Gmina Poraj – Zalew Atrakcji, na co dzień!

Materiał partnerski
Udostępnij:
Malownicze ukształtowanie terenu, hektary lasów sosnowych, atrakcje turystyczne, Zalew Porajski, bardzo dobre połączenie drogowe i kolejowe, rozwinięta baza rekreacyjno-sportowa, liczne placówki oświatowe, w tym dwa żłobki gminne, dobra infrastruktura techniczna oraz dużo inwestycji, a także bogata oferta wydarzeń kulturalnych oraz wiele miejsc ułatwiających realizację swoich pasji powodują, że Gmina Poraj jest wspaniałym miejscem do zamieszkania, cieszącym się powszechną opinią miejsca wypoczynku i relaksu, z dala od wielkomiejskiego zgiełku.

Gmina Poraj leży w północnej części województwa śląskiego, w powiecie myszkowskim. Zajmuje obszar o powierzchni 58,53 km2. Zamieszkuje ją łącznie ok. 11 tys. mieszkańców w ośmiu sołectwach: Poraj, Żarki Letnisko, Jastrząb, Choroń, Masłońskie, Kuźnica, Dębowiec i Gęzyn. Jest jedną z ciekawszych i godnych uwagi gmin subregionu częstochowskiego. Charakteryzuje się dużą lesistością i zachwycającym ukształtowaniem terenu oraz wspaniałym zbiornikiem wodnym - Zalewem Porajskim, nad brzegami którego usytuowane są liczne ośrodki żeglarskie i rekreacyjne. Dzięki temu Gmina Poraj jest idealnym miejscem dla turystów, a przede wszystkim dla mieszkańców i właśnie taką opinią może się poszczycić. Prawie każdy, kto mieszka w województwie śląskim zna Gminę Poraj jako wspaniałe miejsce wypoczynku i relaksu, pełne lasów i czystego powietrza, usytuowane z dala od wielkomiejskiego zgiełku. Każdy, kto tu przyjedzie, nie chce wyjeżdżać. Dlatego nadal tak wiele osób postanawia wybrać Gminę Poraj jako swój nowy dom.

Po zamieszkaniu w Gminie Poraj mieszkańcy odnajdują szereg ułatwień i korzyści płynących z dokonanego wyboru. Najważniejsze jest to, że mieszka się tu przyjemnie i w korzystnym otoczeniu. Urząd Gminy to miejsce przyjazne interesantom, gdzie można szybko i łatwo załatwić wszystkie sprawy. Gmina Poraj uruchomiła wiele narzędzi, dzięki którym mieszkańcy mogą się łatwo kontaktować z samorządem i dowiedzieć, co się dzieje w okolicy, a także poznać bieżące informacje dotyczące działań i inwestycji podejmowanych w najbliższym otoczeniu. Służą temu bezpłatny społeczno-kulturalno-oświatowy informator gminny „Kurier Porajski”, nowoczesna i przyjazna strona internetowa urzędu oraz podmiotów gminnych (Gminnego Ośrodka Kultury, Centrum Informacji Turystycznej, Gminnej Biblioteki Publicznej), a nawet komunikacja sms-owa (np. powiadomienia spółki komunalnej PORECO). Często przeprowadzane akcje plakatowania sołectw także pozwalają mieszkańcom na zapoznanie się z bieżącymi wydarzeniami.

A dzieje się dużo. Każdego roku Gmina Poraj organizuje szereg ciekawych wydarzeń kulturalnych, a w sezonie letnim imprez plenerowych, jak choćby Dni Gminy Poraj, Festiwal Piosenek Janusza Gniatkowskiego, Folkloriada Jurajska, Festiwal Disco Polo Dance, Imieniny Hrabiny, Chorońskie Prażuchy, Szantowisko, Zalew Biegaczy, Międzynarodowy Wyścig w Kolarstwie Przełajowym, Fotorajd Klasyków, Plenerowe Kino Letnie nad Zalewem, Puchar Modeli Wodnosamolotów, różne regaty i imprezy wodne, festyny szkolne i pikniki rodzinne. Ponadto w ciągu roku funkcjonuje kino „Bajka”, organizowanych jest szereg wystaw w Galerii Sztuki Współczesnej, a filie Biblioteki i świetlice środowiskowe szykują rozmaite akcje i konkursy.

