Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Góralska Ostoja, czyli Żywiecczyzna na archiwalnych zdjęciach. Zapraszamy na spacer do przeszłości

Kamil Lorańczyk
Kamil Lorańczyk
Zespół regionalny z Milówki, 1937 r.
Zespół regionalny z Milówki, 1937 r. Narodowe Archiwum Cyfrowe
Żywiecczyzna sprzed lat. Kultura regionu i tradycja zostały uwiecznione na czarno-białych zdjęciach, które znaleźliśmy w zbiorach Narodowego Archiwum Cyfrowego. Widać na nich ten niezwykły region w codzienności - obszerne górskie panoramy, zespoły góralskie, a nawet szczegóły, takie jak haft żywiecki. W naszej galerii zdjęć zobaczycie archiwalne fotografie z Żywiecczyzny i wybierzecie się w wyjątkowy spacer do przeszłości.

Od haftu żywieckiego po górskie wzniesienia w Beskidzie Żywieckim. Żywiecczyzna na archiwalnych zdjęciach

Żywiecczyzna to wyjątkowy region geograficzny i etnograficzny w południowej Polsce. Znany z malowniczych zakątków, historycznie najbardziej wysunięta na zachód część Małopolski, a obecnie wyróżniająca się - dzięki górskiemu położeniu i bogactwu tradycji - część województwa śląskiego.

Na archiwalnych zdjęciach można zobaczyć Żywiecczyznę w obszernym planie, oglądając panoramy Rajczy, Jeleśni czy Milówki, ale również dość szczegółowo, zwracając uwagę na detale w postaci instrumentów obecnych w zespołach regionalnych, ubioru, strojów mieszczańskich, a nawet sposobu ich wykonania. Dzięki czarno-białym zdjęciom można też powrócić do miejsc, które dziś wyglądają zupełnie inaczej, czy zobaczyć zabudowania, których już dawno nie ma.

ZOBACZCIE ZDJĘCIA

Żywiecczyzna od lat słynie z podtrzymywania i pielęgnowania tradycji. Warto wspomnieć, że jej centrum, czyli Żywiec liczy przeszło 700 lat. Ze spisów świętopietrza Diecezji Krakowskiej z 1308 roku pochodzi pierwsza wzmianka o mieście - wymieniona jest „parochia ecclesie de Ziwicz”, czyli parafia żywiecka.

Górale Żywieccy to obecnie jedna z tych grup etnicznych, które okazały się najwytrwalszymi w zachowaniu swojej odrębności kulturowej. Jednym z reprezentantów wartości kultury regionu - poprzez prezentacje niepowtarzalnego piękna obrzędów, strojów, pieśni i tańca - jest Ziemia Żywiecka - Zespół Pieśni i Tańca.

Tradycje żywieckie nadal są kultywowane

Do największych i najważniejszych wydarzeń związanych z tradycjami żywieckimi można zaliczyć: Przegląd Zespołów Kolędniczych i Obrzędowych „Żywieckie Gody”, Tydzień Kultury Beskidzkiej, Festiwal Górali Polskich.

  • „Żywieckie Gody” po raz pierwszy zorganizowano w styczniu 1969 r. Wydarzenie słynie z barwnego korowodu przebierańców, gdzie obok siebie maszerują Jukace z Żywca-Zabłocia oraz Dziady z podżywieckich wsi. Nieodłącznymi elementami „Żywieckich Godów” są także prezentacje grup dziadowskich oraz konkurs trzaskania z bata.
  • Tydzień Kultury Beskidzkiej odbywa się tradycyjnie na przełomie lipca i sierpnia. Jest to najstarsza i największa impreza folklorystyczna w Europie, w której uczestniczy co roku około 80 zespołów, w tym 20 zagranicznych, kapele, soliści, twórcy ludowi.
  • Festiwal Górali Polskich przypada również na przełom lipca i sierpnia. Podczas tej imprezy ożywa całe piękno i bogactwo kulturowego dorobku polskich górali. Polscy górale przyjeżdżają na Żywiecczyznę i mogą właśnie tu zaprezentować swój dorobek, porównać osiągnięcia, a także po prostu spędzić wspólnie czas. Zespoły prezentują programy inspirowane tradycją, obrzędowością i zwyczajami.
Zespół regionalny z Milówki, 1937 r.

Góralska Ostoja, czyli Żywiecczyzna na archiwalnych zdjęciac...

Nie przeocz

Zobacz także

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Ewa Wachowicz szaleje z piłą

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera