Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gmina Poczesna wręczyła „Syderyty 2022”. Kto otrzymał statuetki?

OPRAC.:
Piotr Ciastek
Piotr Ciastek
Gmina Poczesna wręczyła „Syderyty 2022”. Kto otrzymał statuetki?
Gmina Poczesna wręczyła „Syderyty 2022”. Kto otrzymał statuetki? fot. Adam Markowski
Już po raz siódmy wręczone zostały „SYDERYTY” - Statuetki wójta gminy Poczesna. Wydarzenie odbyło się 16 lutego. Galę uświetnił koncert Edyty Geppert.

Pomysłodawcą „SYDERYTÓW” jest wójt gminy Poczesna – Krzysztof Ujma, który co roku statuetkami nagradza osoby szczególnie zasłużone dla rozwoju i promocji gminy Poczesna. Tak zrodził się pomysł statuetki, w której umieszczony został kawałek rudy żelaza, kawałek syderytu (występował on i był wydobywany z pocześniańskiej ziemi). Statuetkę zaprojektował światowej sławy artysta-rzeźbiarz – Jerzy Kędziora – mieszkaniec gminy Poczesna.

„SYDERYTY” przyznawane są w następujących kategoriach:

  • Oświata, kultura, sztuka
  • Sport, zdrowie, opieka społeczna, ochrona środowiska
  • Przedsiębiorczość
  • Szczególne zasługi na rzecz Gminy Poczesna

Trzy lata temu, w 2019 roku zainaugurowana została jeszcze jedna kategoria: „Super SYDERYT – Przyjaciel Gminy Poczesna”.
„SYDERYTY 2022” odbyły się 16 lutego 2023 roku.

Prowadzącymi tegorocznej gali byli dyrektor Gminnego Centrum Kultury Informacji i Rekreacji oraz Gminnej Biblioteki – Iwona Skorupa oraz dyrektor Szkoły Podstawowej nr 15 Tomasz Szczygłowski. Podczas inauguracji gali wójt Krzysztof Ujma wraz z doktorem Juliuszem Sętowskim – historykiem, szefem Ośrodka Dokumentacji Dziejów Częstochowy – przedstawili prezentację nawiązującą do górniczych tradycji pocześniańskiej ziemi. Następnie wszyscy mieli okazję obejrzeć krótkie filmy prezentujące sylwetki tegorocznych laureatów, którym statuetki wręczali: wójt Krzysztof Ujma wraz z Przewodniczącą Rady Gminy Poczesna – Iwoną Chołą.

Gwiazdą tegorocznej Gali była Edyta Gepper, której recital odbył się na zakończenie tegorocznych „SYDERYTÓW”.

Laureaci „SYDERYTÓW 2022”

Małgorzata Kempa, kategoria: Przedsiębiorczość
Jest właścicielką firmy „Wyrób i sprzedaż zniczy „Małgorzata”” znajdującej się w Bargłach, przy ulicy Śląskiej 180 (w 100 procentach z kapitałem polskim). Firma w tym roku - w lipcu - będzie obchodzić swoje 30-te urodziny. To firma rodzinna, która powstała 1 lipca 1993 roku. Małgorzata Kempa jest mieszkanką Bargłów, w Gminie Poczesna, jest mamą: Roksany i Damiana oraz babcią trójki wnucząt: Filipa, Aleksandry i Poli. Córka Roksana oraz syn Damian również angażują się w pracę w firmie: Roksana odpowiedzialna jest za kontakty z klientami oraz przygotowywanie nowych ofert firmy, natomiast syn Damian zarządza parkiem maszyn oraz całą produkcją.

Parafialny Oddział Akcji Katolickiej przy Parafii św. Jana Chrzciciela w Poczesnej kategoria: Oświata, kultura, sztuka

Formalnie Parafialny Oddział Akcji Katolickiej w Poczesnej został powołany 30 maja 2016 roku, dekretem ks. Abp Wacława Depo, natomiast stowarzyszenie działało z potrzeby serca już dużo wcześniej. Celem jego działalności jest wychowywać, ukształtować społeczeństwo w oparciu o wartości chrześcijańskie, uczyć patriotyzmu. Parafialny Oddział Akcji Katolickiej w Poczesnej działa bardzo prężnie i liczy blisko 50 członków.

