18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Góra Świętej Anny czy Jasna Góra [KTÓRA JEST WAŻNIEJSZA]

PS
Uroczystości maryjne na Górze Świętej Anny Arkadiusz Gola
Święto Wniebowstąpienia Najświętszej Maryi Panny obchodzone jest w całym Kościele katolickim. W województwie śląskim i opolskim z tej okazji odbywają się dwie główne uroczystości na Górze Św. Anny i na Jasnej Górze. Które sanktuarium jest dla Ciebie ważniejsze? Napisz w komentarzu.

Tradycyjne uroczystości 15 sierpnia odbywają się na Jasnej Górze - to szczyt pielgrzymkowy dla pątników z całego kraju. Pewnie dlatego właśnie w sanktuarium na górze Św. Anny uroczystości odbywają się dzień wcześniej, aby pielgrzymi mieli szansę brać udział w obu wydarzeniach.

Nie brakuje jednak głosów mówiących o tym, że Ślązacy powinni przede wszystkim 15 sierpnia chodzić do sanktuarium na Górze Św. Anny, a pielgrzymki na Jasną Górę urządzać w innych terminach. Z tych względów właśnie np. słynna Pielgrzymka Rybnicka na Jasną Górę organizowana jest na tydzień przed uroczystościami Wniebowzięcia NMP na Jasnej Górze.

Tradycja obchodzenia Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny sięga V wieku i jest rozpowszechniona w całym chrześcijaństwie, chociaż o ostatnich dniach życia, śmierci i Wniebowzięciu Matki Bożej nie wspomina nigdzie Nowy Testament. Nie ma jej grobu ani jej relikwii, a więc jej osoba nie jest związana z żadnym konkretnym miejscem, w którym można by ją czcić w sposób szczególny.

Tajemnicę wzięcia Maryi do nieba z ciałem i duszą ogłosił jako dogmat wiary 1 listopada 1950 r. Pius XII. Uroczystość tę obchodzi zarówno Kościół katolicki na Zachodzie, jak i chrześcijaństwo wschodnie - w tym drugim nosi ona nazwę Zaśnięcia Matki Bożej.

KTÓRA GÓRA JEST DLA CIEBIE WAŻNIEJSZA - GÓRA ŚWIĘTEJ ANNY, CZY JASNA GÓRA? CZY BRAŁEŚ UDZIAŁ W UROCZYSTOŚCIACH RELIGIJNYCH? NAPISZ W KOMENTARZU
*Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

Wideo

Komentarze 20

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Z
Z miasteczka

Zdecydowanie Góra Św. Anny, ponieważ po przyjściu/przyjeździe są powitania, a następnie przez weekend odbywają się obchody Maryjne.
W częstochowie przychodzisz (pielgrzymka) jest powitanie, msza z "obowiązkową" ofiarą i spadaj do domu. To miejsce nie jest święte tylko świeckie i upolitycznione.

J
Jo Gość

Ja mosz recht i jeszcze sie szczylo do lizokow z luftbiksy.

n
njoy

J/w.

j
ja on

Hmm dla mnie jako ateisty żadne ale myśle że Anaberg to miejsce bardziej ciche dla wierzącego i chcącego nawiązać kontakt z Bogiem zaś Jasna Góra to miejsce kampanii politycznych polskich nacjonalistów i miejsce przereklamowane. Wydaje mi się że ani opcja narodowa Ślązaków ani Polaków nie powinna sie wykłócać które miejsce jest 'lepsze' dlatego DZ ma wielki minus za ten artykuł.

H
Heduigis

St.Annaberg i basta i szlus

Jasno Góra jest mi nie tylko mniej wazno, ale ajnfach OBCO.
OBCY mi jest w ogóle ten caly rodzaj pol(akow)skiej tzw.poboznosci
- przemieszanej z "patryjotyzmem", kiczem, polityka, patosem, intryga itd.

vivat Silesia Superior !!!!!

c
cirano

Żeby sie porzykać, pogodać z Panym Bogym, niy musza zaiwaniać do "świyntych miejsc" ani tych ślonskich, ani polackich, ftore i tak w tandetne, kiczowate jarmarki sie jusz downo przekształciyły, i na ftorych Boga niy szukej, bo znojdziesz co nojwyżyj tustego, wyżartego klechy z pyskym pełnym cyganstwa i z kapsom zawsze chyntnom do datkow za "bogzapłać".

i
idiotyczna odpowiedz

[cyt]Gdybyście nie zlikwidowali ( zniszczyli ) to co tam stalo,Annaberg byl by najważniejszym celem
pątniczym Ślązaków.[/cyt] A co tak waznego dla Slazakow stalo na Anabergu ?

h
herr kaleu

korkowce to są w częstochowie. Na Anabergiu się strzela z np z platzpatronów:)

K
Katolik ale inkszy.

Określenie Ciul nie jest do nikogo obraźliwe. Pochodzi od słowa ĆOL. Ćolowie, dynastia południowoind., panująca w Tamilnadu od ok. III w. p.n.e. do końca XIII w. n.e.; Ciulate jedzenie pochodzi od jedzenia induskiego , ostrego . Ciulowy powóz pochodzi od ryksz . Gupiś jak ciul pochodzi od indusów ludzi wyznających inną wiarę , modlących się inaczej . itd.

k
kamiljahn

religijnie wszystkie kościoły i miejsca pątnicze są mi bliskie ale kulturowo to Annaberg!

...

...

K
Katolik ale inkszy.

Co to som na tej focie za komunisty z tym Carym I na plecach??
Świyntej Anny było 26VII. Na Anabergu jest wtedy łodpust, som budy i korkowce. Co mo wspólnego Anna( matka) z Marią kiero mo świynto 15 VIII. W tym czasie i w tym momyncie ważnijsze do hanysów som Piekary bo w Czynstochowie przeważnie mają wystympy PiS-owskie ciule, dupcom tam ło kołockach w co hanysy im nie wierzom. Jo se kupił kopia obrazu Jasnogórskigo i ni mom za plecami oszołomów. Do Czynstochowy pożykać zajada se cugiym, bo Pon Bog pedzioł do Adama "Czyńcie se ta ziymia poddaną " Jak my se zbudowali kolej do jo na szłapach jak ciul nie byda łaził łod Pszczyny do Czynstochowy w XXIw.

j
jorguś

Jak dlo mnie (katolika), to jes gupie pytanie. Matka Boska jes ino jedna i można jom łodwiedzać w kożdym kościele. Jo jada i do Czynstochowy , i do Piekor i na Anaberg. Wszyńdzie modla sie jednakowo pobożnie.

J
Jorg
Jakie to świynto w Czstochowie skoro bylo 100 tys. luda z calyj polski a w Piekarach przychodzi ponad 100 tys. samych chopow ze Ślonska. Przereklamowano ta Częstochowa.
o
ola

Herrn większej rozrywki jaką masz miedzy nogami to nie ma -śmiechu warte, musimy mieć mikroskop

Dodaj ogłoszenie