Władze Gminy Poraj jednak dobrze wiedzą, co jest na co dzień najważniejsze i na czym opiera się nasza przyszła lokalna społeczność – oczywiście na dzieciach i młodzieży. W każdym sołectwie znajduje się szkoła podstawowa, która oferuje wspaniałe warunki nauki, dobrych nauczycieli i szereg zajęć dodatkowych. Ponadto na terenie gminy znajdują się dwa przedszkola, dwa gminne żłobki, aż trzy oddziały przedszkolne oraz w każdym sołectwie świetlica środowiskowa. Dzieciaki mogą realizować swoje pasje na rozmaitych zajęciach w Gminnym Ośrodku Kultury oraz we wszystkich filiach Biblioteki, w których zawsze coś się dzieje. Przy gminnym klubie sportowym Polonia Poraj funkcjonuje szkółka piłkarska, która prowadzi treningi dla wszystkich chętnych sportowców.

Zresztą w Gminie Poraj od dawna już dostrzegamy ogromne znaczenie sportu i wspieramy jego rozwój, stwarzając warunki i możliwości dające dzieciom, młodzieży, a także dorosłym do rozwijania zainteresowań sportowych. Ogromny kompleks rekreacyjno-sportowo-kulturalny „Strefa Wrażeń” w Poraju, w skład którego wchodzi boisko do piłki nożnej, siatkówki plażowej i koszykówki, bieżnia lekkoatletyczna, kort tenisowy, skate park, siłownia zewnętrzna, plac zabaw dla dzieci, kącik gier zewnętrznych (ping-pong, piłkarzyki, szachy), kamień boulderowy, a zimą lodowisko, „Orliki” i boiska wielofunkcyjne przy każdej szkole, place zabaw dla dzieci i siłownie zewnętrzne w każdej miejscowości, a nawet basen na rzece Czarka to bezsprzeczne dowody na to, jak ważna jest w Gminie Poraj aktywność ruchowa oraz rozwinięta infrastruktura sportowa, z której każdy może bezpłatnie korzystać. Na terenie gminy funkcjonują także wypożyczalnie sprzętu wodnego i rowerów, organizowane są zajęcia sportowe dla dzieci i dorosłych (m.in. zumba, ćwiczenia dla seniorów, treningi ju-jitsu). Co więcej, pomoc finansową uzyskują kluby sportowe oraz stowarzyszenia, które działają na rzecz lokalnych społeczności, a co roku organizowanych jest szereg imprez sportowych o charakterze ogólnopolskim, regionalnym i gminnym. Gmina Poraj posiada tytuł Lidera Sportu oraz Certyfikat Polskiego Klubu Infrastruktury Sportowej „Sportowa Gmina”.

Od kilku lat Gmina Poraj przyznaje również nagrody za szczególne osiągnięcia uczniów w dziedzinie sportu, kultury i nauki, a corocznie organizowana Gala Sportu potwierdza sukcesy naszych młodych mieszkańców.

Gmina Poraj zawsze chętnie wychodzi naprzeciw wszelkim inicjatywom obywatelskim. Wspieramy działalność organizacji pozarządowych, pomagamy stowarzyszeniom, a mieszkańcom bezpośrednio oddajemy do dyspozycji budżet sołecki, który przeznaczają na wybrany przez siebie cel.

Od zeszłego roku działa Spółdzielnia Socjalna Poractive, która daje pracę bezrobotnym z naszej gminy i zajmuje się usługami związanymi z pielęgnacją terenów zielonych, pracami porządkowymi, drobnymi robotami budowlanymi, a także usługami stolarskimi. Z kolei w tym roku zostało powołane do życia Centrum Inicjatyw Społecznych, które organizuje reintegrację zawodową i społeczną osób wykluczonych lub zagrożonych wykluczeniem społecznym. Zrealizowaliśmy również projekt „Przeciwdziałanie wykluczeniu cyfrowemu w Gminie Poraj”, w ramach którego ponad 270 bezpłatnych komputerów z pełnym oprogramowaniem i bezpłatnym dostępem do Internetu trafiło do mieszkańców naszej gminy.

