Górale z całych Karpat przyjadą do Istebnej na III Zjazd Karpacki

Andrzej Drobik
Andrzej Drobik
Jednym z organizatorów Redyku Karpackiego jest Piotr Kohut, baca z Koniakowa
Jednym z organizatorów Redyku Karpackiego jest Piotr Kohut, baca z Koniakowa ARC
Goście z Rumunii, Ukrainy, Czech, Słowacji i polscy górale - oni wszyscy spotkają się na III Zjeździe Karpackim, który w tym roku odbędzie się w Istebnej.

Znany jest już program trzeciego Zjazdu Karpackiego, który od 23 do 27 sierpnia odbywać się będzie w Istebnej. To największe w Karpatach spotkanie górali symbolicznie, po 80 latach wraca w Beskid Śląski.

- Patronat nad zjazdem objął prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda. W organizację przedsięwzięcia włączyło się wiele organizacji i instytucji. Poza powiatem głównymi organizatorami są Związek Podhalan w Polsce oraz gmina Istebna - tłumaczy Katarzyna Raszka ze starostwa powiatowego w Cieszynie.

W tym niezwykłym zjeździe wezmą udział przedstawiciele krajów regionu Karpat z Polski, Czech, Słowacji, Rumunii i Węgier. Jak tłumaczy Katarzyna Raszka, Zjazd Karpacki będzie wypełniony różnego rodzaju wydarzeniami prezentującymi kulturę i tradycję krajów karpackich. Oficjalne rozpoczęcie zjazdu będzie miało miejsce na Zamku w Cieszynie. W ramach imprezy 26 sierpnia odbędzie się I Forum Samorządów Karpackich, podczas którego podpisana zostanie „Deklaracja o współpracy partnerskiej” .

Zjazd rozpocznie się 23 sierpnia na Hali Baraniej spotkaniem wszystkich górali. Później czeka nas wiele koncertów, spotkań a nawet konferencja naukowa poświęcona Wołochom.

Dniem kulminacyjnym będzie niedziela 27 sierpnia. Od godz. 9.00 do 11.00 odbędzie się konferencja regionów - w ośrodku szkoleniowo-wypoczynkowym „Szarotka” w Istebnej, następnie o godz. 12.00 w okolicy budynku gimnazjum korowód karpacki uda się do amfiteatru pod Skocznią na uroczystą mszę świętą. W tym dniu planowane są też występy zespołów i kapel z całych Karpat, odbędzie się również jarmark rzemiosła ludowego oraz degustacje tradycyjnych produktów i potraw kuchni regionalnej. W poprzedzających dniach odbędą się liczne spotkania, konferencje, wystawy i prezentacje regionów Karpackich.

Historię spotkań ludzi gór rozpoczęło I Święto Gór w Zakopanem w 1935 roku, pod patronatem prezydenta Mościckiego. Kolejne Święta Gór odbyły się w Sanoku w 1936 r. i w Wiśle w 1937 r. Powrót do tej tradycji zainspirowany został m.in. słynnym Redykiem Karpackim bacy z Koniakowa Piotra Kohuta.

Tych przestępczyń szuka policja. Poznajecie? Oto nazwiska

Podwyżki w Biedronce, Lidlu, Auchan. Ile zarabiają?

KLIKNIJ PONIŻEJ I POBIERZ
500 ZŁ NA DZIECKO WNIOSKI + FORMULARZE

KLIKNIJ W OBRAZ I ZOBACZ JAK PRAWIDŁOWO WYPEŁNIĆ WNIOSEK W PROGRAMIE RODZINA 500 PLUS

Wielka woda 1997. Zobacz niezwykły dokument multimedialny, który przygotowaliśmy z okazji 20-rocznicy wydarzeń z lipca 1997 roku. Archiwalne filmy, zdjęcie i teksty. Zachęcamy, by oglądać w trybie pełnoekranowym komputera.

Strefa Biznesu - Boże Ciało 2023. Gdzie i za ile wyjadą Polacy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni
Dodaj ogłoszenie