MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Góra Ossona w Częstochowie to jedna wielka tajemnica. Maryja, UFO i... wielka dziura w ziemi. Oto historia wzniesienia

Piotr Ciastek
Maryja, UFO i wielka dziura w ziemi. Góra Ossona w Częstochowie kryje wiele tajemnic
Maryja, UFO i wielka dziura w ziemi. Góra Ossona w Częstochowie kryje wiele tajemnic Piotr Ciastek
Góra Ossona to najwyższe wzniesienie Częstochowy. Przyciąga do siebie pięknymi widokami na miasto i Jurę, a także miłośników historii i... UFO.

Góra Ossona w Częstochowie kryje wiele tajemnic

Wzniesienie nazywane Górą Ossona położone jest w pobliżu najbardziej uprzemysłowionej części Częstochowy w dzielnicy Mirów. Jego nazwa wywodzi się od Henryka Sięgi-Osońskiego, który w 1945 rok otrzymał od władz centralnych polecenie zorganizowania w Częstochowie Szkoły Szybowcowej. Zdecydował, że najlepszym miejscem do jej ulokowania będzie właśnie wzgórze, które wcześniej, w czasach okupacji, Niemcy wykorzystywali jako swój poligon szybowcowy. To także Sięga już lata po zamknięciu szkoły szybowcowej, ufundował pamiątkową tablicę na Górze Ossona. Została ona zamocowana tuż pod figurą Matki Bożej z Lourdes, patronki lotników. Figura została ufundowana w grudniu 1946 r. przez Henryka Sięgę, który opiece Matki Boskiej powierzył swoje przedsięwzięcie.

Na początku lat 70. na Ossonie, w budynku byłego Aeroklubu miał swoją siedzibę Akademicki Klub Jeździecki (AKJ) Argo, który wcześniej był usytuowany w dzielnicy Grabówka. Zgodnie z dekretem o stanie wojny działalność AKJ została zawieszona 13 grudnia 1981, kiedy nastąpiło ogłoszenie stanu wojennego.

Zobacz zdjęcia:

Góra Ossona jest wyższa od wzgórza jasnogórskiego

Wzgórze wznosi się na ponad 316 m n.p.m. i jest wyższe od wzgórza jasnogórskiego (293 m n.p.m). Wzniesienie składa się z części wschodniej, która jest naturalna i z części zachodniej, która została usypana na potrzeby Huty Częstochowa. Częścią wzniesienia jest wapienny ostaniec.

We wnętrzu wzgórza znajdują się trzy olbrzymie betonowe hale, które stanowią pozostałości po przepompowni wzniesionej tutaj w latach 50. XX wieku. Charakterystycznym elementem wzgórza są szczątki kopuły jednego z silosów, który w 2011 roku został wysadzony. Niestety nie jest on dobrze zabezpieczony, dlatego wzgórze nie nadaje się do bezpiecznej i samodzielnej eksploracji przez dzieci i młodzież. Wizyta tam może skończyć się nieszczęściem. Dorośli też powinni tam szczególnie uważać.

Paranormalne obserwacje

Wzgórze zasłynęło też relacjami z obserwacji w jego okolicy niezidentyfikowanych obiektów latających. Niepozorne i tajemnicze wzniesienie przyciągało przez lata licznych obserwatorów. Jedni przyjeżdżali tu żądni zaobserwowania dziwnych zjawisk, a inni eksplorowali to miejsce czysto turystycznie i sportowo.

Świetliste obiekty nad południowo-wschodnią Częstochową miały się pojawiać już w tej okolicy od dawna. Wśród zainteresowanych tematem krążą opowieści o świetlistych kulach, skaczących ognikach, czy kulach energii i ognia.

Jedna z osób, które doświadczyły niecodziennych zjawisk twierdzi, że w biały dzień w okolicy Góry Ossona zobaczyła w oddali unoszący się ciemny obiekt w kształcie trójkąta, który skierował się nagle w stronę słońca i zniknął. Czy to było UFO? Tego nikt nie wie. Tylko Mulder i Scully z "Archiwum X" mogliby znaleźć odpowiedź na to pytanie.

Niespotykane zjawiska na Górze Ossona to nie jedyne, o których krążą historie, a miały mieć miejsce w okolicach Częstochowy. Podobne doniesienia o dziwnych światłach pochodzą też z Sokolich Gór w gminie Olsztyn.

Owiane mgłą tajemnicy i dziwnych zjawisk miejsce przyciąga także eksploratorów. Nocne wędrówki śladem dawnej historii tego miejsca wydają się jednak jeszcze bardziej przerażające i potencjalnie niebezpieczne niż same opowieści o UFO.

Nie przeocz

Zobacz także

Musisz to wiedzieć

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni