Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gmina przejmie pałac w Ciasnej? A co z pałacem w Sierakowie Śląskim?

Piotr Ciastek
Piotr Ciastek
Pałac w CiasnejZobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Pałac w CiasnejZobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Powiat Lubliniecki/arc gmina Ciasna
Gmina Ciasna kolejny raz szykuje się do przejęcia Zespołu Pałacowo – Parkowego, z pięknym pałacem wzniesionym przez ród von Klitzingów w latach 1904 – 1908. Gmina zapowiada też remont pałacu w Sierakowie Śląskim, który przez lata popadał w ruinę. Czy tym razem fatalny los zabytków się odwróci?

Powiat lubliniecki w zasobach, którego znajduje się pałac w Ciasnej, od lat bezskutecznie próbuje sprzedać budynek. Cena spadła, ale chętnych wciąż nie ma. Gmina Ciasna oferowała, że nieodpłatnie przejmie pałac, jednak do tej pory do tego nie doszło. Teraz może się to zmienić. Jak mówi nam wójt gminy Zdzisław Kulej, są duże szanse na przejęcie pałacu.

- Złożyliśmy wniosek do starosty o przekazanie nam tego zamku. Czy to będzie się wiązało z kosztami, czy też nie to zdecyduje o tym Zarząd Starostwa. Czekamy na wiadomości w tej sprawie. Jesteśmy w stanie przejąć ten pałac i zagospodarować. Kiedy uda nam się to zrobić, chcemy go rozbudować, by służył jako placówka oświatowa w Ciasnej - mówi wójt gminy Ciasna, Zdzisław Kulej.

Gmina szykuje się też do przetargu na przygotowanie modernizacji i odbudowy zamku w Sierakowie Śląskim. Na razie zatrudniona została firma do zrobienia wyliczeń i przygotowania wszelkiej dokumentacji do rozpisania przetargu na dokumentację odbudowy pałacu. Firma ta ma też przedstawić najlepszą formę wykorzystania tego miejsca. Odnowiony ma zostać nie tylko budynek, ale i przylegający do niego park.

- Na to mamy pieniądze. Podpisaliśmy umowę z firmą, która w tym miesiącu rozpoczyna prace. Do końca roku firma ma opracować całą strategię odnowienia tego zamku. Potem przyjdzie czas na rozpisanie przetargu na zrobienie dokumentacji, a później będziemy składali wnioski o dofinansowanie - mówi wójt Kulej.

Inwestycja będzie realizowana etapami, gdyż gmina uważa, że w całości będzie trudno o dofinansowanie. Na chwilę obecną rewitalizacja pałacu i parku w Sierakowie może kosztować około 30 mln zł. Odbudowa ma potrwać około 3 lat.

Historia pałacu w Ciasnej

Z początkiem XX w. Ciasna znalazła się w rękach Kitzingów, którzy na fundamentach poprzedniej budowli wznieśli (w latach 1904-1908) istniejący tutaj do dziś pałac. W latach trzydziestych XX wieku obiekt został upaństwowiony przez władze nazistowskie, a po wybuchu II wojny przekształcony w szpital polowy. W 1943 r. w wyniku pożaru zniszczeniu uległ dach i fragmenty górnej części rezydencji. Po wojnie mieściło się tutaj Państwowe Gospodarstwo Rybackie. Rok 1953 przyniósł przekształcenie pałacu w Państwowy Dom Wczasów Dziecięcych.

W 1982 r. utworzono tutaj Dom Dziecka. Wzniesiony na planie prostokąta, murowany budynek pałacu posiada dwie kondygnacje i nakryty jest mansardowym dachem z lukarnami i oknami typu wole oko. W fasadzie uwagę zwraca ryzalit z głównym wejściem, któremu towarzyszą schody oraz ganek ocieniony balkonem. Zwieńczenie ryzalitu stanowi trójkątny przyczółek z kartuszem herbowym. Podobny ryzalit znajduje się w tylnej fasadzie budynku. Niestety na skutek remontów pałac zatracił wiele ze swych pierwotnych cech stylowych. Obok rezydencji położony jest przypałacowy ogród.

Historia pałacu w Sierakowie Śląskim

Pałac w Sierakowie Śląskim stojący w parku był kiedyś centrum rozrywki i kultury. To tutaj odbywały się zebrania a w wolnych chwilach mieszkańcy spotykali się w klubie. Dziś to ulega stopniowemu niszczeniu i nie przypomina okazałego pałacu. Ów pałac zmieniał wielokrotnie swoich właścicieli.

Nie przeocz

Wybudowano go w Sierakowie w drugiej połowie XIX wieku. Po drugiej wojnie światowej zdewastowany pałac przekazano Gminnemu Ośrodkowi Kultury w Ciasnej. W 1989 roku zespół parkowo-pałacowy sprzedano Kazimierzowi Parasolowi, który już kilka lat później odsprzedał posiadłość.

Nieremontowany pałac w Sierakowie wędruje tak wśród kolejnych właścicieli i powoli popada w ruinę. Pałac wymaga gruntownego remontu w przeciwnym razie w każdej chwili może się zawalić. Niestety czeka na renowacje od lat. A to prawdziwa w Sierakowie i w powiecie. Ten neobarokowy pałac składa się z parterowego korpusu i dwóch dwukondygnacyjnych skrzydeł bocznych.

Kiedyś był sercem wsi. Przebierali się tu piłkarze, była apteka, kino, biblioteka. Organizowano bale i wesela. Niestety rzeczywistość PRL-u doprowadziła do utracenia tego piękna.

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Pomorskie Targi Mieszkaniowe "Dom Mieszkanie Wnętrze" w Gdyni

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera