Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Góralom z Wieprza spędza sen z powiek niebezpieczna Soła

Łukasz Gardas
Soła podczas ubiegłorocznej powodzi budziła strach wielu mieszkańców Żywiecczyzny
Soła podczas ubiegłorocznej powodzi budziła strach wielu mieszkańców Żywiecczyzny Łukasz Gardas
Mieszkańcy Wieprza na Żywiecczyźnie żyją w strachu, że kolejna powódź może doprowadzić do zalania dużej części wsi. Domagają się pilnego umocnienia wałów Soły, bo od ubiegłorocznych powodzi minęło kilka miesięcy, a nikt nie kiwnął palcem, by je zabezpieczyć.

Przepływająca przez miejscowość Soła na co dzień jest spokojna, ale w czasie opadów zamienia się w rwącą rzekę. Podczas ubiegłorocznych powodzi pokazała siłę - w kilku miejscach mocno naruszyła koryto i brzegi.

- Widać było, że to wszystko wisi na włosku. Chcąc uniknąć tragedii, zdecydowaliśmy się wtedy zawiesić nawet na kilka dni zajęcia szkolne - wspomina Wiesław Jakubiec, dyrektor Gimnazjum w Wieprzu.

Na przełomie roku Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Krakowie zabezpieczył jedynie dwa niebezpieczne miejsca, czyli zagrożony dom rodziny Juraszków oraz ujęcie wody pitnej. To wciąż nie rozwiązuje jednak problemu do końca.

- Niestety, w dalszym ciągu bardzo zagrożone są jeszcze cztery miejsca - twierdzi Grzegorz Figura, wójt gminy Radzie-chowy-Wieprz.

Chodzi o szkoły w Wieprzu i obiekty sportowe LKS, które się przy nich znajdują, fragment drogi ekspresowej S69, a także domy oraz kanalizację, mieszczące się już blisko granicy z Żywcem.
- Dlatego czekamy na kolejne działania ze strony RZGW - dodaje Figura.

Górale domagają się też, aby jak najszybciej zlikwidowano wyspy żwiru w korycie rzeki, które naniosła wielka woda.

- Wyspy te powodują zagrożenie powodziowe, a problem w tym, że ich usunięciu sprzeciwiają się ekolodzy - przekonuje wójt Figura.

RZGW: Czekamy na pieniądze z rezerwy powodziowej

Paweł Nabielec, dyrektor Oddziału RZGW w Żywcu, zaznacza, że wszystko rozbija się o brak pieniędzy.
- Rzeki są własnością Skarbu Państwa. Możemy prowadzić na nich prace w zależności od ilości środków otrzymywanych na ten cel z puli przeznaczonej na powodzie. Czekamy na decyzję ze strony Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji o przyznaniu pieniędzy z rezerwy powodziowej. Mamy wszystko oszacowane, przygotowaliśmy też projekty - podkreśla Nabielec.

Co zrobiono po powodzi w Twojej miejscowości?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!