Sprawnie funkcjonuje gminny ośrodek zdrowia, który z roku na rok oferuje coraz większy wybór lekarzy specjalistów oraz badań diagnostycznych. Pacjenci mogą także leczyć się w kilku samodzielnych przychodniach, które także mogą pochwalić się atrakcyjną ofertą zdrowotną.

Zainteresowani mieszkańcy mogą uzyskać w Urzędzie Gminy Poraj oraz ośrodkach zdrowia bezpłatną „Kopertę Życia”, czyli specjalny zestaw dla seniorów i wszystkich chcących dbać o swoje bezpieczeństwo, przygotowany po to, by w nagłych przypadkach można było szybciej i łatwiej udzielić pomocy lekarskiej na miejscu w domu w nagłych przypadkach. Z kolei świeżo upieczeni rodzice mogą odebrać dla swojej pociechy „Skarb Gminy Poraj”, czyli wyprawkę dla noworodka, w skład której wchodzi szyty przez lokalnego przedsiębiorcę becik, śpioszki, chusteczki nawilżane, gryzak oraz oliwka lub inny kosmetyk dziecięcy.

Infrastruktura techniczna Gminy Poraj jest dobrze rozwinięta dzięki opracowanym i wykorzystywanym w praktyce planom zagospodarowania terenów, uwzględniających potrzeby mieszkańców i środowiska, położenie geograficzne, rodzaj gruntów oraz walory turystyczne obszaru. Jednym z priorytetowych działań władz gminnych jest stała rozbudowa i modernizacja istniejącej infrastruktury technicznej, drogowej, wodociągowej, kanalizacyjnej, a także społecznej i ekologicznej, wynikająca z potrzeby poprawy życia mieszkańców i zgodna z ich oczekiwaniami.

Liczne remonty nawierzchni dróg, bieżące utrzymanie dróg gruntowych, budowa ścieżek rowerowych oraz ciągów pieszych to tylko niektóre z przykładów. Stale rozbudowywana, w miarę możliwości i dostępu do funduszy zewnętrznych, jest sieć kanalizacyjna w miejscowościach Jastrząb, Żarki Letnisko oraz Masłońskie. Regularne uzupełnianie oświetlenia ulicznego oraz zamiana starych lamp na nowoczesne, LED’owe, a tym samym energooszczędne i bardziej ekologiczne, jest widoczne na ulicach całej gminy. System monitoringu najważniejszych miejsc publicznych znacznie podnosi bezpieczeństwo i już nie raz pomógł w wyjaśnieniu spornych kwestii.

Dobre połączenie kolejowe powoduje, że do naszej Gminy bardzo łatwo jest się dostać, a mieszkańcy mają do dyspozycji wspaniały środek transportu dowożący ich codziennie do pracy lub do szkoły. W najbliższej przyszłości zaplanowano budowę nowoczesnego Centrum Przesiadkowego w Poraju, które spowoduje, że podróż koleją stanie się jeszcze łatwiejsza i przyjemniejsza.

Niewątpliwie Gmina Poraj jest idealnym miejscem do całorocznego wypoczynku, a także świetnym miejscem do zamieszkania. Cieszy się powszechną renomą miejsca tradycyjnie uznanego za obszar zapewniający atrakcyjny wypoczynek, z dala od wielkomiejskiego zgiełku. Każdy mieszkaniec może cieszyć się wspaniałym powietrzem, którego korzystny mikroklimat zapewniają gęste lasy sosnowe. Swój raj na ziemi odnajdzie u nas każdy miłośnik kultury, sportu, sportów wodnych, wędkarstwa, turystyki pieszej, konnej i rowerowej. U nas nie ma czasu na nudę. Na każdego czeka prawdziwy „Zalew Atrakcji”, nawet na co dzień!

Więcej informacji: www.ugporaj.pl oraz www.aktywnyporaj.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Więcej informacji na stronie głównej Dziennik Zachodni
Dodaj ogłoszenie