grona gmin wyrażających sprzeciw wobec budowie kopalni rud cynku i ołowiu na terenie Jury. Uchwała w tej sprawie została przyjęta jednogłośnie. Burmistrz zapewniła, że zrobi wszystko, aby ta inwestycja nie powstała.

We wtorek, 29 października, odbyła się sesja rady gminy Ogrodzieniec. Jednym z ważniejszych punktów obrad było przyjęcie uchwały w sprawie wyrażenia sprzeciwu wobec budowy kopalni rud cynku i ołowiu na terenie gminy Ogrodzieniec. Wcześniej podobne uchwały przyjęły gminy Zawiercie, Łazy i Poręba oraz powiat zawierciański.

Protest w Zawierciu. Mieszkańcy mówią "NIE" budowie kopalni na Jurze

Protest w Zawierciu. Mieszkańcy mówią NIE budowie kopalni na...

- Temat budowy kopalni to temat poruszany od kilku lat. Moje stanowisko państwo znają. Ta inwestycja może oprócz wpływów do budżetu, nie wnosi nic . W poprzedniej kadencji burmistrz informował, że nic się nie dzieje i nie ma takiej potrzeby. Teraz myślę, że to jest pro-forma. Proszę was w imieniu swoim, mieszkańców gminy i turystów odwiedzających naszą gminę, aby przyjąć ją jednogłośnie - mówiła Anna Pilarczyk-Sprycha, burmistrz gminy Ogrodzieniec.

Gmina Ogrodzieniec nie podejmowała żadnych działań przed wyborami, aby temat kopalni nie został wykorzystany do kampanii wyborczej. Burmistrz stwierdziła, że radni chyba już dobrze znają wszystkie plusy i minusy związane z tą inwestycją. Podkreślała, że do tej pory gmina nic nie robiła. W 2010 roku burmistrz wydał bez konsultacji z mieszkańcami pozwolenie na wykonywanie odwiertów. Druga gmina to Poręba.

To tylko jeden z wielu transparentów rozwieszonych w całym powiecie. Podobne znajdziemy na ogrodzeniach posesji w Rokitnie Szlacheckim, przy tzw. drodze kolejowej, rondzie w Zawierciu oraz wiadukcie na ulicy Konstytucji 3 Maja w Łazach

Protest przeciw kopalni na Jurze: Mieszkańcy Jury wywieszają...

- Postępowanie nie było upublicznione, było schowane głęboko w szafie. Gmina wydzierżawiała tereny pod odwierty. Bardzo chciałam przeprosić za zaistniałą sytuację i zrobię wszystko, aby na naszym terenie ta kopalnia nie stanęła - mówiła Anna Pilarczyk-Sprycha.

Burmistrz niedawno spotkała się z premierem Mateuszem Morawieckim. Wyraźnie podkreślała, jakie zagrożenia niesie kopalnia. Przypomniała także, że na wniosek starosty wszystkie gminy powiatu zawierciańskiego podpisały sprzeciw wobec budowie kopalni.

- Ogrodzieniec tej inwestycji nie chce. My chcemy się rozwijać turystycznie. Mamy poszerzać bazę hotelową, rozszerzać usługi działalności zamkowej i okołozamkowej. Inwestycji takiej jaką kiedyś była fabryka azbestu w naszej miejscowości nie chcemy - dodała burmistrz Ogrodzieńca.

Mieszkańcy stanowczo sprzeciwiają się tej inwestycji

Mieszkańcy znowu wyrazili sprzeciw budowie kopalni na Jurze ZDJĘCIA

Uchwała została przyjęta jednogłośnie przez wszystkich radncyh gminy Ogrodzieniec. Na sali obecny był także zarząd Stowarzyszenia Nie dla Kopalni. Głos zabrał Marek Szeles, prezes stowarzyszenia.

Zobaczcie koniecznie

- Ta uchwała zamyka krąg czterech gmin, w których inwestor próbuje stworzyć kopalnię. To bardzo istotny i ważny głos. A jeszcze ważniejszy jest głos mieszkańców, który coraz mocniej brzmi. I rozbrzmiewa nie tylko w naszym regionie, ale i w całym kraju. Sprawa kopalni stała się sprawą ogólnopolską. Mam nadzieję, że nie tylko Rathdowney, ale także jakakolwiek inna firma nie będzie w stanie zbudować kopalni w naszym regionie - mówił Marek Szeles.

Nie przegapcie

od 7 lat
Wideo

Zakaz krzyży w warszawskim urzędzie. Trzaskowski wydał rozporządzenie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera