Goczałkowice-Zdrój: Czy przebudowa potoku goczałkowickiego rozpocznie się w przyszłym roku?

Aleksandra Smolak
Udostępnij:
Formalności na finiszu i 1,2 mln zł na przebudowę potoku goczałkowickiego zabezpieczone. Gmina chce rozpocząć przebudowę cieku w przyszłym roku. Ale nie wszystko zależy od niej.

Jest światełko w tunelu dla mieszkańców ul. Głównej, którzy od lat walczą z wylewającym potokiem goczałkowickim płynący tuż obok ich domów.

- Co deszcz to strach, że nasze domy znów staną w wodzie - opowiadał naszej redakcji Piotr Pokorny, mieszkaniec ul. Głównej w Goczałkowicach-Zdroju. Walka o przebudowę potoku toczy się od lat. Władze gminy i powiatu zrozumiały jednak, że jeśli sami nie znaczną działać na pomoc województwa nie mają co liczyć.

– Regulacja Potoku Goczałko-wickiego jest zadaniem, które powinno być wykonane przez samorząd województwa śląskiego jako zadanie zlecone z zakresu administracji rządowej i sfinansowane ze środków budżetu państwa – wyjaśnia Maria Ożarowska, sekretarz gminy Goczałkowice-Zdrój. – W praktyce oznacza to, że zakres i czas wykonania inwestycji jest ściśle uzależniony od wielkości dotacji celowych przekazywanych samorządowi województwa z budżetu państwa. A na te pieniądze zazwyczaj czeka się całymi latami. I z różnym skutkiem – dodaje.

Jeszcze w czerwcu Gabriela Placha, wójt gminy Goczałkowice-Zdrój wystąpiła do Zarządu Województwa Śląskiego z prośbą o zabezpieczenie środków w budżecie Samorządu Województwa Śląskiego na przebudowę potoku i rozpoczęcie robót w 2016 roku. Wójt zadeklarowała również, że gmina dołoży się do inwestycji.

Dlatego właśnie, na ostatniej sesji rady gminy jednogłośnie 13 radnych podjęło decyzję, że w przyszłorocznym budżecie gminy zabezpieczone zostanie 1,2 mln zł właśnie na przebudowę potoku. Uchwała została już przekazana Zarządowi Województwa Śląskiego.

To jednak kropla w morzu, bo jak nieoficjalnie udało się nam dowiedzieć przebudowa potoku może kosztować nawet 12 mln zł.

Co jeśli województwo znów nie znajdzie pieniędzy?
- Odbyliśmy wiele spotkań z przedstawicielami samorządu województwa śląskiego w sprawie regulacji Potoku Goczałkowickiego. Widać wolę współpracy ze strony samorządu województwa w kwestii realizacji tej inwestycji - mówi Paweł Sadza.

Kiedy tak naprawdę pracę ruszą? - Gmina nie jest organem decyzyjnym w sprawie regulacji potoku ponieważ nie jest ani właścicielem cieku, ani administratorem, ani inwestorem. Dlatego nie ma bezpośredniego wpływu na zaawansowanie robót i terminarz prac - tłumaczy Maria Ożarowska, sekretarz gminy Goczałkowice-Zdrój.

- Nasza rola sprowadza się do ciągłego występowania do odpowiednich służb i organów, również do naciskania i monitorowania wszelkich działań w tym temacie. W tej roli gmina stara się zrobić wszystko co jest możliwe, by doprowadzić do realizacji zadania w jak najkrótszym czasie - dodaje.

Według oświadczenia projektanta, którym jest firma Cermet-Bud, najbliższych dniach zostanie złożony do Wojewody Śląskiego wniosek o pozwolenie na budowę. Ale na decyzję przyjdzie nam poczekać jeszcze kilka tygodni poczekać.
Jeżeli pozwolenie na budowę zostanie wydane i wszystkie formalności zostaną spełnione to teoretycznie można by rozpocząć budowę.

Czy województwo znajdzie na nią pieniądze? Mieszkańcy ul. Głównej, gdzie wylewa potok o dobrej woli słyszeli już nie raz, a pieniądze nigdy się nie znalazły.

Szacunkowy koszt inwestycji według danych zawartych w dokumentach programowych m.in. Masterplan dla obszaru dorzecza Wisły wynosi 8.296 tys. zł. a to nie jedyne koszty.

Co się stanie jeżeli województwo znów nie znajdzie pieniędzy ? - Montaż finansowy zakłada udział środków trzech samorządów oraz Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. W kontaktach z przedstawicielami inwestora wyraźnie odczuwa się sprzyjający klimat i wolę współdziałania - odpowiada Ożarowska.

*Oto zakręt mistrzów w Katowicach. Każdego dnia ktoś ląduje na barierkach
*Marsz przeciw imigrantom w Katowicach ZDJĘCIA + WIDEO
*Adamek - Saleta ZDJĘCIA + WIDEO CAŁA WALKA
*Merkury Market w Rybniku otwarty! ZOBACZ KONIECZNIE

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie