Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gminy Metropolii zaoszczędzą łącznie ponad 3 mln złotych na zakupie gazu

Szymon Bijak
Szymon Bijak
3 mln złotych oszczędzą gminy z Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii na wspólnym kupnie gazu.
3 mln złotych oszczędzą gminy z Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii na wspólnym kupnie gazu. Archiwum DZ
Ponad 3 mln złotych - tyle mają zaoszczędzić gminy Metropolii, które wspólnie kupią gaz w ramach grupy zakupowej. Przetarg wygrała spółka PGNiG, a wartość zamówienia to 38,3 mln zł.

Tak już zostało to wspomniane na początku: 3 mln złotych oszczędzą gminy z Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. Otrzymane kwoty są niższe od średnich cen sprzed ogłoszenia przetargu o ok. 11 proc., a od standardowego cennika dostawcy – o ok. 33 proc.

Gaz wspólnie będzie kupować 25 gmin łącznie dla swoich 66 jednostek, a w ciągu dwóch najbliższych lat popłynie do nich łącznie 225 gigawatogodzin (GWh) tego paliwa.

Będzie on dostarczany do m.in. szkół, przedszkoli, muzeów, szpitali, urzędów oraz zakładów komunalnych. Na liście odbiorców znalazły się chociażby: Teatr Miejski w Gliwicach, Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu, Zakład Oczyszczania Miasta Mysłowice czy też Sosnowiecki Szpital Miejski.

- Grupa zakupowa gazu uzyskała ceny, które są sporo niższe w porównaniu do sytuacji, gdyby poszczególne gminy ogłaszały postępowania w tej sprawie samodzielnie - mówi Karolina Mucha-Kuś, dyrektor Departamentu Projektów i Inwestycji.

- To pokazuje, że wspólne, skoordynowane działania i zamówienie dużego wolumenu paliwa, przynosi rzeczywiste korzyści i oszczędności. Zapewnia to stabilność dostaw w ciągu dwóch lat i niższe koszty funkcjonowania. Z analizy, którą otrzymaliśmy wynika, że łącznie gminy zapłacą mniej o ponad 3 miliony złotych – dodaje Mucha-Kuś.

W ramach ciekawostki można dodać, że średnia cena za 1 kWh (kilowatogodzinę), którą Metropolia otrzymała w ogłoszonym przez nią przetargu, wyniosła dokładnie 8,9 groszy. Natomiast średnia cena w przeszłości była o 11 proc. wyższa i wynosiła w związku z tym 10,07 groszy/kWh. Z kolei, gdyby wziąć pod uwagę standardowy cennik PGNiG, to w tym okresie średnia cena wynosiła 13,3 groszy/kWh (33 proc. niższa).

- Warto również dodać, że tuż po rozstrzygnięciu przez nas przetargu, otrzymaliśmy informację, że jeden z podmiotów, który w tym samym czasie prowadził swoje indywidualne postępowanie, uzyskał cenę w wysokości ponad 11 groszy za 1kWh. To 27 proc. drożej od naszej oferty. My dzięki wspólnym zakupom zapłacimy mniej – wyjaśnia Karolina Mucha-Kuś.

- Największe oszczędności występują u tych zamawiających, którzy posiadali ceny cennika podstawowego. W przypadku niektórych miast możemy zaobserwować, że uzyskana przez nie cena w przetargu grupy zakupowej nie zmieniła się znacznie w odniesieniu do umów, które podpisywali samodzielnie. Niemniej jednak możemy powiedzieć, że one również relatywnie zaoszczędzą, ponieważ ceny gazu w 2019 roku wzrosły w porównaniu z ubiegłym rokiem. Uzyskując ponownie ceny na podobnym poziomie jak przed rokiem, czy dwoma laty, to duży sukces, ponieważ daje stabilność, że ta – względnie – niższa cena będzie utrzymana do 2021 roku – mówi Leszek Rojczyk, prezes zarządu spółki Energia Optimum, która analizę dla Górnosląsko-Zagłębiowskiej Metropolii wykonała.

Na samym końcu warto przypomnieć, że Metropolia od 2018 roku prowadzi również wspólny zakup energii elektrycznej. To największa tego typu inicjatywa w naszym kraju.

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera