Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gmina Żarnowiec

Materiały Gminy Żarnowiec
Kompleks szkół im. Jana Pawła II w Żarnowcu.
Kompleks szkół im. Jana Pawła II w Żarnowcu.
Gmina Żarnowiec jest gminą wiejską o typowym charakterze rolniczym, położona w północno – wschodniej części woj. śląskiego. W strukturze gospodarstw przeważają producenci rolni, którzy sprzedają w skali roku około 35 mln litrów mleka, 2 tys. ton mięsa wołowego, 1 tys. ton mięsa wieprzowego i 2 tys. ton drobiu.

Bardzo małe zaludnienie, 38 mieszkańców na km2 – w Polsce 124 mieszkańców na km2 sprawia, że zbudowanie i utrzymanie infrastruktury cywilizacyjnej dla 4750 mieszkańców jest dużym wyzwaniem.

Wybudowanych zostało ponad 140 km dróg o dobrej nawierzchni asfaltowej. Doprowadzono do wszystkich 14 sołectw sieć wodociągową, zmodernizowano linie energetyczne i oświetlenie uliczne, rozprowadzono sieć telefoniczną i szybki Internet.

W ostatnim czasie pozyskano środki zewnętrzne i zamontowano 691 instalacji solarnych do pozyskiwania ciepłej wody użytkowej.
W Żarnowcu wybudowano nowoczesną oczyszczalnię ścieków wraz z częścią kanalizacji sanitarnej, a dla gospodarstw oddalonych, zaplanowano budowę 380 przydomowych oczyszczalni ścieków.

Zmodernizowano 10 budynków Ochotniczej Straży Pożarnej, w których są świetlice. Prężnie działa 12 jednostek Ochotniczej Straży Pożarnej wyposażonych w niezbędny sprzęt i umundurowanie oraz 13 Kół Gospodyń Wiejskich, w których 267 pań przekazuje tradycje młodszemu pokoleniu.

Gmina Żarnowiec to długa historia, tradycja oraz nowoczesność. Już w Kronice Galla Anonima wspomina się o miejscowości Żarnowiec, gdzie 919 lat temu było spotkanie Króla Władysława Hermana z synami Zbigniewem i Bolesławem. W Żarnowcu był, już niestety nieistniejący, zamek wybudowany przez Króla Kazimierza Wielkiego, w którym przez 2 lata więziona była jego żona Adelajda.

Na terenie gminy można zwiedzać ruiny niezakończonej budowli zamku w Udorzu, Kościoły w: Żarnowcu, Chlinie, Łanach Wielkich, galerię w Woli Libertowskiej, spichlerze w Udorzu. Skorzystać można także ze spływu kajakowego nieuregulowanymi odcinkami rzeki Pilicy, aktywnie wypocząć w Stadninie Koni w Udorzu oraz przejechać się 55 km tras rowerowych wśród pól, lasów i łąk.

Wszystkie dzieci mają możliwość spędzać czas w nowoczesnym Przedszkolu, a starsze dzieci i młodzież pobierać naukę w trzech Szkołach Podstawowych oraz Zespole Szkół Rolniczych.

Na nowoczesnym boisku sportowym w Żarnowcu, często nawet wieczorem, można zobaczyć trenującą młodzież natomiast do dyspozycji dzieci w różnych miejscowościach, są place zabaw.

Gminny Ośrodek Kultury Sportu i Turystyki od lat promieniuje na okoliczne miejscowości swoją działalnością, zdobywając wiele nagród i wyróżnień. Do najlepszych zespołów można zaliczyć Kapelę Regionalną „Żarnowiacy” oraz Wielopokoleniowy Zespół Regionalny ”Korona Żarnowca”. Od ponad 100 lat nieprzerwanie uświetniają uroczystości gminne trzy Orkiestry Dęte w Łanach Wielkich, Woli Libertowskiej oraz Chlinie.

Gminna Biblioteka Publiczna i jej placówki: Filia w Łanach Wielkich i Punkt w Otoli oferują bogaty księgozbiór wraz z cyklicznie wydawaną od 1994 r. gazetą „Echo Żarnowca”.

Dla seniorów rozpoczynamy adaptację budynku po byłej Szkole Podstawowej w Woli Libertowskiej na dzienny dom seniora, do którego będziemy dowozić i odwozić wszystkich zainteresowanych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!