Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Górale z całych Karpat przyjadą do Istebnej na III Zjazd Karpacki

Andrzej Drobik
Andrzej Drobik
Jednym z organizatorów Redyku Karpackiego jest Piotr Kohut, baca z Koniakowa
Jednym z organizatorów Redyku Karpackiego jest Piotr Kohut, baca z Koniakowa ARC
Goście z Rumunii, Ukrainy, Czech, Słowacji i polscy górale - oni wszyscy spotkają się na III Zjeździe Karpackim, który w tym roku odbędzie się w Istebnej.

Znany jest już program trzeciego Zjazdu Karpackiego, który od 23 do 27 sierpnia odbywać się będzie w Istebnej. To największe w Karpatach spotkanie górali symbolicznie, po 80 latach wraca w Beskid Śląski.

- Patronat nad zjazdem objął prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda. W organizację przedsięwzięcia włączyło się wiele organizacji i instytucji. Poza powiatem głównymi organizatorami są Związek Podhalan w Polsce oraz gmina Istebna - tłumaczy Katarzyna Raszka ze starostwa powiatowego w Cieszynie.

W tym niezwykłym zjeździe wezmą udział przedstawiciele krajów regionu Karpat z Polski, Czech, Słowacji, Rumunii i Węgier. Jak tłumaczy Katarzyna Raszka, Zjazd Karpacki będzie wypełniony różnego rodzaju wydarzeniami prezentującymi kulturę i tradycję krajów karpackich. Oficjalne rozpoczęcie zjazdu będzie miało miejsce na Zamku w Cieszynie. W ramach imprezy 26 sierpnia odbędzie się I Forum Samorządów Karpackich, podczas którego podpisana zostanie „Deklaracja o współpracy partnerskiej” .

Zjazd rozpocznie się 23 sierpnia na Hali Baraniej spotkaniem wszystkich górali. Później czeka nas wiele koncertów, spotkań a nawet konferencja naukowa poświęcona Wołochom.

Dniem kulminacyjnym będzie niedziela 27 sierpnia. Od godz. 9.00 do 11.00 odbędzie się konferencja regionów - w ośrodku szkoleniowo-wypoczynkowym „Szarotka” w Istebnej, następnie o godz. 12.00 w okolicy budynku gimnazjum korowód karpacki uda się do amfiteatru pod Skocznią na uroczystą mszę świętą. W tym dniu planowane są też występy zespołów i kapel z całych Karpat, odbędzie się również jarmark rzemiosła ludowego oraz degustacje tradycyjnych produktów i potraw kuchni regionalnej. W poprzedzających dniach odbędą się liczne spotkania, konferencje, wystawy i prezentacje regionów Karpackich.

Historię spotkań ludzi gór rozpoczęło I Święto Gór w Zakopanem w 1935 roku, pod patronatem prezydenta Mościckiego. Kolejne Święta Gór odbyły się w Sanoku w 1936 r. i w Wiśle w 1937 r. Powrót do tej tradycji zainspirowany został m.in. słynnym Redykiem Karpackim bacy z Koniakowa Piotra Kohuta.

Tych przestępczyń szuka policja. Poznajecie? Oto nazwiska

Podwyżki w Biedronce, Lidlu, Auchan. Ile zarabiają?

KLIKNIJ PONIŻEJ I POBIERZ
500 ZŁ NA DZIECKO WNIOSKI + FORMULARZE

KLIKNIJ W OBRAZ I ZOBACZ JAK PRAWIDŁOWO WYPEŁNIĆ WNIOSEK W PROGRAMIE RODZINA 500 PLUS

Wielka woda 1997. Zobacz niezwykły dokument multimedialny, który przygotowaliśmy z okazji 20-rocznicy wydarzeń z lipca 1997 roku. Archiwalne filmy, zdjęcie i teksty. Zachęcamy, by oglądać w trybie pełnoekranowym komputera.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty