Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gminy Śląska Cieszyńskiego chcą kupić tani prąd

Jacek Drost
Samorządy liczą na to, że energia będzie znacznie tańsza
Samorządy liczą na to, że energia będzie znacznie tańsza Jacek Drost
Jeszcze w tym tygodniu zostanie ogłoszony przetarg na dostawę energii dla tzw. grupy zakupowej na Śląsku Cieszyńskim. Grupę tworzą nie tylko samorządy, ale także wiele innych instytucji i stowarzyszeń działających na terenie powiatu cieszyńskiego.

Wspólne zakupy prądu sprawią, że będzie on o wiele tańszy niż do tej pory. Wprawdzie mieszkańcy bezpośrednio nie odczują tego w swoich kieszeniach, ale nie jest wykluczone, że niebawem za zaoszczędzone pieniądze zostaną zrobione jakieś inwestycje w gminach - wyremontowany będzie kawałek drogi czy uporządkowany jakiś skwerek - i wtedy każdy będzie mógł powiedzieć, że przystąpienie do inicjatywy miało sens.

- Duży może więcej - żartuje Mieczysław Szczurek, burmistrz Cieszyna, dodając, że nie zastanawiali się wiele, czy gmina powinna wspólnie z innymi podmiotami kupować energię. - Doświadczenia z innych rejonów pokazują, że zawsze jest to opłacalne - podkreśla burmistrz Szczurek.

Bogdan Kasperek, dyrektor Biura Stowarzyszenia Ziemia Cieszyńska, które koordynuje wspólne zakupy energii, wyjaśnia, że na Śląsku Cieszyńskim jest to o tyle nietypowe i nowatorskie rozwiązanie w porównaniu do innych regionów Polski, że do tzw. grupy zakupowej przystąpiły nie tylko powiat z podległymi mu jednostkami organizacyjnymi, dziesięć gmin ziemi cieszyńskiej (i dodatkowo gmina Godów z powiatu wodzisławskiego), ale także spółka wodociągowa, różne szkoły, ośrodki kultury, a nawet niektóre organizacje pozarządowe.

- Łącznie tych podmiotów jest ponad sto, więc przygotowanie samych materiałów do przetargu wymagało wykonania olb-rzymiej pracy - mówi Kasperek, przypominając, że w województwie jest już kilka takich grup zakupowych (największa skupia gminy z aglomeracji katowickiej) i dzięki wspólnym zakupom energii notują oszczędności wynoszące kilkanaście milionów złotych.

- U nas te oszczędności na pewno nie będą tak duże. Szacujemy, że wyniosą one od 5 do 15 procent. Wiadomo, że przy takich grupowych zakupach każdy podmiot skorzysta inaczej. Proporcjonalnie więcej zyskają mniejsze podmioty, na przykład szkoły, niż jakaś duża gmina w powiecie - tłumaczy dyrektor Kasperek.
O tym, że wspólne zakupy energii wszystkim wyjdą na dobre przekonana jest również burmistrz Skoczowa Janina Żagan.
- Już raz próbowaliśmy robić wspólne zakupy z Goleszowem, ale w takiej dużej grupie będzie-my kupować energię pierwszy raz. Na pewno będzie taniej niż do tej pory - nie ma wątpliwości burmistrz Żagan.

Burmistrz Szczurek podkreśla, że w tym momencie trudno wyliczyć, ile w sumie zaoszczędzą pieniędzy, ale każda kwota będzie ważna, bo można będzie ją przeznaczyć na przykład na inwestycje.

Dyrektor Kasperek wyjaśnia, że do grupy zakupowej nie weszły dwie gminy z powiatu cieszyńskiego - Ustroń i Gole-szów, ale nie dlatego, że nie wierzą w sens takich zakupów, tylko dlatego, że już wcześniej wspólnie podpisały umowę na zakup energii elektrycznej. Jak tylko ta umowa wygaśnie, to w przyszłym roku dołączą do reszty.

- Przetarg na zakup energii elektrycznej zostanie ogłoszony do końca tego tygodnia - informuje Bogdan Kasperek i dodaje, że planują, iż 20 czerwca otwarte zostaną oferty i jeśli nie będzie żadnych odwołań, to tańszą energię będą kupować już od 1 lipca.

Jak myślisz, na co gminy powinny wydać zaoszczędzone pieniądze? NAPISZ KOMENTARZ

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!