Józef Chmiel, kategoria: Sport, zdrowie, opieka społeczna, ochrona środowiska

Pochodzi z Podkarpacia. Na pocześniańską ziemię przeprowadził się ponad pół wieku temu. Poszedł za głosem serca. Na studiach geodezyjnych w Krakowie poznał mieszkankę miejscowości Wrzosowa, ówczesną studentkę farmacji – Annę. Do dnia dzisiejszego wspólnie idą przez życie. - Podjęliśmy decyzję o budowie domu w Korwinowie wraz z Punktem Aptecznym. Wraz z żoną uważaliśmy, że każde pokolenie powinno po sobie coś trwałego zostawić po to by następnemu pokoleniu żyło się lepiej. Dlatego będąc już na emeryturze wybudowaliśmy wielkim wysiłkiem „Aptekę Rodzinną” w Kolonii Poczesnej, która mam nadzieję dobrze służy mieszkańcom Gminy - przekonywał Józef Chmiel.

Mieczysława Tomala kategoria: Szczególne zasługi na rzecz Gminy Poczesna

Od 72 lat mieszka na terenie gminy Poczesna, w tym samym domu, do którego wprowadziła się jako młoda mężatka. Mając doświadczenia pracy jako urzędniczka, dostała pracę w Urzędzie Gminy we Wrzosowej w dziale ewidencji ludności. Wspomina, że w tamtych czasach urzędnik nie tylko wykonywał pracę kancelaryjną. Urząd traktował po trosze jak swój dom. Opowiada, że wraz z koleżankami myły okna, wieszały firanki, sadziły kwiaty… Pani Mieczysława wspomina, że szczególnie lubiła te ogrodowe prace. Miłość do uprawiania ziemi zaszczepili w niej rodzice, którzy mieli pole, przydomowy ogródek. Ona chętnie pomagała, a przy pracach ogrodowych całkowicie się relaksowała. W Urzędzie Gminy we Wrzosowej Mieczysława Tomala była kierowniczką Urzędu Stanu Cywilnego. Wyjaśnia, że nie mogła narzekać na brak pracy. Wówczas każdy musiał mieć ślub cywilny – czasami było ich nawet 18 dziennie. Obliczyła, że w sumie udzieliła 2400 ślubów.

Szymon Giżyński, wiceminister kultury „Super SYDERYT – Przyjaciel Gminy Poczesna”

Urodził się 8 marca 1956 r. w Częstochowie. Ukończył filologię polską na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach. Polski polityk, parlamentarzysta i sekretarz stanu. Założyciel i pierwszy prezes Częstochowskiego Towarzystwa Gospodarczego, współzałożyciel i w latach 1991–1997 redaktor naczelny „Gazety Częstochowskiej”, współzałożyciel i od 1999 roku do dzisiaj prezes Fundacji Na Rzecz Utworzenia Uniwersytetu Częstochowskiego, współzałożyciel i w latach 2002–2007 wiceprezydent samorządowej Izby Przemysłowo-Handlowej w Częstochowie.

Od 2 lipca 2018 roku pełnił funkcję Sekretarza Stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Od 1 grudnia 2021 roku – Sekretarz Stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Poseł IV, V, VI, VII, VIII i IX kadencji. Przed wyborami samorządowymi w 1990 roku objął stanowisko pełnomocnika rządu (w randze wicewojewody) ds. samorządu terytorialnego w województwie częstochowskim. Swoje doświadczenie administracyjne poszerzył, sprawując w latach 1997–1998 funkcję Wojewody Częstochowskiego, a w latach 2000–2001 – stanowisko dyrektora Śląskiego Oddziału Regionalnego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Częstochowie.

