Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Górale na Saharze i „Przestrzeń rzeczy niesamowitych” - już w sobotę premiera

Andrzej Drobik
Andrzej Drobik
"Przestrzeń rzeczy niesamowitych" to film, który opowiada o niezwykłej fuzji kultur.
"Przestrzeń rzeczy niesamowitych" to film, który opowiada o niezwykłej fuzji kultur. Elwira Surdy
Elwira Surdy dokumentuje spotkanie beskidzkich górali z nomadami na Saharze. Już w ten weekend, w ramach festiwalu Etnocamery 2017 w Etno-Chacie Topolej będzie można zobaczyć efekt.

Każdy, kto odwiedził kiedykolwiek Etno Chatę Topolej w Goleszowie może zobaczyć na własne oczy niesamowitą fuzję kultur. To właśnie tam regularnie goszczą muzycy z Maroka, a reprezentanci góralskiej kultury jeżdżą do wioski M‘hamid na Saharze, gdzie starają się propagować polską kulturę ludową. O działalności zapaleńców z Goleszowa, na czele których stanęła Aneta Okupska-Pońc opowiada nowy film dokumentalny Elwiry Surdy.

„Przestrzeń rzeczy niesamowitych” to krótkometrażowy film dokumentalny przedstawiający działalność Stowarzyszenia Współpracy Polsko-Marokańskiej Africae Deserta Project. W filmie występują osoby zaangażowane w projekt „Górale na Saharze, Nomadzi w Beskidach”, a zdjęcia do dokumentu realizowane były na terenie Polski oraz Maroka .
Elwira Surdy nazywa wioskę M’hamid „strefą wiecznego powrotu”.

- Główna bohaterka filmu skupia w Goleszowie dużą grupę ludzi, którzy regularnie jeżdżą na Saharę, stali się w pewnym stopniu częścią tamtej społeczności - mówi Surdy.

Aneta Okupska - Pońc, szefowa Stowarzyszenia Współpracy Polsko-Marokańskiej w ramach swojego autorskiego projektu zabrała w tym roku polskich górali-muzyków właśnie na Saharę. Rafał Bałaś i Marta Matuszna-Wejchenig z zespołu Dudy Skrzypce oraz Kamila i Martyna Pońc opowiadają w filmie o swoich przeżyciach na marokańskiej scenie muzycznej i zwracają uwagę na podobieństwa pozornie odległych od siebie kultur. Nie zabrakło też głównej sprawczyni działań, znanej w regionie animatorski kultury Anety Okupskiej - Pońc.

- Aneta kocha ludzi i zawsze chciała łączyć kultury. Ma nadzieję, że kontakty pozyskane podczas festiwalu pozwolą na dalszą współpracę ponieważ jej marzeniem jest zabierać ludzi w muzyczne podróże. Film jest o tym jak to się zaczęło, jakie niesamowite rzeczy dzieją się od czasu powstania projektu „Górale na Saharze, Nomadzi w Beskidach” - tłumaczy Elwira Surdy.
W Filmie „Przestrzeń rzeczy niesamowitych” Elwira Surdy pokazuje Saharę, ale także krajobrazy znacznie bardziej znajome - Beskidy i Śląsk Cieszyński.

- Udało nam się pojawić z kamerą na festiwalu w M‘hamid i na własne oczy widziałam wspólny koncert beskidzkich górali i nomadów z Maroka - tłumaczy reżyserka filmu.

Właśnie o tym niezwykłym spotkaniu i wzajemnym przenikaniu się kultur mówi film „Przestrzeń rzeczy niesamowitych”, który będziemy mogli zobaczyć już w sobotę 18 listopada w Etno-Chacie Topolej w Goleszowie na festiwalu filmowym Etnocamery 2017. Festiwal w Etno-Chacie Topolej, przy ul. Wiejskiej 22a w Goleszowie potrwa od piątku 17 listopada, do niedzieli 19 listopada.

POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:

Zobaczcie niezwykłe stylizacje uczestników MAYDAY 2017 - ZDJĘCIA

Disco Attack 2017. Spodek szalał na Zenku Martyniuku, zespołach Boys i Weekend - ZDJĘCIA

Zapraszamy do fotoreportażu multimedialnego, który jest zwieńczeniem naszej podróży.

Czy dostałbyś się do policji? PRAWDZIWE PYTANIA TESTU MULTISELECT

Znasz język śląski? Przetłumacz te zdania QUIZ JĘZYKOWY II

Magazyn tyDZień Informacyjny program Dziennika Zachodniego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!