- Ma wybitne zasługi dla rozwoju kultury w powiecie częstochowskim, jako działacz na rzecz edukacji artystycznej i popularyzator polskiego dziedzictwa kulturowego. Inicjator wielu przedsięwzięć, które odgrywają znaczącą rolę w budowaniu naszej tożsamości narodowej - czytamy w opisie kandydatury Szymona Giżyńskiego.

LAUREACI STATUETEK Z POPRZEDNICH LAT

  • „SYDERYTY 2015”: - Oświata, kultura, sztuka: Jerzy Kędziora; - Sport, zdrowie, opieka społeczna, ochrona środowiska: Henryk Pałasz; - Przedsiębiorczość: Krzysztof Krzyczmonik; - Szczególne zasługi na rzecz Gminy Poczesna: Andrzej Cupiał.
  • Druga edycja „Syderytów” miała miejsce w 2017 roku. Laureatami „Syde
  • „SYDERYTY 2016”: - Przedsiębiorczość: Maksymilian Wawrzyńczak; - Oświata, kultura i sztuka: Mirosława Truchta-Nowicka; - Sport, zdrowie, opieka społeczna i ochrona środowiska: Klub Sportowy OLIMPIA Huta Stara B; - Szczególne zasługi na rzecz Gminy Poczesna: Maria Adamus i Regina Krzyczmonik.
  • „SYDERYTY 2017”: - Przedsiębiorczość: Bożena i Artur Dróżdż; - Oświata, kultura i sztuka: Marian Kołodziej; - Sport, zdrowie, opieka społeczna i ochrona środowiska: Jerzy Ślęzak i Leon Kuta; - Szczególne zasługi na rzecz Gminy Poczesna: Grażyna Jarawka.
  • „SYDERYTY 2018”: - Przedsiębiorczość: Przemysław Błaszak;
  • - Oświata, kultura i sztuka: Justyna Wilk; - Sport, zdrowie, opieka społeczna i ochrona środowiska: Marek Morzyk; - Szczególne zasługi na rzecz Gminy Poczesna: Andrzej Patorski. W roku 2019, po raz pierwszy zostały przyznane dwie statuetki: „Super Syderyt – Przyjaciel Gminy Poczesna”. Otrzymali je: Poseł do Parlamentu Europejskiego – Jadwiga Wiśniewska oraz Radny Sejmiku Województwa Śląskiego – Stanisław Gmitruk.
  • „SYDERYTY 2019” :- Oświata, kultura, sztuka – Dorota Wiśniewska; Sport, zdrowie, opieka społeczna, ochrona środowiska - Barbara Wąsińska; -Przedsiębiorczość – Beata Chochaus–Międła; Szczególne zasługi na rzecz Gminy Poczesna – Jan Wawrzyńczak;
  • Laureatem „Super Syderyta – Przyjaciela Gminy Poczesna” został – ks. Ryszard Umański.
  • W przyznawaniu statuetek nastąpiła półtoraroczna przerwa spowodowana pandemią. W tym roku w blasku fleszy „Syderyty” odebrali w kategoriach:
  • „SYDERYTY 2021”: - Przedsiębiorczość: Przedsiębiorstwo Produkcyjno - Handlowo - Usługowe „Pio-Mar” Łuksiewicz Spółka Jawna ; - Sport, zdrowie, opieka społeczna, ochrona środowiska: Kazimierz Cierpiał ; - Oświata, kultura i sztuka:
  • Zespół Śpiewaczy Kwiaty Jesieni; - Oświata, kultura i sztuka: Marian Lenartowicz; - Szczególne zasługi na rzecz Gminy Poczesna: Tadeusz Radomiak - Prezes Koła PZW Poczesna; - „Super Syderyta – Przyjaciela Gminy Poczesna” Zdislav Mażejko.

(źródło: Gmina Poczesna)

Nie przeocz

Zobacz także

Musisz to wiedzieć

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera